Proč mám rád Billu?

4

Jednoduchá odpověď. Protože řetězec BILLA jako první mezi českými maloobchody stáhnul z prodeje zábavní pyrotechniku. Což pro mě jako majitele psa z nich dělá hrdiny. A přestože mám k Bille občas i nějaké ty výhrady, tak i proto u nich budu nakupovat letos zase vánoční a silvestrovské nákupy. Protože pro mě je toto neuvěřitelně vstřícný krok, kterého si strašně moc vážím. A tleskám. A chci jim za to poděkovat.

Významný krok pro ochranu domácích i volně žijících zvířat učinil obchodní řetězec BILLA. Jako první řetězec v Česku, symbolicky na Světový den zvířat, oznámil vyřazení zábavní pyrotechniky ze svého sortimentu. Řetězec BILLA poukazuje na fakt, že prodej pyrotechniky a její používání zvířatům ubližuje. Divoká zvířata, obzvláště ptactvo, kvůli ní bohužel dokonce i hynou. Řetězec BILLA svým rozhodnutím zároveň vyzývá veřejnost a ostatní maloobchodní prodejce, aby svůj postoj k nákupu a prodeji zábavní pyrotechniky přehodnotili a vzdali se jej.

Více než polovina české populace žije v domácnosti s domácím mazlíčkem. Kvůli odpalování zábavní pyrotechniky však mnoho z nich trpí každý rok během novoročních oslav panikou, strachem a psychickým traumatem, v horších případech nejrůznějšími druhy poranění. U divoce žijících zvířat však bohužel nejsou výjimkou ani úmrtí, a to v důsledku úrazů, které způsobí buď samotný pyrotechnický výrobek, nebo které si živočichové způsobí během útěku při stresové reakci.

Obchodní řetězec BILLA si uvědomuje, že škodlivost zábavní pyrotechniky pro okolní prostředí je vysoká, a přistoupil tudíž k významnému kroku, který zvýší ochranu zvířectva v přírodě i doma – před Vánocemi tak opět nezařadí pyrotechniku do prodeje. „V našem Plánu B se dlouhodobě hlásíme k péči a kultivaci okolního prostředí, kam spadá mimo jiné také ochrana zvířat. Cítili jsme ale, že v této oblasti můžeme být prospěšnější ještě více. Během novoročních oslav jsou to právě zvířata, kdo nejvíce kvůli zábavní pyrotechnice strádá. Jako maloobchodní prodejce jsme rozhodli situaci řešit způsobem, který se logicky nabízí, a to vyřazením pyrotechniky z naší nabídky. V období vánočních svátků ji zákazníci v regálech nenajdou,“ říká Liam Casey, generální ředitel BILLA ČR.

Poptávka po zábavní pyrotechnice je v Česku vysoká a nejvíce roste přirozeně s příchodem Vánoc a Nového roku. Na českém trhu dosahují každý rok tržby z prodeje pyrotechniky odhadem až miliardu korun. Světelné a zvukové efekty, které ohňostroje vytvářejí, přitom obvykle trvají pouhých několik desítek vteřin, nanejvýše pár minut. Řetězec BILLA se v oblasti vyřazování pyrotechniky z nabídky stává mezi retailery průkopníkem a snížením dostupnosti pyrotechniky v obchodech chce ke stejnému opatření motivovat i ostatní řetězce. „Zvířatům působí pyrotechnika značnou fyzickou i psychickou újmu. Měli bychom se pozastavit nad tím, zda nám tato několikaminutová audiovizuální podívaná, kterou si s ohňostroji dopřáváme, za tyto negativní, až fatální dopady na naše zvířectvo stojí,“ upozorňuje Liam Casey.

Až stovky poraněných zvířat ročně

Na nepříznivý vliv pyrotechniky na zvířata důrazně poukazují i odborníci a ochránci přírody. „Pyrotechnika je nebezpečná všem zvířatům hlavně hlukem, záblesky a jedovatými zplodinami. Škodí i její výroba. Především hluk zvířata stresuje, vyvolává u nich paniku a nutí je z místa uprchnout. Jelikož se střílí obvykle v noci, zvířatům, která ve tmě moc nevidí, hrozí při bezhlavém útěku zranění. Ačkoli většinu těchto tragédií nelze vysledovat, protože se odehrávají mimo dohled lidí, odhadujeme, že takových případů budou stovky ročně,“ uvádí Petr Stýblo, ředitel kanceláře Českého svazu ochránců přírody.

Právě s Českým svazem ochránců přírody navázala BILLA v loňském roce spolupráci a společně podporují 13 záchranných stanic v Česku, které obvykle o poraněná zvířata pečují. Taková péče v záchranných stanicích přitom ročně stojí okolo 70 milionů korun. „Víme, co zvířatům ubližuje, a není nám to lhostejné. Věříme, že investici, kterou si tato iniciativa vyžádá, značně převáží její přínosy a že díky tomu budou zvířata v přírodě i v našich domovech žít bezpečněji, zdravěji a beze strachu,“ říká Liam Casey, generální ředitel BILLA ČR.

„Pokud by všem byly detailně známy důsledky této ‚zábavy‘, věřím že už nyní by více než polovina lidí s ohňostroji přestala. Rozhodnutí je na každém z nás. Krok společnosti BILLA dokazuje, že se myšlení lidí v tomto směru mění. A považuji ho za příklad i pro ostatní subjekty, které zatím asi tolik nevnímají, že prodejem zábavní pyrotechniky napomáhají páchat škody na přírodě,“ dodává Petr Stýblo, ředitel kanceláře Českého svazu ochránců přírody.

O plánu B

Rostoucí emise, úbytek biodiverzity a stále větší množství odpadu se pomalu, ale jistě stávají realitou naší planety. Právě proto BILLA věří, že je nezbytné podnikat kroky, které zajistí naši udržitelnou budoucnost. BILLA tuto odpovědnost přijímá a v rámci Plánu B dělá maximum pro to, aby si nás příroda zase oblíbila. V rámci těchto kroků společnost BILLA nabízí čím dál více produktů s udržitelným původem, snižuje uhlíkovou stopu, zachází šetrně s přírodními zdroji, chrání přirozenou biodiverzitu a dlouhodobě usiluje o efektivní využití druhotných surovin. Více o Plánu B naleznete na www.planbilla.cz.

Zajímavé odkazy:

Tržby za zábavní pyrotechniku dosahují v Česku 1 miliardy Kč. Zvířecí záchranáři nemají na pomoc zraněným zvířatům dost peněz. Jak to spolu souvisí? – https://csop.cz/trzby-za-zabavni-pyrotechniku-dosahuji-v-cesku-1-miliardy-kc-zvireci-zachranari-nemaji-na-pomoc-zranenym-zviratum-dost-penez-jak-to-spolu-souvisi/

Dost otřesné záběry, co se zvířaty petardy a ohňostroje dělají je možné vidět na facebookovém profilu Stop petardám a ohňostrojům: https://www.facebook.com/groups/stopohnostrojum/?locale=cs_CZ

Úžasné video Temná stránka ohňostrojů – vliv ohňostrojů na zvířata na svém YouTube kanále vydal Jirka vysvětluje věci. Opravdu doporučuji ke shlédnutí. Profesionální práce, skvěle vysvětleno. Toto bych povinně promítal ve školách:

Tak všem zvířátkům a jejich majitelům přeji do konce roku pevné nervy! Držte se!

Axl

4 thoughts on “Proč mám rád Billu?

  1. Je to paradox. Ze svých daní si platíme například i takové instituce, jako je Hygienická stanice. Ta by nás měla chránit, ale velmi často nás především buzeruje. Kde je třeba její kontrola v případech podivných praktik některých restaurací (viz v Humpolci skandál se zavřenou pizzerií), nebo třeba v tomto týdnu zveřejném průzkumu TV Nova z humpoleckých marketů. Asi každý, kdo chodí nakupovat viděl na regálech plesnivé a zkažené potraviny, rozbitá vejce jsou naprostý normál. V reportáži prodavačky Penny marketu věc bagatelizovaly, vědí že tlelevize k nim znovu brzy nepřijede tak „vo co go“…Televize by jezdit nemusela, ale dámy z Hygieny nebo ČOIky ano. Za to si je platíme. Pokud je jasně dokázáno, že zábavní pyrotechnika pro většinu obyvatel nic zábavného nepřináší, že je naopak ve více směrech škodlivá, tak proč jí KU*VA naše drahé úřednictvo neusměrní? I kvůli našim čtyřnohým kamarádům.

    1. Protože by prodejci pyrotechniky řvali, že se jim omezuje svoboda podnikání a kdesi cosi. Bohužel jak by se něco rapidně zakázalo, hned je řev.

      1. Hmmmm, tenhle argument moc neberu. To by jsme pak museli taky povolit prodej pervitinu a koksu, jelikož jinak omezujeme svobodu podnikání a práva prodejců a výrobců drog. A co kdyby jsme rovnou začali prodávat po supermarketech granáty, samopaly a kulomety?

    2. Plně s Vámi souhlasím. Bohužel se obávám, že nic než úplný zákaz prodeje pyrotechniky nepomůže. Něco ve smyslu zákazu ohňostrojů je na nic. Ve Zlíně, kde teď žiji, je městskou vyhláškou zakázán odstřel zábavní pyrotechniky a ohňostrojů, kromě na Silvestra a když je Barum rally. A hádejte co … už asi měsíc jak se setmí, tak to tady vypadá jak u Verdunu. Od čtyřech do 10 večer nemá cenu se psem tady vůbec chodit ven po městě. Jedině utéct do lesa. Takovýto zákaz je nevymahatelný. Strážníci městské ani státní policie nemají vůbec šanci tohle zvládnout, aby to vymáhali, a nějak trestali. Já osobně vůbec nejsem nějaký velký podporovatel zákazů. Ale ty zvířata jsou fakt chudáci, a nemají možnost se tomuhle nějak bránit, nebo před tím zdrhnout. Tady bych byl nekompromisní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Vánoční koncert Cesta světla

St Pro 18 , 2024
Přijďte se vánočně naladit na koncert Orchestru lidových nástrojů a dívčího sboru vojenského uměleckého souboru Ondráš s vánoční tematikou – Cesta světla.

You May Like

Témata