Rozhledna pro i proti

Vzhledem k vašim dotazům pod výsledkovou listinou ankety „Podporuji záměr zřízení rozhledny na hradě Orlik zpřístupněním věže“, otiskujeme zde sdělení Oldřicha Vacka, člena správní rady Castrum o.p.s. .

Docela rád bych zde uvedl na pravou míru informace uvedené „anonymním daňovým poplatníkem“ na www.humpolak.cz .

Obecně prospěšná společnost Castrum byla založena Klubem Augusta Sedláčka, pobočka Humpolec (dále KAS) v době, kdy dobrovolníkům okolo hradu nedostačovala právní forma občanského sdružení pro její aktivity. Castrum o.p.s. je zcela nezisková organizace, kterou vede správní a dozorčí rada (bez nároku na jakoukoliv odměnu), kterou jmenuje zakladatel – tedy KAS – jako zcela nezávislá občanská organizace. Jelikož Castrum o.p.s bylo zřízeno již od počátku především pro správu hradu, byl hledán co neprůhlednější systém organizace správy hradu, a proto i v dozorčí radě bylo vždy vyčleněno jedno místo ze 3 zástupci města (většinou místostarosta) tak, aby i samo město mohlo nahlížet do hospodaření společnosti a zároveň se ho i nepřímo účastnit. Dále je pravdou, že i jeden ze 3 členů současné správní rady je v současné době výše postavený úředník města Humpolce. Tyto skutečnosti však nic nemění na nezávislosti Castrum o.p.s.. Tato společnost, se od začátku snaží okolo návrhu vybudování rozhledny na Orlíku rozvinout širší diskusi, s cílem zhodnotit veškeré klady a zápory uvedeného záměru. Obdobná diskuse probíhá i v samotné dobrovolnické základně společnosti a názory ani tam nejsou zcela jednotné. Proto nás těší zájem veřejnosti, jejíž názor je jistě jedním z nejdůležitějších hodnotitelských kritérií při posuzování záměru.

Návrh zřízení rozhledny na Orlíku vyvolává možná zbytečně spoustu emocí a scestných úvah. Proto bych tu rád uvedl několik skutečností a otázek naznačujících širší spektrum pohledů na celou záležitost:

– vež nelze zpřístupnit prostým probouráním dveří při patě věže a vložením schodiště do nitra, jelikož dutina věže začíná cca 2 metry nad zemí a její půdorys je cca 1×1 m, a to tedy není na schodiště max na tak žebřík což neodpovídám žádným bezpečnostním normám
– původní vstup byl z protějšího paláce lávkou v cca 11 m, proto by bylo nutné nejprve návštěvníky dostat po nově zřízeném venkovním schodišti do této výšky, a to jak v případě dostavby věže, tak i „pouhého“ (ovšem kdykoli odstranitelného) vložení novodobé schodišťové samonosné konstrukce v nitru horní části věže. Vizualizace se schematickým návrhem vnějšího novodobého schodiště do úrovně původního vstupu v 11m naleznete na www.hrad-orlik.cz
– existují dvě historické rytiny, které shodně zachycují věž před zřícením – tedy především umístnění okenních otvorů (nikoli střechu)

Pak jsou tu otázky a různé úhly pohledu:

– jak si ceníte a je pro Vás důležitá současná zažilá a přirozená dominanty hradu i města
– co to bude stát dostavba věže (můj osobní odhad u dostavby v řádu 3-4 mil. Kč u vložené samonosné konstrukce výrazně méně i pod 1 mil. Kč)
– z pohledu správy objektu – do současné doby nejsou stavebně zajištěny některé části hradu budou peníze i na tyto části ?
– co přináší cestovní ruch ? Za svou osobu se domnívám, že něco více něž anonymem uvedené vstupné, které se mnohdy dostává ještě do palby návštěvníků pro svoji výši. Pokud bude turistická nabídka širší, pak návštěvník zůstane – zajede do Kališť na Mahlera, na rozhlednu, na Orlík, na Lipnici a možná i do městského muzea, jehož návštěvnost hrad hravě překonává a návštěvník nejen zajde ve městě na oběd, ale i přespí. To přináší cestovní ruch nikoli hlavně vstupné. Z tohoto pohledu je rozhledna určitě zajímavý nápad a jejich renesance v Čechách stejně jako na přelomu 19 a 20 st. je nepřehlédnutelná.
– je tedy z pohledu cestovního ruchu lepší koncentrovat vše na jeden bod nebo rozdělit „atrakce“ na více míst ?
– co s rozhlednou – jak ji spravovat ? Orlík je možná zajímavé řešení kde správa a údržba je již vyřešena stejně tak, jako majetková práva k pozemkům a inženýrské sítě.
– když ne na Orlíku, tak kde ? Kde má město pozemky, a přístup na ně ? Co bude stát 20m rozhledna na zelené louce (rozhodně ne více – spíše stejně co vložená samonosná konstrukce na Orlíku)
– Po zkušenostech v ČR přiláká návštěvníky i 10 metrová rozhledna na mírném převýšení – a proto jak vysoká má vlastně být ? pochopitelně i ve vazbě na místo – terén – porost.

Pro nalezení skutečně relevantní odpovědi zda rozhlednu a jakou a kde, bude ještě potřeba hodně času, jelikož odpovědi na některé otázky je nutno hledat hlouběji a analyzovat širší spektrum materiálů v oblastech majetkoprávních, investičních, tak i cestovního ruchu. Město Humpolec podle našich informací na shromažďování těchto materiálů seriozně pracuje.

Závěrem bych rád uvedl, že mě trochu překvapilo a zamrzelo, že odpor k jakékoliv rozhledně je tak vysoký. Proto bych poprosil všechny, kteří budou hlasovat v naší anketě na stránkách www.hrad-orlik.cz, aby dobře zvažovali svá rozhodnutí a pokud se jim třeba rozhledna na Orlíku jednoznačně nezazdává, tak alespoň ještě pouvažovali o nízkonákladové rozhledně na nějakém kopečku okolo Humpolce a potěšení, které by jim mohl přinést nedělní výlet na takovéto místo třeba s partnerem nebo rodinou.

Oldřich Vacek, člen správní rady Castrum o.p.s.


 


(Zdroj: http://www.hrad-orlik.cz/)


 

myska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Aktuálně: Dálnice D1 je uzavřena!

Čt Bře 20 , 2008
Policie ČR doporučuje momentálně nevjíždět na dálnici D1. Na 100. kilometru D1 ve směru na Prahu se srazilo v několika hromadných nehodách asi 40 aut. Dálnice je zablokovaná v obou směrech, k havárii vyrazili hasiči z Pelhřimova, Humpolce, Havlíčkova Brodu, Jihlavy i Zruče nad Sázavou, na místo letí i vrtulníky […]

You May Like

Témata