Svobodný průběh voleb do zastupitelstev obcí

19

Již 10. a 11. října tohoto roku si zvolí občané své zastupitele, kteří je budou po následující čtyři roky v jednáních zastupitelstva zastupovat. Pro každou obec či město je složení nového zastupitelstva po volbách důležitým hybatelem jejich dalšího směřování a rozvoje. V současné době se i v našem městě pomalu rozebíhá předvolební kampaň.

Ve středu 10. září se z iniciativy okresní hospodářské komory konalo v klubu kina setkání lídrů jednotlivých politických stran s občany. Myslím, že proběhlo v dobré a klidné atmosféře. Jedině je snad škoda, že pro prezentaci předních kandidátů a programů jejich kandidátek nebyla vybrána větší místnost a že samotné propagaci tohoto setkání ze strany komory nebyla věnována větší pozornost. Občané měli možnost, ještě než se rozhodnou pro volbu některé z politických stran či hnutí, vyslechnout si naživo vyjádření jednotlivých lídrů a přímo sledovat jejich reakci na otázky z publika.

Ve volbách do zastupitelstva v Humpolci kandidují tyto politické strany a hnutí: ODS, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, TOP 09, nově také politické hnutí ANO 2011 a Strana důchodců Františka Burdy. Protože v našem malém městě sledují občané s velkou pozorností propagaci jednotlivých kandidátek, chtěla bych se vyjádřit s využitím odborného právního stanoviska k tomu, jak je možné jednotlivé kandidátky do komunálních voleb propagovat. Nezapomínejme především na to, že se jedná o svobodnou soutěž politických stran a hnutí, což je základní princip demokratické společnosti.

Zákon č. 491/2001 Sb. o volbách do zastupitelstev obcí a o změně některých zákonů ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o volbách“) stanoví v § 30, který se týká volební kampaně toto:

„(1) Pro volební kampaň starosta může vyhradit plochu pro vylepení volebních plakátů, a to nejméně 10 dnů přede dnem voleb. Možnost jejího využívání musí odpovídat zásadě rovnosti kandidujících volebních stran.

(2) V době počínající třetím dnem přede dnem voleb a končící ukončením hlasování nesmějí být žádným způsobem zveřejňovány výsledky předvolebních a volebních průzkumů.

(3) Ve dny voleb je zakázána volební agitace a propagace pro volební strany i nezávislé kandidáty v objektu, v němž je umístěna volební místnost, a v jeho bezprostředním okolí.“

Ustanovení odst. 1) je nutno vykládat pouze tak, že toto ustanovení dává starostovi možnost vyhradit reklamní plochu a teprve, pokud starosta tuto možnost využije, pak je povinen umožnit využití vyhrazené plochy kandidujícím stranám podle zásady rovnosti.

Ať již starosta této možnosti využije či nikoliv, nic to nemění na faktu, že všechny kandidující strany mohou vést svou volební kampaň nezávisle, způsobem a v rozsahu, jaký si samy zvolí, tedy i prostřednictvím jiných ploch. Volební strany jsou samozřejmě při vedení volební kampaně (pokud jde o obsah a umístění kampaně) vázány obecně závaznými předpisy a případně vyhláškami obce. V žádném případě to však neznamená, že pokud starosta dané možnosti využije a plochu vyhradí, pak pro volební kampaň mohou strany využít pouze tuto plochu. Je tomu přesně naopak. Strany mohou vést kampaň dle svého (v intencích zákona) a je–li  plocha starostou vyhrazena, mají navíc možnost a právo (nikoliv povinnost) využít v odpovídajícím rozsahu i tuto vyhrazenou plochu.

Pokud by se starosta snažil omezovat právo kterékoliv strany na vedení volební kampaně, zasahoval by tím neoprávněně, a to jak do práva být volen podle ustanovení § 5 zákona o volbách, tak i do práva občanů sdružovat se v politických stranách a hnutí a jejich prostřednictvím se v souladu se zákonem a pod jeho ochranou svobodně účastnit na politickém životě společnosti, zejména na vytváření zákonodárných sborů a orgánů vyšších územních samosprávných celků a orgánů místní samosprávy ve smyslu ustanovení § 1 zákona č. 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a v politických hnutích.

V Humpolci po dvou desítkách uplynulých let není v současné době předem jasně odhadnutelné, kdo bude nakonec starostou a jak vlastně bude vypadat povolební koalice. V případě předchozích starostů pana Kotena a pana Kučery vždy bylo voličům předem celkem zřejmé, jak asi bude vypadat obsazení vedení radnice. Proto bych se velmi přimlouvala za to, aby občané měli dostatek dostupných informací o jednotlivých lídrech kandidujících politických stran a hnutí, aby mohli ve volbách zodpovědně rozhodnout o novém vedení radnice. Doufám také, že účast v těchto komunálních volbách bude mnohem větší, než tomu bylo v roce 2010, kdy v Humpolci a v jeho místních částech z 8 919 oprávněných voličů přišlo k volbám pouze 3 959 voličů, což bylo 44,39 %! Průměr v celém Kraji Vysočina byl 55,0 % a ve všech obcích okresu Pelhřimov 55,65 %.

Alena Štěrbová

převzato z webu:

http://www.nebojmesestarostky.cz

Petr

19 thoughts on “Svobodný průběh voleb do zastupitelstev obcí

  1. No dobře, a to jako co? To jsou všeobecně známá fakta. Po procházce naším městem se mi nezdá, že by byla jakkoli omezována předvolební kampaň. Obří plakáty s paní kandidátkou jsou snad všude, i na veřejných budovách. Tak v čem je problém? Lidé, jděte klidně volit koho chcete!

    1. To samé mě napadlo. Je to článek sám pro sebe. Jen měl být označen jako předvolební agitace.

      1. Vypadá to, že lidé se se starostky asi bát nebudou, ale potencinální kandidátka se začíná bát, aby vyšla uvolněná funkce. Protože co pak…..

        1. Mno ačkoli se žádný předvolební výzkum nedělal a já tak mohu vycházet pouze z rozhovorů s lidmi, se kterými jsem mluvil, bohužel mnoho z nich chová k bývalé paní ředitelce Gymnazia veliký obdiv a své sympatie jí hodlají vyjádřit i ve volbách. Ovšem poté již opravdu začíná být na snadě zauvažovat o opuštění města, protože to bych já osobně ale opravdu nezvládl . . . .

  2. Ačkoli jsem o volbě strany ANO neuvažoval ani v nejmenším, politická agitace a předvolební kampaň jejího lídra mně v mém rozhodnutí utvrdila. Vložením karikatury obličeje na plakáty a bannery a využití každé volné plochy ve městě i mimo něj pro jejich vylepení a umístění, mně doslova znechutilo. Berte to prosím pouze jako můj vlastní názor a nikoli nějaké předvolební špinění konkrétní strany či osoby.
    Michal

      1. Je smutné, že jste tady nepochopili, že současné vedení města mohutně brání jakékoli jiné reklamě, než kterou schválil starosta ! A to je to závažné, bez ohledu na to která strana chce tu reklamu dělat ! P.S. asi kdyby ODS nebyla líná a chtěla dělat kampaň tak by byla situace jiná, ale ti si v klídku hoví a dělají jen to co jim připraví a zaplatí jejich rodná strana a ta se topí v obrovských dluzích, takže je to jako vždy – letáčky do novin. Nebo se mýlím ?

        1. No tedy, to jsou věci! Nevšiml jsem si však, že by někde zmizel byť je jediný banner paní kandidátky. Spíš naopak, neustále jich přibývá. Je dokonce tolerován i na městské budově Polikliniky, přestože tento prostor, jak se s oblibou říká „z dobře informovaných zdrojů“, má údajně pronajatý dlouhodobě firma ing. Machka. Ale asi rada města protekčně schválila podnájem pro volební kampaň. Avšak i toto je z otazníkem. Tak nač ta hysterie?

          1. Líbí se mi program hnutí Změna pro Pelhřimov.Takový nemá ani ANO v Humpolci,nemluvě o ostatních stranách. Pelhřimáci to umí, jsou to body jasné a ne plkání

          2. Tak už TOPka má na městě baner s kandidátem na starostu. I Imra už se začal snažit .

          3. Možná je to tak, že tuto plochu má stále pronajatou pan Machek a poskytuje jí dobrovolně ANO. Jestli je příznivec ANO, a jestli tuto plochu poskytuje on, pak je velmi smutné, že neví, že je to reklama na budově města. Sice je to plocha, která je v současné chvíli jeho, ale když se snaží býti v ANO čistí a spravedliví, tak by měli sami dodržovat základní pravidla.

          4. Už jsem viděla leták ČSSD, mile mne překvapil, že strana má fotku evangelického kostela v té skládačce. Je to neprávem opomíjená krásná stavba ve městě.

      1. Typ? Taky se musí uvažovat trochu samostatně,ne pouze přebírat typy. Snad je výběr kandidátů dost velký.

        1. Asi nejlepší bude se při rozhodování podívat, kdo z hlavních kandidátů něco dokázal nebo ne? Přestože sebevědomí spoustě z nich nechybí, ne všichni by tuto funkci zvládli.

          1. Burda ? Těžko. Chánová ? Těžko. Bartáková ? Asi ano, ale myslím že spíš jako místostarostka. Brdečka ? Ani jako místostarosta ! Mácha ? Ano, myslím že by byl dobrý starosta, ale ten má své zaměstnání i jako koníčka a byla by velká škoda, kdyby opustil statek. Kukrechtová ? Určitě dobrá zastupitelka i členka rady. Možná by zvládla místostarostku. Takže bez ohledu na nějaké strany a popularitu je jediným kandidátem, který to může pokud tomu dá všechno úsilí svůj um opravdu zvládnout a město někam posunout je Mgr. Štěrbová. To prosím není předvolební propaganda, ale logické a praktické posouzení kandidátů. P.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Filmový festival Film a Dějiny v Humpolci vstupuje do druhého dne

Čt Zář 18 , 2014
Dnes zahájíme přednáškou Rudolfa Vévody Polsko pod trojím záborem v předvečer Velké války a pokračujeme terzorovám dokumentem Devět kapitol ze starého dějepisu, filmem Velká cesta, který zachycuje několik autobiografický epizod ze života Jaroslava Haška z jeho ruské anabáze a Signum Laudis, jenž je vrcholnou formou psychologického válečného dramatu o První […]

You May Like

Témata