Tahle lehká, zajímavá polévka je typická pro slovenskou kuchyni a jejím hlavním esem je lahodná ovčí bryndza. Hedvábná polévka s lahodnou brynzddou vás určitě nadchne stejně jako nás! Brynza by měla být ta pravá, stoprocentně z ovčího mléka, májová, ze salaše. Takže toto je to správné období si tuhle polévku uvařit. A udělejte si k ní poněkud zapomenuté stískance. Ty předčí dokonce i velice oblíbené pagáčky. Při našem vaření stískance mizely jak pára nad hrncem! Jsou skvělé jak k polévce, ale i jen tak k pivu.
Název této polévky originálně pochází z rumunských Karpat. Rumunský název polévky pochází z latinského míca „drobek“. O demikátu pojednává jedna slovenská dětská říkanka: Krát, krát, na dvakrát / varí mačka demikát. / Jak ho varí, tak ho varí, / veď to nie sú žiadne čary: / voda, bryndza, cibuľa, / mieša sa to dokola. // Prišiel kocúr k večeri, / voňalo mu zo dverí: / snáď, snáď, akurát / máme dneska demikát? // Pri večeri zo zvyku / dal sa kocúr do kriku, / že ho páli, že ho štípe, / nech to mačka sama chlípe, / keď tam dala papriku. // Hneď sa mačka hnevala, / že papriky nedala, / iba štipku soli snáď. / S plačom jedli demikát.
Ale pojďme si tuto vyníkající polévku uvařit.
Suroviny
- sádlo 2 lžíce
- menší cibule, nakrájená nadrobno 1 ks
- mletá sladká paprika 2 lžičky
- brambory 1 kg
- májová brynza, rozdrobená 400 g
- máslo 2 lžíce
- chlebové krutony a bylinky k podávání
- sůl a čerstvě namletý pepř
- voda 1,2 litru
K demikátu ale vede více cest – tradiční způsob přípravy vyžadoval místo vody s bramborami vodu, v níž se vařily bramborové halušky, jíž se zalila bryndza rozmíchaná s cibulkou, pepřem, kmínem, paprikou. Promíchaná směs se pouze prohřála, aby nepřišla o vitaminy, a podávala se starším opečeným pečivem. V některých verzích je obohacena smetanou a/nebo vajíčkem. Níže je tedy jedna z mnohých možných verzí, protože jak se zdá, je tolik demikátů, kolik je kuchařů.
Postup přípravy
- Sádlo rozehřejte v hrnci a smažte na něm cibuli asi 5 minut. Poprašte paprikou a chvíli promíchávejte. Vsypte oloupané a na kousky nakrájené brambory, pak zalijte vodou a uveďte do varu. Teplotu snižte a vařte asi 15 minut.
- V troše vody z vařených brambor promíchejte brynzu a přidejte ji do polévky. Je-li třeba, polévku osolte, ale obvykle stačí slaná brynza. Podle chuti opepřete a polévku zjemněte máslem.
- Podávejte ji s krutonky ze staršího chleba, opečenými na tuku s trochou bylinek, případně s čerstvými bylinkami.
TIP: Demikát je lahodný i v krémové verzi, v tom případě ho po přidání brynzy rozmixujte a podávejte s trochou smetany, i zakysané.
Tato polévka je opravdu vynikající. I když já nejsem zrovna úplně moc polévkový, tak u této vždy vylizuju talíř.
No a teď pojďme na ony tajemné Stískance.
Suroviny:
vejce
na potření
Na stískance uvařte brambory ve slupce. Nechte vychladnout, oloupejte a prolisujte nebo nastrouhejte najemno do mísy. Přidejte mouku, sůl, zpracujte těsto a vytvarujte váleček. Odkrajujte kousky a každý vyválejte na placku zhruba 0,5 cm silnou, jako na lokše. Placky potřete sádlem, posypte krupicí, chcete-li, a škvarky. Můžete trochu osolit (ale škvarky bývají slané) a opepřit. Poté každou placku složte na třetiny a z delší strany opět na třetiny. Vznikne čtvereček. Hotové skládejte na dobře vymaštěný plech. Potřete prošlehaným vejcem a dejte péct do trouby vyhřáté na 180°C. Pečte 15 minut, až zezlátnou.
A teď už stačí jenom mlaskat, olizovat se a plakat. Ale na rozdíl od kocúra a mačky, blahem. 😉 Dobrou chuť a krásný, ústretový zbytek jara vám želám!