Halušky patří mezi tradiční jídla hlavně na Slovensku a Moravě, ale díky jednoduché přípravě a jedinečné chuti si je s oblibou dopřávají gurmáni po celé České republice. Na Slovensku pak jsou nejoblíbenější halušky s brynzou. Někdo jim ale vytýká, že mají takový selský vzhled. Přitom stačí jen trochu zapojit fantazii a z halušek je rázem i na pohled atraktivní high cuisine pokrm.
My jsme si zde nedávno ukázali recept na halušky se zelím a pečenou krkovičkou. Pravdou ale je, že doma opravdu milujeme ty brynzové. Ale říkali jsme si, že bychom je mohli tak nějak trochu „vylepšit“. Jak chuťově, tak třeba i vzhledově. A nechali jsme se inspirovat Pavolom Pikulákom ze zážitkové restaurace Vyhlídka ve Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích. Ten je doplňuje slaninovým pyré, zeleninou a dozdobuje bramborovou slámou.
Co budete potřebovat:
Halušky:
brambory 1 kg
polohrubá mouka cca 450 g
brynza 250 g
smetana ke šlehání (30%) 250 ml
zakysaná smetana 100 g
sůl
černý pepř (čerstvě namletý)
olej (na smažení)
Zelenina:
mrkev (červená a žlutá) 100 g
růžičková kapusta 50 g
brokolice 200 g
Slaninové pyré:
uzená slanina (prorostlá) 250 g
smetana ke šlehání (30%) 200 ml
máslo 150 g
Postup přípravy
- Příprava zeleniny: Všechnu zeleninu umyjte, oloupejte, nakrájejte a připravte ke spaření. Slupky nevyhazujte – připravíte z nich zeleninový vývar. Ve středně velkém hrnci přiveďte vodu k varu, osolte a začněte spařovat zeleninu. Každý druh si žádá jinou délku spařování, následně je třeba zeleninu vytáhnout a šokově zchladit v ledové vodě. Jen tak si zelenina zachová svoji barvu a svěžest. Spařujte v tomto pořadí: 1. brokolice (2 min), 2. kapustička (3 min), 3. mrkev (asi 10 minut – záleží na velikosti). Do vody, ve které jste zeleninu spařovali, pak přihoďte slupky ze zeleniny, a nechte táhnout asi hodinu. Poté sceďte a vývar dále použijte.
- Halušky: Brambory dobře umyjte a oloupejte. Slupky nevyhazujte, po mírném osušení z nich můžete připravit chipsy. Jeden brambor dejte stranou, ostatní nastrouhejte najemno. Přidejte špetku soli a mletého pepře, zasypte moukou a připravte polotuhé bramborové těsto. Ve větším hrnci (3,5 l) zavařte osolenou vodu a přes haluškové síto nasázejte halušky do vody. Hned zamíchejte vařečkou a povařte asi 2 minuty na mírném ohni. Uvařené halušky vyberte z vody a opláchněte studenou vodou.
- Slaninové pyré: Slaninu nakrájejte na středně velké kostky, vložte do hrnce a vyškvařte. Pak ji sceďte a sádlo nechte dobře okapat. Následně slaninu zalijte smetanou a povařte na mírném ohni asi půl hodiny. Rozmixujte dohladka, přepasírujte a zašlehejte změklé máslo.
- Dokončení pokrmu: Do hrnce nebo pánvičky dejte část zeleninového vývaru, zavařte, a přidejte uvařené halušky, které za stálého míchání přehřívejte až do fáze, kdy se tekutina odpaří. Pak přidejte sladkou smetanu, zakysanou smetanu a následně brynzu. Jemně osolte a rozmíchejte, dokud se směs nespojí v hladký krém.
- Zdobení bramborovou slámou: Odložený brambor nakrájejte na jemné proužky a vysmažte v rozehřátém oleji dozlatova. Proužky poté vyberte a nechte na ubrousku vychladnout. Kdo má chuť, může také zkusit vysmažit osušené slupky z brambor.
- Servírování: Zeleninu zahřejte na pánvičce s máslem a trochou zeleninového vývaru, jemně osolte. Servírujte v hlubokém talíři: Slaninové pyré rozetřete na dno talíře lžičkou, na pyré položte smíchanou a ochucenou haluškovou směs, ozdobte zeleninou na másle a navrch položte smaženou bramborovou slámu.
Mňam! Mňam! Mňam! To vám byla dobrota. Halušky s brynzou byly samozřejmě skvělé a moc dobré. Totálně nás ale rozsekalo to slaninové pyré. To bylo něco pro bohy a opravdu jak z luxusní fine diningové restaurace. To bych mohl hltat jenom samotné. Opravdu úžasné. Bramborová sláma tomu jídlu zase dodala úžasnou křupavost. A zeleninka, ta to všechno podtrhla a perfektně svojí jemností vyvažovala ty dosti těžké chutě brynzy a slaniny.
Naprosto doporučujeme si to udělat. A my až budeme mít zase chuť a čas, tak si tuhle verzi také zopakujeme. No a to slaninové pyré budu muset příště udělat asi po litrech. 🙂
Axle, pěkné, pěkné, ale nikdy prosím nefoť jídlo na skleněném talíři. Kdo se chce dívat na prsty ruky, podlahu a černé cosi – že by Casey? 🙂 Jinak to ale všechno zní ohromně lákavě.
Míšo díky moc za radu. Já vím, ale když my jsme zrovna v té chvíli žádné jiné talíře k dispozici neměli. Ale vím, měli jsme to nafotit alespoň na stole bez těch prstů. 🙂 A ano, to černé cosi, to je naše Casinka. 🙂 No a alespoň máš takhle důkaz, že jsme to jídlo doma opravdu uvařili a nepoužili jen fotky z receptu na Internetu. 🙂
To pod talířem je pes? 😀
Ano to je naše malé, velké, černé hovado. 😉