V centru obce Mladé Bříště u Humpolce roste lípa malolistá, která v celostátní anketě Strom roku 2010 získala čestný titul Strom hrdina. Titul uděluje porota ankety, kterou již po deváté pořádá Nadace Partnerství ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí stromům, které ohrožuje, nebo ohrožovala lidská činnost.
Této lípě hrozilo již dvakrát pokácení, ale místnímu občanskému sdružení se je podařilo odvrátit. „Když jsme se v roce 2008 dozvěděli, že se z bezpečnostních důvodů uvažuje o kácení dvou lip v centru obce, přihlásili jsme se do správního řízení a požádali obecní úřad, aby o takto dominantních stromech rozhodl na základě odborného dendrologického posudku,“ vysvětluje ochránce přírody Pavel Koubek. Posudek byl vypracován až po odvolání ke krajskému úřadu, ale dal občanskému sdružení částečně za pravdu. Doporučil pokácet ze zdravotních a bezpečnostních důvodů jen jednu lípu a druhou odborně ošetřit a zachovat. „K našemu velkému překvapení se s podzimem roku 2009 lípa nedočkala ošetření, ale bylo zahájeno nové správní řízení na její pokácení, které jsme na základě odborného posudku zastavili a v těchto dnech voní v okolí kvetoucí lípa.“ pokračuje ve vyprávění příběhu Pavel Koubek.
Členové občanské sdružení Zelené srdce se rozhodli podpořit snahu o záchranu stromu návrhem do ankety Strom roku 2010. Mezi dvanáct finalistů lípa nepostoupila a Vysočinu zastupuje Velký javor z Věstoňovic u Třebíče, ale Pavel Koubek věří, že titul Strom hrdina přispěje k tomu, že nebude třetí správní řízení a strom se dočká i potřebného ošetření.
Naše národní stromy patří mezi dlouhověké, ale často potřebují pomoc odborným ošetřením a především zájmem lidí. V případě, že se jim obojího nedostává, je třeba jen padání suchých větví z jinak zdravého stromu důvodem pro jeho pokácení a krásných starých stromů tak na Vysočině rychle ubývá.
http://zena-in.cz/clanek/padly-strom-ma-druhou-obet
Škoda, že občanská sdružení také nenesou žádnou odpovědnost. Jistě by pak chápala starosti lidí, kteří v blízkosti těchto stromů žijí a snahy starostů a zastupitelů o bezpečí občanů.
Jsem pro zeleň, čím více tím lépe, ale nesmí ohrožovat zdraví a životy lidí. Máme národní parky a pralesy, kde takové stromy mohou růst a padat jak se jim zlíbí, ale v centru obcí se zabetonovanými kořeny pod chodníky a silnicemi nemají co dělat.
A já si vždycky myslel, že i v centru obcí a měst potřebujeme dýchat čistý vzduch!
Podívejte se prosím do mapy.Obec Mladé Bříště je přímo obklopena zelení a pokácení jednoho stromu,který navíc představuje bezpečnostní riziko,rozhodně neovlivní kvalitu ovzduší v obci.
Myslím že je potřeba vykácet všechny lesy….myslím že to bude vhodné a nesouhasím s ostatními výroky lojzíků,….
Pepa z Vonšovic
Je pravdou, že někdy se chrání to co by ani nemuselo a jinde se kácí bez rozmyslu.
Uvedu příklad.
U komunikace směrem na Hněvkovice ve směru na Želiv se škarpa u této silnice postupem let zazelenala a obrostla náletovými dřevinami, které žádný význam nemají, ale řádné vytěžení a vyčištění škarpy se stále brání.
Buhužel v Česku je situace taková, že umožňuje různým občanským sdružením napadat rozhodnutí a prodlužovat a stěžovat různá správní řízení konaná v zájmu státu a občanů, to vše pod záminkou ochrany přírody. Co je ale na celé věci nejhorší, nenesou za případné škody na majetku a zdraví žádnou odpovědnost.
Doufám, že nová politická reprezentace vzniklá po volbách, dokáže toto změnit.
Skutečný stav stromu hrdiny je opravdu velmi špatný, po zásahu blesku do něj silně zatéká, v místě prvních větví je dřevo tak shnilé, že se jednoduše nechá vyhrabovat holou rukou. Toto mám i zdokumentované, protože v rámci „odborného ošetření“ jsem osobně byl na vysokozdvižné plošině, abych si udělal názor na stav stromu podle skutečnosti a nemusel se rozhodovat stylem: „kácí se někde strom – Okamžitě se odvolám“. Ze skutečného stavu stromu hrdiny je vidět, že ani lípa malolistá nemůže žít věčně, stejně jako ostatní živé organismy.
Pavel Horáček
Strom hrdina – terorista skrytý zabiják.
Chápu, že je třeba přírodu chránit ale snad ne za každou cenu. Zvláště když se jedná o přestárlé a poškožené stromy. Je to vidět na snímku a vyplývá to i s příspěvků. Snad jsou důležitější lidské životy a zdraví. Pak by, když se něco stane a mohlo by se stát, že ze stromu hrdiny bude strom terorista. Co pak na to ochránci přírody a sdružení Zelené srdce?
Stanou se spoluviníky a hrdě se k tomu přihlásí? Budou z nich napomahači a ochránci stromů hrdinů dále ? I hrdinové padají ale nemusí působit žádnou škodu, když se o tom ví. Myslím si, že tyto různé spolky v rámci ideí a přesvědčení způsobily naší republice nemalé škody které platíme všichni.(Bránění v rozšíření Temelína, ve stavbě dálnic, podpora větrných a fotoelektráren přes různé blokování projektů na zlepšení života obyvatel a někdy až nesmyslnou ochranu přírody /kůrovec Šumava/. Jde vždy o úhel pohledu. Ale myslím si že tito zelení lobisti jsou největším škůdcem národa a je dobře že vypadli z vedení státu.
Přírodu je potřeba chránit, jen když se to hodí a nekříží to něčí plány. Přečtěte si prosím ten článek pozorně. Naším požadavkem ve správním řízení bylo, rozhodněte o stromech na základě odborného dendrologického posudku, my jej budeme respektovat. Troufám si říct, že jen na málo obceních úřadech je v zastupitelstvu odborník na stromy a přesto o nich rozhodují, stejně jako v Mladých Bříštích. Obení úřad naší žádost nerespektoval a rozhodl. Nezbylo než se odvolat na krajský úřad a ten vrátil rozhodnutí k novému projednání a doplnění o posudek. V případě, že by obecní úřad respektoval, že někdo má jiný názor a nechal udělat posudek hned, mohlo to ušetřit kupu práce všem. Nestalo se. Odborný posudek byl zdarma vypracován a doporučil jednu lípu pokácet a druhou odborně ošetřit. Naše sdružení posudek respektovalo a respektovalo by ho, i kdyby doporučil pokácet lípy obě, protože je to odborný dendologický posudek. Jedna lípa byla pokácena a u lípy – stromu hdiny nechala obec ořezat spodní větve. Myslíte, že je to odborné ošetření ? Místo ošetření zahájil obecní úřad nové správní řízení na pokácení stromu, které odborník nedoporučil. I nám je jasné, že lípa nebude na svém místě růst další desítky let, ale při odborném ošetření, které by stálo cca 15 000, Kč tam může čistit vzduch, chytat prach ze silnice a krmit včely ještě roky a nikomu nespadne suchá větev na hlavu. Právě v sobotu upadla při bouřce z lípy suchá větev. Kdo za to může ? Občanské sdružení, které už dva roky volá po odborném ošetření, nebo obec, která pro strom nedělá nic. V Mladých Bříštích jsou odborně ošetřeny tři lípy. Na dvě jsem v roce 2000 vyběhal pro obecní úřad dotaci, sehnal dodavatele a obecní úřad jen zaplatil fakturu. Postupně by potřebovala ošetřit většina lip, kterým by se prodloužil život o mnoho let. Je jednoduší nedělat nic a pak říci, že už jsou v tak špatném stavu, že je potřeba je pokácet.
Schodou okolností mi před pár dny volali z jedné venice, kolem které chce ČEZ stavět 30 m vysoké stožáry el. vedení, že tam mají starý dub a zda by ho nešlo prohlásit za památný strom a tím přesunout to vedení jinam. Když se to hodí, nevadí, že u domů roste starý strom. V poslední době se občanská sdružení ochrany přírody hodí jen ve chvíli, kdy se za Vaším plotem má stavět něco, s čím nesouhlasíte (ohledně zmíněných sloupů už nás kontaktovali s prosbou o pomoc tři obce). Věřím tomu, že kdyby chtěl ČEZ postavit 30 m vysoký sloup za vašim domem, nebo na vašem pozemku (nebo někdo jiný zapáchající továrnu apod.), tak přestanou být ochránci přírody nepřáteli státu a lidí, ale požádáte je o pomoc, protože jde přece o ochranu přírody a lidí. Příjemný den přeje Pavel Koubek – občanské sdružení Zelené srdce.
Nedávno v Hněvkovicích spadla lípa, Byla načisto shnilá a bohužel žádní ekologové nepřijdou a neposoudí zda měla být ošetřena třeba před pár lety. Právě v Hněvkovicích by byla třeba dosavadní zeleň na návsi třeba celá revitalizovat. rád bych se s Vámi pane Koubku setkal a promluvil.
Zbyněk Loskot