STOP větrným elektrárnám na Vysočině

8

Rozmýšlíte si, zda mít větrné elektrárny na katastru své obce? Rozvažujte to velmi důkladně – váš postoj bude mít dlouhodobé a vážné následky. Tak zní výzva kraje směrem k obcím, o jejímž vydání včera rozhodovali krajští zastupitelé.

Na včerejší schůzi se tématem větrných elektráren zabývali zastupitelé kraje půldruhé hodiny. Na zastupitelstvu vystoupili zástupci občanských iniciativ proti elektrárnám, i dva jejich zastánci. Vedení kraje se začíná obávat, aby tvář Vysočiny nezměnil současný boom větrné energetiky, pro kterou je právě tento kraj výhodnou oblastí. „Ano, obávám se toho, že by se kvalita krajiny Vysočiny mohla s rozšiřováním větrných elektráren zhoršit,“ přiznal hejtman kraje Miloš Vystrčil. „Doufám, že zachováme krajinu Vysočiny i našim dětem, a to i bez větrných elektráren,“ řekl zastupitel Libor Joukl.


Krajští radní a úředníci mají se zřetelem využití větrné energie urychleně posoudit a zrevidovat krajský program rozvoje a energetickou koncepci. Cílem má být ochrana krajinného rázu Vysočiny. Rada kraje zváží také další opatření, které by zastavily nebo aspoň regulovaly živelný a nesystémový nárůst počtu větrných elektráren. Kraj zatím vydal jen doporučení – tento druh rozhodnutí je výlučnou pravomocí obcí. Obcím kraj doporučuje, aby pečlivě zvažovaly vydávání souhlasu s umístěním větrných elektráren na svém území a všestranně posuzovaly dopady takového záměru. Současně říká, na jaké aspekty by se obce měly při rozhodování o elektrárnách na svém katastru zaměřit. Vedení kraje upozorňuje například na riziko poklesu cen nemovitostí v okolí elektráren a na úskalí smluv s investory, v nichž musí být zakotven způsob likvidace elektráren po uplynutí jejich životnosti. Kraj se také bude snažit určit místa, kde v kraji by měly a neměly elektrárny stát. Po tom hlasitě volají i ochránci přírody. „Chceme v kraji vymezit zóny hnízdění vzácných druhů ptáků i jinak ornitologicky významné lokality, v jejichž okolí by elektrárny být neměly,“ řekl ornitolog Vojtěch Kodet. Vznik takové koncepce ale předpokládá existenci územního plánu kraje – a ten Vysočina zatím nemá.


Objektivní informování občanů kraje o dopadech využití větrné energie má zajistit pracovní skupina, v níž jsou zástupci všech pěti politických stran v zastupitelstvu. Kritici větrných elektráren kvitují tento krok s povděkem, ale obávají se, že přišel příliš dlouho. Kraj se bohužel začíná problematikou vážně zabývat až v době, kdy řada obcí už má svůj boj o elektrárny za sebou a v řadě míst jsou napáchány škody, které se asi už nedají napravit. Nyní jsou v kraji čtyři větrné elektrárny u Pavlova na Jihlavsku, pátá letos vznikne u obce Kámen na Havlíčkobrodsku. Krajskému úřadu bylo dosud předloženo k posouzení celkem čtrnáct projektů, které počítají se vznikem osmadvaceti větrných elektráren. A to je jen zlomek všech záměrů, které jsou zatím v kraji jen ve fázi předběžných příprav. Podle neoficiálních údajů souběžně probíhají až stovky různých jednání investorů s obcemi a kraj má informace, byť zatím neověřené, že některé obce s nepříliš velkým rozmyslem a vědomím možných důsledků podepisují smlouvy s investory větrných elektráren.


Záměry stavby větrníků vyvolávají značné rozpory. To je případ obcí Lípa a Úsobí u Havlíčkova Brodu, které na svém katastru elektrárny nechtějí. Sousední obec Úhořilka záměru bránit nechce – elektrárna však má vzniknout v blízkosti nesouhlasících obcí. Ve sporech se ocitají v obcích odpůrci elektráren a zvolení zastupitelé. Což je případ Kejžlice u Humpolce. Tam zastupitelé sice dali elektrárně zelenou, ovšem proti se postavily téměř tři stovky místních obyvatel. Společnost KV Venti, která je investorem větrných elektráren, začala současně sbírat podpisy starostů pod prohlášení na podporu elektráren. „Nechme emocí, řešme případ od případu,“ řekl zastupitelům Vratislav Výborný, který pracuje pro KV Venti a přiznal spoluautorství prohlášení.


(Zdroj: MF Dnes)

myska

8 thoughts on “STOP větrným elektrárnám na Vysočině

  1. Projednávání uvedené problematiky na zasedání zastupitelstva Kraje Vysočina dne 18.9. jsem měl možnost společně s dalšími odpůrci elektráren Karlem Kruntorádem a Jitkou Štěpánkovou osobně shlédnout a vyslechnout (je dobře, že přítomen byl i náš pan starosta a místostarosta). Z průběhu jednání i závěrů mám velmi dobrý pocit, zastupitelé zastávají jednoznačné stanovisko vyjádřené v jejich usnesení, ač je k tomu vedou různé důvody, z mnoha známých negativ. Na většině území Vysočiny na jejich další postup pozdě není, krajští zastupitelé jsou si vědomi závažnosti situace. Věřím, že nakonec zdravý rozum zvítězí nad zdánlivou vidinou finančního příjmu. Zdravím Mgr. Jiří Rokoský, Kejžlice.

    1. Dobrý den,
      chceme pomoci při boji proti větrným elektrárnám v obci Vinařice okres mladá Boleslav.
      Jak máme postupovat a co pro to udělat. Návrh na postavení je v začátku.

      1. Každý záměr a tedy i větrná elektrárna, musí být v souladu s územním plánem. O územním plánu si každá obec rozhoduje sama. Není snad takový problém tyto elektrárny zakázat. A.H.

  2. Lidi vemte rozum do hrsti, proč si kazit to nejkrásnější co máme, naši krásnou krajinu. Energii vyvážíme a pro zisk několika podnikavců si zničíme krajinu.

    1. Tak abychom si trochu zrekapitulovali současnou Green histerii: Jádro: fujky fujky. Uhlí: fujky fujky. Větrník: ano, ale ať na to nevidím, hyzdí to krajinu. Solární panely: ano, ale ať na to nevidím, hyzdí to krajinu.
      Přitom každá Gréta či Gretén má ajfoun a potřebuje postovat svou pravdu na fejsbuku, připojeni k fair trade WiFi ve fair trade kavárně, oblečeni do fair trade hadru.
      Čím budeme topit?
      Čím budeme svítit?
      Co budeme jist?
      Vymohli jste si zákaz prakticky všech fosilních paliv a jádra, tak holt budete mít na zahradě větrník. Nebo bydlete v jeskyni, místo aspirinu okusujte vrbovou kůru a jezte pránu!

  3. A tak jiste by se nasly mista, kde by vetraky nikoho neobtezovaly. Kdyz ptojizdite Nemeckem na sever tak jich vidite hafo. Ze mesty a vesnicemi v polich.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

CODEX GIGAS

Čt Zář 20 , 2007
ĎÁBLOVA BIBLE Tajemství největší knihy světa, kterou nám Švédové ukradli (jako mnoho dalších historických skvostů) po tzv. „30-ti leté válce“ a která teď potřetí a údajně naposledy, opustila Švédsko.

You May Like

Témata