Pokud chcete o dovolené spojit hory a moře, vyražte do Slovinska. Julské Alpy nabízejí doslova ráj – ledově modrá alpská jezera, průzračně čisté řeky, bystřiny, vodopády, rozkvetlé alpské louky a vápencové vrcholy. Po toulkách v jednom z největších lákadel této oblasti – Triglavském národním parku – pak můžete zamířit k moři.
Jedním z výchozích bodů pro výpravu do hor může být vesnička Trenta ve stejnojmenném údolí. Nachází se mezi Kranjskou Gorou a městečkem Bovec v nadmořské výšce kolem 650 m.
Cesta do Trenty
Po našem příjezdu vlakem do Jesenice jsme se vydali autobusem do Kranjské Gory. Odsud jsme pokračovali dalším autobusem do Trenty – během jízdy se poprvé setkáte s krásami Julských Alp, neboť autobus musí nejprve vystoupat z 810 m n.m. po klikatých silničkách až na sedlo Vršič (1611 m), a posléze zase dolů, aby vás dovezl až na místo pobytu.
Po cestě uvidíte vrcholy Malou a Velkou Mojstrovku i vrchol Prisojnik (2547 m) s jeho slavným oknem (Prednje okno) což je díra ve skále, kterou se dá prolézt ze severní stěny na jižní. Sem se také během týdne dva z našich členů výpravy vydali.
Výborný kemp
V Trentě jsou dva kempy, my jsme zvolili ten první na cestě. Po obou stranách se tyčí stěny hor a kempem protéká překrásná průzračná řeka Soča. Až se tomu nechce věřit, že pramen řeky je jen pár kilometrů odsud…
Kemp je označený jako dvouhvězdičkový a je v něm opravdu vše, co potřebujete: sprchový kout na žetony, které dostáváte zdarma na recepci, toalety, pitná voda, výčep i s restaurací. Lze si pronajmout i karavan. Správce se navíc za dobu svého působení zde naučil i dobře česky, vzhledem k tomu, že oblast je hojně navštěvovaná právě českými turisty.
První túra
Den po našem příjezdu jsme vystoupali na Pogačnikov Dom do výšky 2050 metrů. Při výstupu míjíte vodopád Belopotoški slap s nádhernou lagunou, kam jsme se později šli v jeden odpočinkový den vykoupat.
Cestou je možné zastavit se u některého z pramenů, které vytékají z puklin ve skalních masívech a doplnit zásoby vody.
Upozornění na to, že voda v horách je příliš vápenitá a může způsobit střevní problémy, protože na ni není člověk zvyklý, jsme nebrali na lehkou váhu, nicméně jsme ji (poté, co jsme nečekaně téměř vyčerpali zásoby) nakonec okusili a nikdo z nás neměl žádné problémy.
Vzhůru na Triglav
Druhý den jsme naplánovali hlavní cíl naší výpravy a to nejvyšší vrchol Julských Alp Triglav (2864 m). Z Trenty existuje několik variant výstupu. Můžete vystoupat na Tržaškou Koču (2151 m), která leží na cestě k Triglavu, odsud se pak vydat nejprve na nedaleká Triglavská jezera, později se vrátit zpět na Koču a přespat zde; druhý den se vydat na Triglav a potom zpět do kempu.
My jsme se rozhodli jít v jednom dni rovnou na Triglav a zase zpátky do kempu. Výstup až pod vrchol Triglavu i s přestávkami nám trval 6 hodin. Výstup i sestup na samotný vrchol, kam se někteří z nás vydali, je potom otázkou necelých 2 hodin a je jištěný spoustou skob, úchytů a lan.
Pod samotným vrcholem se měnilo počasí tak rychle, že chvilku bylo nebe bez mráčků a za moment jsme stáli v mracích, posléze se mraky přesunuly pod nás, pluly okolo neskutečnou rychlostí a spousta z nich se vedrem ihned rozpouštěla.
Při výstupech můžete i v 2000 metrech nad mořem potkat třeba stádo ovcí, kamzíky, kozorohy, krásné pestrobarevné motýly a vidět spoustu alpských květin, jako je kosatec, hořec, zvonek, brambořík, protěž a tzv. triglavské růže.
Při sestupu jsme potom zvolili ostřejší tempo, abychom stihli dojít do kempu před setměním – trval zhruba 4,5 hodiny.
Dny odpočinku
Následující dny jsme potom pojali jako odpočinkové. Jeden den jsme si dopřáli koupel v ledové vodě v laguně pod vodopádem Belopotoški slap. Jindy jsme došli k pramenu Soče a při pohledu na tento přírodní úkaz, kdy ze skal vyvěrá pramen a z něho se po několika metrech stává řeka, jsme žasli, kde se takové množství vody bere.
Poslední den se úplně vyjasnilo a na obloze nebyl ani mráček. Vydali jsme se směrem na Zasavskou Koču, což je chata ve výšce 2071 metrů. Odsud se můžete vydat třeba směrem na Bohijnské jezero, na Triglavská jezera nebo na vrchol Kanjavec (2569 m). Zároveň si tady můžete vychutnat nádherný výhled na Itálii či zasněžené vrcholky rakouských Alp.
Julské Alpy nám na poslední den pobytu připravily tak nádherný pohled, až to hraničilo s kýčem, jak pronesl jeden člen výpravy.
Hurá k moři!
Pokud už máte pocit, že jste byli v horách dostatečně dlouho, není problém se přepravit autobusovými linkami přes Ljubljanu až k moři do Koperu. Odsud potom autobusem nebo taxikem do některého z kempů.
Kempy u moře ve Slovinsku jsou celkem tři. Lucija, Fiesa a Strunjan. Ten poslední nemohu posoudit, ale kemp ve Fiese byl asi nejlepší. Je odsud relativně nejblíže do stařičkého Pirana. Je to městečko na pobřeží, protkané spoustou uliček, kde na každém kroku vidíte prvky z italského slohu. Spousta starších domorodců tady hovoří jak slovinsky, tak italsky.
Které jsou další výhody kempu ve Fiese? Na rozdíl od kempu v Luciji nemá přístup do moře všude vybetonovaný a navíc je levnější.
Výhled, který se vám naskytne ze slovinského pobřeží, je též překrásný, přes den se díváte na Alpy v Itálii, v noci pak na osvětlený Terst. Slovinské přímořské pobřeží není rozhodně obdobou českých kolonií v Chorvatsku, Čechy tu prakticky nepotkáte, pouze ty, kteří sem zajeli z Alp.
Celou výpravu do této překrásné malé země na severu Balkánského poloostrova jsme podnikli 13.7.2003 a 27.7.2003 jsme se vrátili zpět do Čech.
Může se hodit
Slovinsko je krásná, upravená země, Slovinci jsou pohostinný národ a náležitě hrdí na svou zemi. Domluvíte se zde v pohodě anglicky, ale budou vám rozumět i česky, protože je to – stejně jako slovinština – slovanský jazyk.
DOPRAVA
Cesta autobusem z Jesenice do Kranjské Gory stála 620,- SIT (Slovinský Tolar) Z Kranjské Gory do Trenty 890,- SIT, zpět do Ljubljany 2640,- SIT a z Ljubljany do Koperu 2450,- SIT to vše i se zavazadly.
Z Koperu se do Pirana dostanete za 600 SIT autobusem. Autobusová doprava je klimatizovaná a jezdí velice pravidelně. Jízdní řád linek v Alpách najdete ZDE.
KEMPY a KOLIK CO STOJÍ
Ubytování v kempu v Alpách (za noc) Trenta 1. kemp 1500,- SIT, 2. kemp položený níže 1100,- SIT. Chléb v kempu stojí 500,- SIT (velký) 350,- SIT (malý-obdoba našeho bochníku).
Ubytování v kempu u moře (za noc) kemp Lucija 2000,- SIT, kemp Fiesa 1800,- SIT (nebo 8,35 EUR) u obou ještě k tomu turistická taxa 77,- SIT. Chléb v kempovém obchodě 350,- SIT, houska 80-150 SIT (podle velikosti). Točené pivo Laško nebo Union 400,- SIT, kupované 209,- SIT.
MĚNA
Základní měnou je slovinský tolar SIT. Podle kurzů ČNB je za 13,659,- Kč 100 SIT (ale tolary v Česku seženete jen těžko). Ve Slovinsku byly kurzy úplně odlišné: za 7,90 Kč bylo 100 SIT, popř. za 1 EUR bylo 233 SIT. Není také problém platit za všechny služby v Euro.
Pohled do údolí Trenta
Vrcholové foto Pogačnikov dom (2051 m)
Kriško jezero
Cesta na Triglav
Pohled z Tržaške koči na panorama Alp – nad mraky vystupuje vrchol Jalovec (2645 m)
Pod vrcholem Triglavu
Pohled z vrcholků pod Triglavem – příroda v přímém přenosu
Řeka Soča
Vodopád – Belopotoški slap
Kozoroh v Alpách
Vrcholové foto na Triglavu
Výstup na Zasavskou koču (2071 m) – na levo od ní vrchol Jalovec (2645m)
Pohled z vrcholků Alp, při kterém se tají dech.
Západ slunce nad Piranem
Noční Piran
Pohled z pevností na celé městečko Piran
Náměstí Piranu – slovinská Istrie
Zaslal: Roman Smetana, roman009@quick.cz
………bjůtiful………..