Tip na výlet: Jimramov a jeho okolí

2

V dnešní době je velice moderní cestovat po světě a trávit dovolenou v zahraničí. V případě, že je turistova kapsa poněkud chudší, nebo už má zahraničí dost, vyráží pak povětšinou do některých z našich vyšších hor, jako je Šumava nebo Krkonoše. Ale i naše nejbližší okolí – Vysočina je nádherným kusem země, kde je toho mnoho k vidění a kde můžete nalézt velice krásná místa, která stojí za těch několik kroků. Výhodou pak je, že je to blízko a tak můžeme Vysočinu objevovat i při kratších víkendových výletech. V našem článku vyrazíme za jedním z nekrásnějších turistických výšlapů, který není až tak znám. Můžete se tak kochat nádhernou přírodou a překrásnými výhledy skoro osamoceni bez zástupů otravných hlučilů. Během tohoto výletu si prohlédneme zachovalé historické centrum Jimramova, zříceninu Skály a přírodní památku Štarkov, vylezeme na skalní vyhlídku na vrcholu Prosičky. Navíc se budeme pohybovat stále v krásné krajině Hornosvratecké vrchoviny.

Výchozím bodem je městečko Jimramov nedaleko Nového Města na Moravě. Dříve než se vydáme po červené značce směrem „Na louži“ 3,5 km, „Štarkov – zřícenina“ 6 km, můžeme si prohlédnout trojúhelníkové náměstí s převážně klasicistními domy, renesanční radnicí a školou rovněž s klasicistní úpravou. Celé náměstí s okolím je chráněno městskou památkovou zónou. Kousek za náměstím je původně gotický kostel Narození P. Marie, později přestavěný barokně. V Jimramově také nalezneme rodný dům Jana Karafiáta, autora slavných všem generacím dětí i dospělých známých ″Broučků″, kteří byli knižně poprvé vydáni r.1876. Kniha byla přeložena do řady světových jazyků. Jeho rodný dům má čp.10 s pamětní deskou. Mezi další slavné rodáky tohoto městečka patří například bratři Mrštíkové. Další zajímavostí je původně renesanční čtyřkřídlý zámek z 16. stol., který ale není veřejnosti přístupný.


Náměstí v Jimramově


Gotický kostel Narození p. Marie v Jimramově


Rodný dům Jana Karafiáta v Jimramově

 

Z Jimramova nás červená povede podél řeky Fryšávky ven za městečko, kde začneme výrazně stoupat po polní cestě k lesní studánce a kapličce. Pak již budeme mírně klesat k horské zemědělské
osadě a rozcestí Na Louži.


Jimramovská kaplička


U osady Na Louži

Z osady klesáme zpět do údolí Fryšávky. Protože půjdeme po otevřené horské louce, budeme mít příležitost se celou cestu kochat krásnými výhledy na okolní kopce.


Výhled do údolí Fryšávky

V údolí Fryšávky se dlouho nezdržíme a začneme prudce stoupat 1 km až na vrchol k rozcestí Štarkov – Skály (660m), kde se nachází kouzelné skalní město Štarkov. Skalní útvary vytvořené mrazovým zvětráváním obsahují puklinové jeskyňky, existuje zde pozoruhodná forma zvětrávání ortorul, tzv. exfoliace.

Mezi nimi najdeme zbytky loupežnického hradu Skály, nesprávně nazývaného také Štarkov. Datum založení hradu není známé, jeho historie však sahá již do roku 1350. Kromě pánů z Kunštátu
a z Pernštejna byli majiteli hradu i příslušníci jiných šlechtických rodů. Když se hrad později stal sídlem loupeživých rytířů, byl několikrát střídavě pobořen a obnoven. K definitivnímu poboření hradu došlo v roce 1456. Později se již uvádí jako pustý. Dnes dochovány zůstaly části příkopů, hradeb, zbytky věží a paláce. Původní hradní palác byl trojpodlažní, na jižní straně stávala předsunutá hlásná věž. Vstupní bránu chránil široký parkán. Při archeologických průzkumech byly nalezeny některé drobné předměty, např. mince, šípy, keramika, ostruhy, dále medailonek s vyobrazením Krista či zbytky kachlových kamen. Do dnešních dnů se zachovaly zbytky okrouhlé věže, hradních zdí a nádvoří. Skalní hradiště je tvořeno Malou a Prostřední věží a Triem. Zajímavá jsou i rulová skaliska, na kterých byl postaven, a která jsou pro svou výjimečnost chráněna jako přírodní památka. Najdete zde mohutné věžovité skalní bloky o výšce až 20 m oddělené dvěma soutěskami o šířce 2 až 3 m a délce 15 m. Můžete zde objevit i dvě puklinové jeskyně. Hrad to musel bývat obrovský a velice rozsáhlý.


Zbytky loupežnického hradu Skály a skalní útvar Štarkov

Po prohlídce skal i hradu se vydáme po modré směr „Javorek“ 1 km, „Jimramov“ 6 km. Prvních 300 m budeme muset velmi prudce klesat po balvanech a suti v hustém porostu, až přijdeme k silničce, která nás už pohodlně zavede do pěkné vesničky Javorek.

Z Javorku budeme opět 2 km stoupat a to až na vrchol Prosíček. Polní cesta nás ale zavede do velmi malebné krajiny lesů, luk a strání a tak si uchváceni krásou krajiny stoupání ani nevšimneme.


Louky nad obcí Javorek

Vyvrcholením tohoto úseku je výstup pomocí ocelového lana na skalnatý vrchol Prosička (739 m). Výstup po lanech ale není náročný a nebezpečný a zvládne ho i netrénovaný turista. Průměrně zdatný turista ani nepotřebuje těchto lan využívat. Vrchol nám za pěkného počasí nabízí pěkný kruhový výhled do celého okolí. Takže si nezapomeňte dalekohled a fotoaparát pro pořízení několika pěkných snímků.


Výhledy z vrcholu Prosička

Od Prosičky už budeme jenom klesat zprvu v lese a pak už po loukách, až přijdeme zpátky na náměstí v Jimramově (3 km).

Hlavně si na vrcholu Prosičky nezapomeňte ten fotoaparát, aby jste se tam nemuseli tím příkrým, tříkilometrovým stoupáním pro něj vracet jako já v rekordním tempu (naštěstí tam byl). To by jste pak mohli vypadat takhle:

 

Takhle jsem vypadal po dvojnásobném výstupu

Délka: 12 km.

Náročnost: středně náročná trasa s jedním příkrým stoupáním a lehkým výstupem po lanech.

Mapa trasy:

Informační centra:

Informační kancelář

592 03 Sněžné 94

tel. +420 566 664 018

e-mail: info@snezne.cz

www.snezne.cz

Městské informační centrum

Vratislavovo náměstí 97, 592 31 Nové Město na Moravě

tel. +420 566 650 254, +420 566 650 255, fax: +420 566 617 202

e-mail: ic@nmnm.cz

www.nmnm.cz
KONTAKT
http://www.nmnm.cz
Nové Město na Moravě

Axl

2 thoughts on “Tip na výlet: Jimramov a jeho okolí

  1. Musím uznat, Axle, že ti to na té fotce fakt sluší :-)))

    Pro ostatní: Axl hrozně rád chodí jednu trasu dvakrát. Naposledy se mu to podařilo tuto sobotu na Medvědí stezce na Šumavě :-))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Výluka na železniční trati Humpolec–Havlíčkův Brod

Čt Čvc 25 , 2024
Správa železnic, s. o., informuje, že v termínu od 5. srpna (od 8:00) do 18. srpna (14:00) se uskuteční nepřetržitá výluka na trati 237 v úseku Havlíčkův Brod–Humpolec. Dopravce České dráhy, a. s. všechny vlakové spoje ve vyloučeném úseku nahradí autobusy.

You May Like

Témata