O místa přijdou zejména režijní pracovníci
Bezmála každý desátý zaměstnanec bude muset opustit humpoleckou textilku Sukno. Noví majitelé továrny se snaží zefektivnit výrobu a předejít tak osudu firmy Sukno Textil, která skončila v konkursu.
Výpověď z pracovního poměru dostanou ještě v tomto měsíci tři desítky zaměstnanců humpolecké textilky Sukno. Firma, která koupila majetek zkrachovalého předchůdce Sukno Textil, se totiž snaží koncentrovat výrobu do jednoho ze dvou závodů a nebude proto potřebovat toli režijních zaměstnanců. Bylo to již delší dobu v plánu, protože musíme zvýšit produktivitu práce, uvedl generální ředitel Sukna a.s. Vladimír Racek. Dodal, že by propuštěných lidí mohlo být nakonec i více, než proklamované tři desítky. Ze dvou třetin se bude jednat o režijní pracovníky, tedy údržbáře, administrativní síly a energetiky, jednu třetinu propuštěných budou tvořit dělnické profese. Někteří z celkových tří set devadesáti zaměstnanců již výpovědi dostali minulý týden, další to čeká v průběhu února. Každý se děsí, kdo výpověď dostane a kdo ne. Je to hrozný pocit, uvedla dlouholetá pracovnice Sukna Věra Fišarová. Je to pro mě novinka, o propouštění zaměstnanců nám Sukno žádné informace nepodalo, uvedla Věra Kovářová, ředitelka Úřadu práce v Pelhřimově. Podle ředitele Racka je redukce počtu zaměstnanců součástí dlouhodobé strategie. Vedení Sukna totiž rozhodlo, že k výrobě stačí pouze jeden závod v místní části Brunka. Závod v Humpolci, který je stále ještě součástí konkursní podstaty zkrachovalého předchůdce a který má nový majitel pouze v nájmu, firma vyklidí.
Již na začátku roku byla přestěhována tkalcovna. V Humpolci nám zůstal pouze malý provoz skárna a dezinatura. Ty by měly být přestěhovány na Brunku zhruba v květnu až zde budou dokončeny a připraveny všechny prostory, dodal Racek. Podle něj bylo sestěhování těchto dvou pracovišť nutné především z hlediska úspory energie a dopravy, ale vyžádalo si to bohužel již zmíněnou redukci zaměstnanců. Zaměstnanci dělnických profesí prý ale dostanou nabídku přejít do jiného provozu, kde pracovníci scházejí. Je to poprvé, co vedení Sukna a.s. přistoupilo k redukci zaměstnanců po problémech akciové společnosti Sukno Textil, která v červenci 2001 skončila v konkursu. Redukce se však bude týkat i ukončení provozu výrobních částí, které pro firmu nejsou rentabilní. V současné době se bude zjišťovat a zvažovat, zda je pro firmu výhodnější si některé polotovary vyrábět a nebo je řešit subdodávkami. Již dnes je však jasné, že jedna z těchto výrobních částí, a to výroba mykané příze, v Suknu končí. Podle vedení bude ekonomicky výhodnější tento polotovar nakupovat jinde. Přes rozsáhlé propouštění Sukno stále nabízí několik desítek volných pracovních míst na pelhřimovském úřadu práce. Budeme postupně propouštět režijní zaměstnance, ale naopak potřebujeme zhruba stejný počet lidí dělnických profesí přímo do výroby, komentoval Vladimír Racek. Zaměstnanci dělnických profesí například ze zrušeného provozu mykané příze dostanou prý možnost přejít na jiný provoz, kde dělníci chybějí. Pokud budou lidé souhlasit, mohou hned po ukončení provozu mykané přejít do provozu česané příze, přádelny a nebo skárny, které jsou poddimenzované. Podle generálního ředitele nebudou mít šikovní a pracovití dělníci problém jiného uplatnění. Podle zaměstnanců je však nabízená práce někdy horší a nebo úplně jiná než dělali doposud. Pracuji už několik let na stejném místě a den co den dělám jednu a tutéž práci. Jsem už tak zvyklá. Nevím jestli bych se ještě naučila dělat něco jiného, tvrdí šestačtyřicetiletá zaměstnankyně Sukna a dodává, že jí stejně asi nic jiného nezbývá. Jiní tvrdí, že nabízenou práci nebudou moci dělat například ze zdravotních důvodů a tak nemají jinou možnost, než skončit na úřadu práce.