Po Vysočině se možná pohybuje vlk. Měli se s ním setkat někteří řidiči na dálnici D1 poblíž Humpolce.
Po dálnici D1 u Humpolce se měl pohybovat vlk. A to i přesto, že je celá autostráda po modernizaci oplocená a pro bezpečný přechod zvěře slouží nové ekodukty. I tak se údajně někteří řidiči minulý týden se šelmou na vozovce setkali.
Velký urousaný pes
„Jakmile jsem přijela blíže, tak jsem viděla, jak je u svodidel schoulený takový velký urousaný pes, nebo vlk, zřejmě vlk, tak jsem okolo něj projela,“ popisuje čtvrteční zážitek z cesty po dálnici paní Michaela, která si původně myslela, že musela za ostatními řidiči prudce zabrzdit kvůli srnce.
„Jela jsem kolem něj asi metr ve dvaceti kilometrové rychlosti a byl to fakt takový větší vlčák, velmi se podobal vlku a to zvíře bylo opravdu velmi vystresované, kdo by taky nebyl.“
Vyloučit to nelze
Podle krajského ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny Václava Hlaváče si sice lidé vlky často pletou s některými plemeny psů, přesto prý přítomnost vlka na dálnici vyloučit nemůže. „Z těch informací, které jsme získali, se zdá, že to skutečně mohl být vlk. Nicméně, vždycky je třeba prověřit, jestli to nemohl být pes, zejména tedy československý vlčák, který je vlkovi hodně podobný a bez věrohodné fotografie nebo genetických vzorků úplně nejde ta zvířata spolehlivě rozlišit.“
I podle policejní mluvčí Dany Čírtkové byla výpověď svědků, kteří pohybující se šelmu na dálnici nahlásili, trochu nejistá. „Oznamovatelka řekla, že se po dálnici pohybuje pes, podle oznamovatelky se také mohlo jednat o vlka. Policisté vyjeli na místo, úsek prověřili, ale žádné zvíře na dálnici nespatřili.“
Občas se tady pohybují
Podle Václava Hlaváče se nicméně vlci na území Vysočiny čas od času pohybují. „I podle sdělení místních myslivců z oblasti Herálecka je těch pozorování více, takže bych řekl, že je možné, že to skutečně vlk byl.“
Největší otázkou však zůstává, kudy se zvíře na dálnici dostalo. Po dokončení modernizace je totiž trasa oplocená a pro přechod zvěře fungují takzvané ekodukty.
Přímo u dálnice D1, zhruba v těch místech, kde zvíře zkřížilo řidičům cestu, je jeden z ochranných plotů skutečně ohnutý až natolik, že by se pod ním protáhlo i větší zvíře. To by tudy pak mohlo vyběhnout nahoru a na silnici se dostat.
„Můžu říct, že zcela jistě na Vysočině stabilní výskyt vlků nemáme, jsou to jen zvířata, která tudy procházejí,“ upřesňuje Václav Hlaváč s tím, že pokud se skutečně jednalo o vlka, zřejmě oblastí pouze migroval.
Na podobném místě se přitom vlk objevil už jednou, před pěti lety ho na dálnici u Humpolce srazilo auto. Před dvěma roky byli vlci pozorování i na Telečsku v okolí Javořice, kde dokonce napadli stádo jednoho z farmářů. Ani tam už se ale podle Hlaváče trvale nevyskytují.
Zvíře jsme několikrát spatřili v oblasti Pařezáče, pohybuje se v poměrně velkém perimetru.
Vypadá opravdu velice zuboženě. Volal jsem s dotazem na policii ČR, zda má hlášeno více pozorování, v podstatě se mi policista do telefonu vysmál že vlky rozhodně neřeší.
Zajímalo by mě co a kdy budou řešit až začne koupací sezóna na místním rybníku, který navíc město pro letošní rok a nadcházející období zvolilo jako městské přírodní koupaliště…
ohlásil jsem na místní myslivecký spolek, a výskyt vlka mi byl potvrzen, neboť pozorování bylo již několikáté…
Volejte příště ekologické organizace typu Děti Země a jiné podobné spolky. Mohli by konečně hnout zadkem a dělat něco opravdového pro ekologii a ochranu přírody. Zatím jen brání výstavbám a celkově škodí. Že by jejich členové šli třeba pomoci čistit lesy od klestí to vidět není, ale podávat napadení deset minut před vypršením lhůty pro podání námitek k některým stavbám, na to jsou opravdoví mistři.
Honit vlky opravdu Policie ČR nemusí a nebude.A vlk přece člověka nenapadne, tím aspoň vlčí sympatizanti často omlouvají fakt, že se vlk celkově rozšiřuje po území ČR. Jenže se vrací do zcela jiného světa než z kterého před sto lety zmizel. Tudíž bližší kontakt mezi vlkem a člověkem nastane častěji
Myslím, že je otázka času, kdy mu nějaký myslivec pomůže od trápení a pošle ho věčných lovišť.
Ano vlk dospělého člověka nenapadne, jde o to, že se tam pohybuje spousta dětí a lidí se psy. Dále, jak mi bylo řečeno na mysliveckém spolku, může se jednat o “plnou” samici, která tam vrhne mladé.
Hladový a zoufalý vlk tak může napadnout i kořist, kterou standardně neloví.
Policii jsem oslovil především proto, že pozorování byla hlášena z dálnice D1 a kam jinam by teda měla být hlášena než na PČR, neboť takto velké zvíře už velice ohrožuje bezpečnost na dálnici.
Já bych to tolik nedramatizoval. Zvláště pokud, jak píšete, vypadá velice zuboženě, těžko bude mít energii na lov čehokoliv většího, než hrabošů či pojídání mršin. Maximálně nějakou tu slepici, co přeletí plot, ale představa desítek okousaných dětských kostřiček na břehu Pařezáče je asi spíše úsměvná…