S příchodem teplého počasí začalo jarní stěhování obojživelníků. V těchto dnech vyrážejí na místa rozmnožování vzdálená i několik kilometrů od zimních stanovišť především skokani hnědí, ropuchy obecné, čolci a další druhy našich obojživelníků.
Problém nastává v případě, kdy každoroční tahovou cestu kříží komunikace a se zvyšujícím se počtem automobilů dochází i ke zvyšujícím se úhynům obojživelníků pod koly automobilů. „Vím, že to není vždycky možné, ale chtěl bych poprosit všechny řidiče, aby se v těchto dnech v nočních hodinách pokusili putujícím obojživelníkům na silnicích vyhnout“ prosí Pavel Koubek.
V místech kde je tah obojživelníku největší se snaží ochránci přírody úhyny omezit. „V sobotu jsme postavili 150 metrů dočasných zábran a padacích pastí v lokalitě Smrdov u Kletečné na humpolecku, kde každoročně migruje kolem 2000 kusů obojživelníků“ říká Pavel Koubek z Klubu ochrany dravců a sov. Zábrany zamezují v nejkritičtějším úseku vstupu obojživelníků na silnici a dvakrát za noc jsou ručně přenášeni do nedalekého rybníka. „Za dvě noci bylo na této lokalitě již přeneseno cca 600 ropuch obecných a dle zkušeností z minulých let lze předpokládat, že nás ještě cca 1000 obojživelníků čeká přenést.“ vysvětluje Pavel Koubek . Při tomto počtu stěhujících se obojživelníků by bez zábran znamenalo i jediné projíždějící auto smrt pro desítky z nich.
Pavel Koubek, který se obojživelníkům věnuje dlouhodobě i když je organizace kterou vede zaměřena na jiné skupiny živočichů je potěšen, že lokalita Smrdov už není jediná, kde se přenášení obojživelníků uskutečňuje. „ Druhým rokem se obojživelníci stěhují u Nového rybníka u Košetic na pelhřimovsku a u rybníků nedaleko Kamenice u Jihlavy, kde se stěhováním pomáhají děti z místních základních škol a letos poprvé by se mělo stěhovat i u Nového Ranska u Ždírce nad Doubravou“ prozrazuje Koubek. Problémem je, že ne o všech lokalitách, kde k velkému úhynu obojživelníků dochází ochránci přírody vědí.
Mohlo by se zdát, že vstupem do rybníka mají žáby vyhráno, ale není tomu vždy tak. „V těchto dnech probíhají na mnoha místech jarní výlovy rybníků a setkáváme se s tím, že rybáři zůstávají ke snůškám vajíček a nebo pulcům lhostejní a nechávají je vyschnout na slunci. Chápu, že rybáři potřebují ryby vylovit, co však pochopit nedokážu je, že tito milovníci přírody a života kolem vody jsou schopni nechat zárodky nového života zbytečně uhynout. To nemá s láskou k přírodě nic společného“ stěžuje si Pavel Koubek. Přitom stačí snůšky vajíček alespoň přenést do sousedního rybníka a majitel se potom nemusí obávat finančního postihu pro porušení zákona o ochraně přírody, který mu v tomto případě hrozí. Hlavně však nedojde ke zbytečnému úhynu nové generace obojživelníků, kteří jistě k rybníkům patří a to je v těchto dnech hlavním cílem ochránců přírody.
Klub ochrany dravců a sov při sdružení Děti Země
Mladé Bříště č.2., 396 01 Humpolec
e-mail: tyto@atlas.cz tel. (Pavel Koubek) 737768102
Ty víš,že na žáby nedám dopustit.Musím si umýt sklo u auta,protože jinak je každá rada drahá.