Letošní rok se v Havlíčkově Brodě i na několika dalších místech (včetně Humpolce), pokud to situace dovolí, bude slavit. Letos je to rovných 200 let od narození Karla Havlíčka Borovského. Jednou z možností, jak tohoto českého novináře, spisovatele, básníka, politika, zakladatele české žurnalistiky, satiry a literární kritiky lépe poznat, je procházka po Havlíčkově Brodě a návštěva míst, kde jsou vystaveny jeho epigramy v nejrůznějších podobách.
Projekt představil Tomáš Holenda z Okrašlovacího spolku Budoucnost, který je jedním z hlavních organizátorů celé akce.
Cesta Epigramů Karla Havlíčka Borovského už oficiálně odstartovala, popište našim čtenářům, o co se jedná.
Je potřeba předeslat, že podobná akce proběhla v Havlíčkově Brodě v roce 2015. Tehdy zde probíhala výstava Umění za sklem, kterou organizovalo město Havlíčkův Brod a Výbor Havlíčkův Brod – Brielle a my jsme se k tomu přidali a podařilo se tehdy vyvěsit 64 epigramů. Celá akce proběhla tak, že někde byl obraz a k tomu byl epigram, jinde zase samotný epigram nebo jenom obraz, zkrátka taková příjemná symbióza. Hlavně to mělo velmi příjemnou odezvu od veřejnosti. Proto jsme se letos rozhodli, že uděláme něco podobného s určitým vylepšením. V roce 2015 mělo vše jednotný grafický design. Letos mohli si místní výtvarníci vybrat jakékoliv provedení a musím říct, že nápad to byl opravdu parádní. Jen už přesně nevím, kdo s tím přišel jako první. Celkem se podařilo vytvořit 93 epigramů, ze kterých je v jednotném grafickém stylu 25. A ti všichni, kteří to pojali po svém, mají epigramy v úžasném grafickém stylu. Vznikla tak galerie pod širým nebem, kterou si lidé mohou projít. Mapu najdou zájemci u každého z epigramů a zároveň je u něj i napsáno, kdo je jeho autorem.
Jak takový epigram vypadá a kdo se na jejich výrobě podílel?
Přesný počet výtvarníků, kteří se na výrobě podíleli, nevím. Hned několik jich má na svědomí Tomáš Málek, který pomáhal lidem, kteří si na vlastní výrobek netroufli. Moc pěkné obrázky také namaloval výtvarník Pavel Bezděčka z jihlavského muzea, ten udělal tři. Trojrozměrné epigramy vytvořily studentky Gymnázia Havlíčkův Brod pod vedením pedagoga a výtvarníka Daniela Korába, který přidal i jeden vlastní epigram. Velký kus práce odvedli pracovníci technických služeb, konkrétně středisko veřejné zeleně, kteří vyskládali z oblázků v trávníku epigram velký 1,5 krát 15 metrů. Pracovalo na něm sedm lidí a jeho vytvoření trvalo celé dopoledne. Zajímavý epigram vytvořil také pan Domkář z AZ centra, který ho pojal jako videospot. Jeden z největších epigramů připravují brodští skauti, ale kvůli jeho náročnosti ještě bohužel není hotový. Určitě se ale máte na co těšit. Mnozí účastníci také pojali své výtvory jako zajímavé grafické kreace, například klub Oko a Pixel v Perknově. Také bych moc rád poděkoval za pomoc městu Havlíčkův Brod, které na celý projekt přispívá jak finančně, tak nám pomáhá při umísťování epigramů.
Kde všude v Havlíčkově Brodě mohou zájemci tyto epigramy nalézt a je některý, který byste rád vyzdvihl?
Po městě je možné vidět celkem 53 zastavení, takže je opravdu na co se dívat. A pokud bych měl vyzvednout jeden z nich, tak za mne by to byl určitě Kamenný obelisk, který vytvořil sochař Radek Dvořák. Tento epigram vážící skoro půl tuny se chystal několik týdnů a na obelisku se potkávají tři jazyky, schválně jestli poznáte jaké.
Cesta epigramů ale není jen v jednom městě, kdo další s vámi spolupracuje?
Tady to byl vlastně v počátku nápad mé kamarádky. Když jsme to začínali všechno řešit, tak za mnou přišla Michaela Krpálková, že má nápad, umístit jeden epigram přímo do Chotěboře. Řekli jsme si, proč zůstat jenom v Chotěboři, těch měst je tu přeci spousta. Tak jsem si od Michala Kampa z Muzea Vysočiny vyžádal seznam míst, kde by bylo vhodné epigramy umístit. Havlíčkova Borová, Humpolec, Maleč, Velká Losenice, atd. V těchto obcích jsem požádal radnice, zda do toho s námi půjdou a všechny obce na to kývly. Pak to šlo už samospádem. Jak se o akci dozvědělo několik dalších lidí, tak jsme expandovali přes Světlou nad Sázavou, Ledeč nad Sázavou až do Prahy. Za mistrovský kousek považuji poslední epigram, tedy číslo 91. Oslovil jsem památník národního písemnictví, myšlenku sice ocenili, ale bohužel se nám nepodařilo technicky zajistit jeho umístění. Podařilo se mi ale spojit s majitelkou domu v Praze, kde Karel Havlíček po návratu z Brixenu zemřel a ta souhlasila, že tam epigram můžeme umístit. A právě tam končí naše cesta. Pokud budete chtít projít všechna zastavení od čísla 1 až po 91, tak podle mapy budete muset urazit vzdálenost dlouhou 496 km.
Do kdy mohou lidé tuto cestu navštívit a platí nějaká omezení pro návštěvu?
Cesta epigramů by měla fungovat od 8. května až do konce letošního roku. Pokud tedy vyrazíte, bude otevřeno 24 hodin denně, to byla také jedna z podmínek při umístění epigramu. Jediný kousek, který možná ke konci roku změní své místo, bude obelisk ze Smetanova náměstí.
Závěrem bych ještě moc rád poděkoval všem, kdo se na celé akci podílejí, jak sponzorům, bez kterých by to nešlo, tak samotným vystavovatelům a autorům jednotlivých děl i těm, kteří nám jakkoliv pomáhali.
Více informací o celém projektu, ale také mapu kde jsou všechny epigramy naleznete na webu pořadatelů.