Nové léčebné centrum s šestnácti voliérami by mělo do konce roku 2026 vyrůst v areálu Záchranné Stanice Pavlov. Stanice na největší investiční akci ve své třicetileté historii spouští veřejnou sbírku. „Pomozte nám postavit náš sen, abychom do budoucna zvládli až šest tisíc živočichů za rok. Zapojte se do právě probíhající sbírky. Každá koruna se počítá,“ vyzývá s díky ředitel stanice Zbyšek Karafiát.
Stanicí projde ročně téměř 1400 zvířat a každým rokem se číslo zvyšuje. Jenže současné prostory v areálu stanice nedaleko Ledče nad Sázavou nejsou nafukovací, proto jediná záchranná stanice v Kraji Vysočina odstartovala veřejnou sbírku a mediální kampaní poukazuje na komplikované každodenní situace, které možnosti nového moderního zázemí odpovídajícího potřebám 21. století vyřeší.
„Současné rehabilitační voliéry jsou z devadesátých let a už nesplňují požadavky na bezpečný provoz. Chybí nám karanténní místnost pro nově příchozí mláďata, a tak se mezi mláďaty přenášejí různé nemoci. Máme málo rehabilitačních voliér, zvířata musíme držet delší dobu v boxech, než se voliéry uvolní, a s dalšími ne příliš ideálními situacemi bychom mohli ještě pokračovat,“ přibližuje Zbyšek Karafiát.
Vznikne bezpečný karanténní prostor pro vodní ptáky
V současnosti má karanténa pro vodní ptáky stejný zdroj vody jako rybník, kde jsou labutě, kachny, volavky a čápi ze stálé expozice. Snadno se tak může stát, že se přenesou infekční choroby. Nové voliéry s jiným přítokem vody tuto situaci vyřeší.
Nedostatečný počet voliér pro veverky
Veverka je jeden z nejčastěji přijímaných druhů a je potřeba mít dostatečně velké prostory pro jejich rozběhání a získání kondice před vypuštěním do přírody. Jiné potřeby má dospělá veverka s trvalým hendikepem, která se chová teritoriálně a další přijatá mláďata by ve voliéře nesnesla. Přitom ve stanici mají zatím jen jednu voliéru, což se s výstavbou nového centra s voliérami změní.
Kam s vlkem?
Populace vlka ve volné přírodě se na Vysočině rozrůstá. “Proto chceme být připravení, kdybychom tohoto savce museli přijmout a ošetřit. V tuto chvíli totiž nemáme žádný vyhovující prostor, který by splňoval potřebné podmínky, a to ani krátkodobě,” vysvětluje Saša Karafiátová, veterinářka stanice s tím, že jeden z nových výběhů bude přizpůsobený potřebám této šelmy.
Kriticky ohrožený sýček obecný se nemá kde rozlétat
Stanice v Pavlově je zapojená do záchranného programu kriticky ohroženého sýčka obecného. Příprava na vypuštění odchovaných mláďat zahrnuje trénink letu a schopností ulovit si potravu. K tomu ale ve stanici potřebují voliéru o minimální rozloze 70 m2. Tu zatím nemají, ale v roce 2027 by ji měli začít plně využívat.
Projekt výstavby léčebného centra s voliérami s názvem Modernizace a rozšíření záchranné stanice Pavlov počítá s náklady ve výši cca 24 milionů korun. Část peněz poskytne formou dotace Ministerstvo životního prostředí, jedním milionem korun záměr podpořil Kraj Vysočina. Zbylou část prostředků musí zafinancovat sama stanice. “Každá koruna se počítá. Děkujeme, že pomáháte, má to smysl!” vzkazuje na závěr s velkým díky Zbyšek Karafiát.
Více informací: Ing. Zbyšek Karafiát, Ph. D., ředitel Záchranné stanice Pavlov, e-mail: reditel@stanicepavlov.cz, tel.: 734 309 798.