Modli se za Československo. To je název výstavy, kterou připravilo Muzeum Vysočiny Pelhřimov při příležitosti letošního stého výročí vzniku našeho samostatného státu. „Prostřednictvím umění pohlédnou v pelhřimovském muzeu na uplynulé století naší republiky. Výstava je uspořádána především ze soukromé sbírky a nabídne pestrou paletu děl českých i slovenských autorů, která zachycují nejenom prchavé okamžiky, ale též vypovídají velké příběhy. Těšit se můžete také na interaktivní část, do které se bude moci zapojit každý z návštěvníků,“ pozvala k návštěvě ojedinělé výstavy náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.
Výstava bude zahájena vernisáží v úterý 21. srpna v 17 hodin a potrvá do 30. září 2018.
K vidění budou fotografie i malby Jana Saudka, který je celosvětově známý především jako fotograf. O tom, že je úspěšný též jako malíř, se můžete přesvědčit při pohledu na jeho obrazy. Právě po jednom z nich je pojmenována celá výstava. Období vzniku republiky připomíná obraz Krojovaná dívka od Karla Šimůnka, který byl namalován 28. října 1918. „Své zastoupení zde mají i další autoři, a to Jan Dědina, Miloslav Holý, Karel Souček, Oldřich Lasák, Július Bartek, Jaroslav Štika, Pavel František Malý, Jiří Prádler, Ernest Zmeták, Vincent Hložník, Patrik Saudek a Marie Saudková,“ uvedli kurátoři výstavy Karol Lovaš a Hana Zrno Vondrů.
Výstava představí nejen výjimečná umělecká díla, ale i věci každodenní potřeby, které se masově používaly v minulých letech a dnes jsou součástí pelhřimovské sbírky dokumentující náš život budoucím generacím. A to hračky pro nejmenší, staré deskové hry, nádobí, oblečení nebo dílenské nářadí, které byly doposud uloženy v muzejním depozitáři. Chybět nebude ani instalace rodiny. Interaktivní části výstavy bude vyhrazena celá zadní místnost. Zde budete moci zavzpomínat na dětství a své pocity zaznamenat na tabulku pomocí křídy.
Na vernisáži jako speciální hosté vystoupí pětinásobná držitelka Zlatého slavíka Naďa Urbánková a profesor Vladimír Franz. Vystaveno je jeho dílo z roku 1986 s názvem Totalita. O týden později, rovněž v úterý 28. srpna v 17 hodin, se uskuteční komentovaná prohlídka, kterou společně povedou oba kurátoři. Díky nim se návštěvníci přenesou zpět až o sto let a dozví se, jak se umění vyvíjelo a jaké tendence měly na něj vliv. A to nejenom formou odborného výkladu, ale též zajímavých příběhů.
- Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
Krajský úřad Kraje Vysočina