Solná komora nad zlato

Těžko říct, které z jezer v rakouské Solné komoře je nejkrásnější. Všechna jsou blankytně modrá, obklopená bílými, často bizarními vápencovými masivy Alp. Hlavní lákadla v oblasti nejsou od sebe moc vzdálená, takže je stačíte navštívit za pár dní: jezero Gosausee pod Dachsteinem, pravěký Hallstatt, císařskou vilu v Bad Ischlu či romantický vodní zámek Ort u Traunsee.

 
Jezero Wolfgangsee – považováno za výchozí bod pro poznávání Solné komory. Rodiny z dětmi přivítají jižní břeh jezera, odpůrci hlučných pláží břeh severní.

Solná komora (Salzkammergut) se rozkládá na území tří rakouských zemí Dolního Rakouska, Štýrska a Salcburska. Název dala oblasti sůl – má se za to, že právě zde začali Keltové jako první na světě využívat přírodní zásoby soli. 


Odhaduje se, že v tomto kraji vzniklo přes 160 přírodních jezer. K prvnímu většímu z nich dorazíte z Prahy po necelých 7 hodinách jízdy autem.


Výchozí bod: Wolfgangsee
Za ideální výchozí bod pro poznávání Solné komory se považuje jezero Wolfgangsee, ležící prakticky v centru oblasti. Wolfgangsee (místní mu říkají také Abersee) je dlouhé asi 10 kilometrů a jeho hloubka místy dosahuje až 114 metrů. V létě nabízí krásné koupání; místní tvrdí, že při teplém počasí se v něm lidé koupou až do konce září.  


Na jižním břehu jezera najdete klasickou pláž, která je placená (dospělí 3 EURA, od 17:00 zdarma) a v sezoně trochu hlučná. Pokud si chcete dopřát luxus ticha a výjimečné čistoty vody zdarma, vydejte se na protější břeh.


Jezero není pojmenováno – jak by se mnohý návštěvník domníval – podle salzburského rodáka W. A. Mozarta. Jméno pochází od řezenského biskupa Wolfganga. Odtud i název městečka St. Wolfgang, které je údajně nevýznamnějším poutním místem v Rakousku. Na Mozartův odkaz v bezprostředním okolí přece jen narazíte. V St. Gilgenu se narodila skladatelova matka, Anna Maria Walburga Pertlová a místní jsou na tento fakt náležitě hrdí.


Kouzelná kupel v Gosausee
Opravdovou lahůdkou je návštěva jezera Gosausee v jižní části Solné komory. Není příliš takových míst, kde se můžete koupat v teplém jezeře (v létě) a přitom pozorovat vrcholky pokryté sněhem.


Ponořeni do průzračné vody upíráte zrak na alpský ledovec na nedalekém Dachsteinu (3004 m). Občas máte pochyby, zda celá ta zimní krása není jen dokonalou projekcí na obřím filmovém plátně.


 
Císařská vila v Bad Ischlu – oficiální letní rezidence Habsburků. V druhé polovině 19. století žilo sídlo hudbou – císařskou vilu si oblíbili například Johann Strauss mladší, Franz Lehár či Anton Brückner. Císař využíval okolí k náruživým lovům, císařovna Sisi milovala dlouhé procházky po strmých horských cestách alpské oblasti.



Pravěký Hallstatt
Necelých 15 kilometrů od obce Gosau leží Hallstatt – obec zapsaná na světovém seznamu UNESCO. V polovině 19. století tady archeologové odhalili téměř tisíc hrobů a našli přes 6000 předmětů – náušnice, náhrdelníky, vázy, mísy a další. Odtud tedy jméno historického období – hallstattská kultura.


Obec se proslavila také těžbou soli – leží tu nejstarší solný důl. Přístup ke zrekonstruovaným dolům mají dnes i turisté – dostanete se k nim pozemní lanovkou.


Romantický zámek Ort
Přiznivci telenovel si jistě nenechají ujít návštěvu zámku Ort. Vodní sídlo ležící v severním cípu jezera Traunsee je dějištěm jednoho z oblíbených seriálů. Romantická poloha zámku – přístupovou cestu tvoří dřevěný most – je ideálním prostředím pro zamilované příběhy. Během pár chvil strávených u jezera určitě spatříte nazdobené kočáry a svatební průvody, které si turisté s oblibou fotí.


Dostat se k bezprostřední blízkosti zámku můžete i z vody (ať už doplavete nebo dojedete na loďce). Celé jezero Traunsee přitom obklopují vysoké strmé skály. Nejspíš vás přitom napadne, jak náročné musí být vylézt nahoru. „Nahoru? Vám by to trvalo tak pět hodin. Já to zvládnu za dvě,“ tvrdí jeden z místních odvážlivců. Poté, co tento nadčlověk prohlásí, že se dostane autem do Prahy za tři hodiny, je věrohodnost jeho výkonů poněkud podezřelá.


Lázeňská města a Bad Ischl
Traduje se, že klima Solné komory má díky horskému ovzduší a blízkosti solných dolů ozdravné účinky. Najdete tu proto také řadu lázeňských center.


Nejnavštěvovanějším je zřejmě Bad Ischl, který proslavil především císař František Josef I. V roce 1853 dostal svatebním darem tamní vilu postavenou v palladiánském stylu. Brzy se stala oficiálním letním sídlem Habsburků. Vila je snad nejznámější tím, že právě tady císař ‚vyhlásil první světovou válku.‘ Přesněji řečeno, v roce 1914 u stolu své pracovny sepsal manifest „Mým národům“; ten znamenal počátek války mezi Rakouskem a Srbskem.

 
Pracovna císaře Franze Josefa – u tohoto stolu se psaly dějiny. „Milý Hrabě Stürgkhu!…“, píše rakouský císař roku 1914. „…nařizuji ministrovi Mého domu a věcí zahraničních, aby oznámil královské srbské radě, že mezi mocnářstvím a Srbskem nastal stav válečný…“


Slaný déšť v Bad Hall
Za krátkou zastávku stojí také město Bad Hall v severní části Solné komory (působil zde také český lékař a zakladatel etikoterapie Ctibor Bezděk). V tamním lázeňském parku se můžou nevšedním způsobem osvěžit i běžní turisté. V zahradním altánku, který je postavený z větví trnkového keře, stéká po kapkách slaná voda. Uprostřed parného dne tu máte pocit jako v lese, kde padá slaný déšť. S tím rozdílem, že sedíte pěkně v suchu.







Může se hodit


Jak se tam dostat
Do oblasti Solné komory se z Prahy nejlépe dostete přes hraniční přechod Wullovitz-Dolní Dvořiště. Dále směr Freistadt –  Linz – Gmunden. Pozor! S překračováním limitu rychlosti si raději nezahrávejte. Rakouští policisté jsou v tomto ohledu velmi přísní!


Ubytování
Kvalitní nocleh v domáckém penzionu lze sehnat již od 750 Kč na osobu za noc se snídaní. Chystáte-li se do oblasti uprostřed letní sezóny, raději si rezervujte pobyt předem. Velmi přehledné možnosti ubytování nabízí server www.salzkammergut.at.
Na těchto stránkách lze rezervovat pobyty jak v hotelích a penzionech, tak v mládežnických ubytovnách či na farmě.


Jídlo
Cena za jídlo v restauracích je přiměřená, a to i v některých turistických centrech. Například oběd v restauraci přímo u jezera Gosausee s vyhlídkou na ledovec na Dachsteinu se dá pořídit i za 5 euro (cca 150 Kč).


SalzburgerLand Card
Pokud se zdržíte v Solné komoře delší dobu, vyplatí se koupit si tzv. Salzburskou kartu – SalzburgerLand Card. Stojí 34 eur (6 dní platnosti) nebo 44 eur (12 dnů) a umožňuje vstup do 180 objektů – hradů, zámků, muzeí, galerií i solných dolů.


Kola se vyplatí
Cykloturisté by se s sebou rozhodně měli přivézt kola. V oblasti je spousta vzájemně propojených a perfektně upravovaných cyklostezek.


Do Solné komory o Adventu
Pokud výlet do oblasti Solné komory už letos v létě nestihnete, můžete sem přijet třeba na kouzelné adventní svátky. Reklamy na předvánoční oslavy jsme zahlédli například v městečku St. Wolfgang. V předvánoční době se prý tamní ulice hemží různými nadpřirozenými bytostmi. Čarodějnice a čerti si oblékají hábity z ovčích kůží a na tvářích mají bohatě vyřezávané dřevěné masky. Ty se opatrují v rodinách po mnoho let a předávají z generace na generaci.

Dobré je prohlédnout si Gosausse i z motorového člunu a lanovky. Teprve z ptačího pohledu totiž zjistíte, že za Gosausee jsou ještě dvě malá jezera. A navíc – až dorazíte na vrchol Zwieselalm (1587 m), můžete si na místní farmě pochutnat na právě nadojeném mléce.

 
Gosausee s Dachsteinem v pozadí

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Výpadek serveru 12. – 15. září

Po Zář 15 , 2003
Od pátečního rána 12. září do pondělí 15. do půlnoci byl server Humpolák mimo provoz. Důvodem byl výpadek Internetového serveru http://www.pipni.cz na kterém se stránky serveru humpolak.cz nacházejí. Díky tomuto výpadku nebylo přístupno několik internetových serverů.

You May Like

Témata