Tři sourozenci – Iveta, Monika a David. Sestry mají architektonické studio Schwestern, bratr každé léto zasvětí jinému rukodělnému projektu. Tím letošním je renovace maringotky. Všichni včetně maminky navíc spolupracují s tatínkem v rodinné firmě na výrobu nábytku v Humpolci. V městě, které se proslavilo především svým pivovarem Bernard a nyní i aktivitami 8smičky, provozuje trojice sourozenců Rekreativní zahradu plnou kulturních akcí od workshopů, koncertů, autorského čtení po přednášky nebo promítání. Tím ale společné projekty nadané energické rodiny nekončí.
Článek je převzatý z: https://www.czechdesign.cz/temata-a-rubriky/rodina-ktera-dava-tvar-humpolci-majitel-nabytkarske-firmy-a-jeho-tri-deti-zasvetili-zivot-designu-a-kvalitni-architekture
Jedna rodina, nespočet zájmů. Společný jmenovatel – design.
Vše začalo v 90. letech, kdy František Čermák se svými třemi kamarády založil truhlářskou firmu. Netušil, že o pár let později bude spolupracovat i se svými třemi nadanými dětmi – Davidem, Monikou a Ivetou. „Ze začátku jsme o tom takto nepřemýšleli, měli jsme jiné starosti a děti byly malé. Jak ale děti dospívaly, postupně nás i jejich názory začaly obohacovat a viděli jsme, že bude prospěšné, pokud je budeme mít časem v týmu, který bude firmu dále utvářet a posouvat,“ vzpomíná František Čermák, spolumajitel nábytkářské firmy Profil nábytek.
Původní areál firmy Profil nábytek. | Zdroj: archiv autora
Bývalé sídlo firmy Profil nábytek. | Zdroj: archiv autora
Podhoubí truhlařiny a podnikatelské prvopočátky zkrátka nemohlo sourozence neovlivnit. „Mamka firmu od začátku podporovala a později začala ve firmě také pracovat,“ popisuje příběh Iveta, která společně se sestrou založila architektonické studio Schwestern. „Od malička jsme všichni tři chodili do dílny, první naše brigády byly v rodinné truhlárně. Rodiče nás brali s sebou na pracovní cesty a nábytkářské veletrhy. Zpočátku ty tuzemské, později jsme pravidelně navštěvovali i italská Salone del Mobile nebo veletrhy v Německu, v Dánsku a dalších městech,“ vzpomíná na dětství Iveta.
Detail výškově stavitelného pracovního stolu TAK se zásuvkami. | Zdroj: profil-nabytek.cz
Sourozenecké trio
Monika byla více na matiku a techničtější. Rozhodla se studovat architekturu na ČVUT, Iveta naopak více inklinovala k humanitním směrům a umění, proto se rozhodla pro studium na AVU a později UMPRUM v ateliéru Design nábytku a interiéru. „Během studia na UMPRUM jsme už s Monikou začínaly spolupracovat, protože se naše obory začaly propojovat.“ Ve své práci se sestry řídí udržitelností, jednoduchostí a funkčností ve spojení s kvalitními materiály a krásou. Ke každému novému projektu přistupují s velkou energií a nasazením za účelem vytvořit jedinečný prostor, který bude splňovat potřeby zadavatele a odrážet jeho osobnost.
„První projekt byla realizace nové expozice Jana Husa v Konstanz (DE), kterou jsme získaly na základě vyhrané architektonické soutěže (ještě ve spolupráci s Ditou Zdvihalovou). Odtud si neseme i název Schwestern (německy sestry), kterou v podstatě vymysleli historici, kteří vytvářeli libreto k výstavě a úzce jsme s nimi spolupracovali.“ Zde také odstartovala spolupráce s otcovou firmou Profil Nábytek. „Je velkou výhodou mít pro naše klienty spolehlivou realizační firmu, kterou můžeme doporučit. Často se stává, že nás osloví lidé, kterým se líbí naše práce a zároveň na nás dostali doporučení, protože jsme provázáni i s šikovnými truhláři,“ dodává Iveta ze Schwestern studia.
Rekonstrukce bytu na Vinohradech od studia Schwestern. | Zdroj: schwestern.cz
Bratr David je o deset let mladší, proto i společné projekty jsou čerstvé. Oproti sestrám nestudoval uměleckou školu. „Jsem větší praktik a zručný po tátovi. Studuji ale ekonomický obor zaměřený na projektové řízení inovací a marketing, což se také v současnosti dobře propojuje a pro Profil nábytek zastávám pozici manažera marketingu.“ Momentálně své truhlářské dovednosti využívá v bývalé dílně Profilu pro realizaci maringotky. „Každé léto se snažím vyhledat jiný projekt, například v loňském roce to byla přeměna lodního kontejneru na kiosek s občerstvením, který navrhovaly sestry. Pro letošek jsem se pustil do opravy maringotky. Se vším mi pomáhá otec, který mi předává své zkušenosti z dlouholeté praxe.“
Detail kuchyňského prostoru na Vinohradech od studia Schwestern. | Zdroj: schwestern.cz
Byt pro minimalisty v pražských Holešovicích | Zdroj: schwestern.cz
Rodinná firma Profil Nábytek
Firma spoluzaložená Františkem Čermákem, otcem sourozenců, se věnuje hlavně větším zakázkám. Mezi projekty patří interiéry pro zdravotnická a vzdělávací zařízení, hotely nebo administrativní prostory. Sestry obohacují portfolio realizacemi menšího měřítka jako jsou kavárny, bytové interiéry, školy, školky nebo galerie a muzea, kde se dbá na udržitelnost a estetickou kvalitu. „Pro Profil nábytek děláme už v podstatě od raného dětství, na profesionální úrovni pak posledních asi 10 let. Od grafických věcí přes návrhy nábytkových kolekcí až po architektonické řešení hlavně interiéru jejich nového sídla v Humpolci,“ vysvětlují sestry.
V minulém roce vybudoval Profil nábytek v Humpolci nové sídlo, přestěhovali se z centra města a postavili na bývalém nádražním brownfieldu větší výrobní halu a administrativní budovu. V bývalé podnikové prodejně Profilu je nyní sídlo sociálního podniku s kavárnou (provozuje Coworkingové družstvo Spolu). Ta je koncipovaná jako coworkingový prostor, kam je možné přijít pracovat, občerstvit se nebo si pronajmout konferenční místnost na různá jednání, přednášky atd.
Autorem návrhu je studio Schwestern. | Zdroj: profil-nabytek.cz
Poslední dobou je Humpolec populární i díky 8smičce. I zde má rodina své stopy. „Profil nábytek dodával nábytek pro kavárnu, knihkupectví, ale i věšáky, lavice či houpací stoličky z naší kolekce „Roksor jako styl“, který jsme se sestrou kdysi navrhly.“
Rodinnou firmu čekají v budoucnosti noví následovníci. „Chceme si udržet prestižní postavení na domácím trhu, zvyšovat povědomí o značce, více prosazovat naše produkty. A samozřejmě přemýšlet nad předáním firmy další generaci,“ říka Franktišek Čermák. „Jsme ve firmě čtyři společníci a každý z nás spolumajitelů má děti různě zaměřené. Čtvrtá dekáda pro nás majitele bude velká výzva, abychom naše pokračovatele efektivně vedli a oni si našli své místo v kolektivu, kde se budou seberealizovat a budou spokojeni.“
Mobile Hut – dům na kolech | Zdroj: profil-nabytek.cz
Od nábytku k maringotkám
Když sourozenci vymysleli dárek a společně s kamarády věnovali maringotku, která dostala název Alfons, tatínkovi k 50. narozeninám, odstartovali další z rodinných vášní. Celou si ji společně zrekonstruovali. „V té době rodiče přemýšleli o stavbě chalupy, ale nebyli si jistí, zda je pozemek, který si koupili, vhodný. S kamarády a hosty oslavy jsme se složili na koup maringotky, která nám přišla jako ideální řešení jejich pochybností. Oprava maringotky zabrala tátovi a bratrovi asi rok, my Schwestern jsme připravily návrh řešení interiéru.“
Výsledek je dokonce veřejný. V současné době bratr maringotku přes léto pronajímá, takže zažít bydlení v minimálním prostoru a blízkém kontaktu s přírodou si může zkusit každý. „O tom, že tento koncept bydlení má budoucnost není pochyb, v současné době stojí další kompletně očesaná maringotka u bratra v bývalé dílně Profilu,“ uzavírá Monika.
Místo je úžasné s výhledem na hrad Lipnice, do polí, lesů a luk. | Zdroj: Facebook Maringotka Alfons
Rekreativní zahrada
Sestry se zabývají nejen architekturou, designem a uměním, příležitostně pořádají i kulturní akce. V Humpolci vytvořily neformální komunitní prostor. Hned vedle kavárny v prostorách nejvíce otevřených do ulice je venkovní zahrada, kterou získala sourozenecká sestava od Profilu k užívání v loňském roce a využila ji k realizaci nového projektu Rekreativní zahrada.
„Během léta zde provozujeme kiosek s občerstvením, organizujeme workshopy, cvičení jako je třeba jóga, koncerty nebo se setkáváme s kamarády na pivo a grilování. Šlo nám také o to, aby lukrativní prostor v centru města nezůstal jako prázdná proluka, ale nějakým smysluplným způsobem žil, než budou finance a energie na projekt, který bude koncepčně počítat s přestavbou celého areálu a najde se i potřebné využití. Rádi bychom zachovali část prostorů pro služby (drobná řemesla), administrativní prostory a přidali bytové jednotky. To bude možná náš nový společný projekt.“
Srdcová záležitost
„Na pomezí Krkonoš a Jizerských hor se nachází také jedna naše srdcovka a sice Apartmán Stará škola. Budova bývalé školy v malé horské vesnici prošla před několika lety kompletní rekonstrukcí na ubytovací zařízení, kdy byl investorem Profil nábytek. Rekonstrukci navrhl Projektový ateliér David.“
„V té době se věnovali projektu zejména rodiče. Hodně zasahovali do vzhledu interiéru a vymýšleli nábytek. V minulém roce se dokončila přístavba nové budovy s Wellness a jedním novým apartmánem, který má netypický a originální vzhled.“
Šikulové! Přesně takový typ lidí by se měl do Humpolce po VŠ studiích vracet. Pak bychom měli krásné živé město.
A velmi kvituji umístění nového sídla firmy, které nebylo postaveno na zelené louce. To je správný směr, kterým je třeba jít. Nejenom bláznit s tvorbou mokřadů a remízků, ale hlavně omezit výstavbu na polích. Přeji firmě mnoho sil.
Tak mokřady a remízky plánuje a prosazuje nezávislý úředník a amatérský archeolog p. Kokot’s man, pokud vím.
tak alespon, ze jsi anonymne nikokoho nejmenoval. Ze bezcenny pispevek netreba dekovat.
Hezký článek o zajímavých lidech. Palec vzhůru.
Bomba!
Vazim si vsech podnikatelu, kteri neco dokazali a nemaji potrebu se srat do politiky.
Politiku někdo dělat musí, na tom se asi shodneme!
Pak, ale netuším proč je podnikatel horší než učitel, zaměstnanec, lékař (POZOR i obvoďák či zubař jsou též podnikatelé) či někdo jiný.
Demokracie a svoboda nejsou bez práce, respektive čím více aktivních a sebevědomých lidí viz tento článek, tím lépe pro celou společnost.
Nestigmatizujme lidi za jejich aktivitu, byť je ta aktivita napnuta do věcí veřejných. Aktivně hlídejme a prověřujme jejich kroky a záměry, aby se nás nesnažili poškodit nebo oblafnout nebo okrást. DůVĚŘUJ, PROVĚŘUJ!!!
Uvědomme si, že v současném zastupitelstvu sedí podnikatelé:
2 x KSČM
1 x STAN
2 x HUGO!
4 x ODS
1 x ČSSD
1 x ANO
Což je mimochodem většina humpoleckého zastupitelstva 11 z 21.
A pokud vám to přijde nevyvážené, jděte a nabídněte svoje služby některé z místních stran nebo hnutí, řekl bych, že budou jen rádi za nové aktivní lidi a třeba právě vy pak ukážete všem, jak se má správně komunální politika dělat, bez ohledu na profesi, víru, sexuální orientaci, pohlaví, barvu pleti či vzdělání.
Diky za nabidku, ale politikareni nesnasim. A cteni tady mne v tom jen utvrzuje.