Od 1.ledna 2005 si zřejmě znatelně přilepší čeští policisté. Jejich mzdové ohodnocení má být zvýšeno v průměru na 32 000 korun. Lze jen doufat, že úměrně svým platům zkvalitní i svoji práci. Pokud by ovšem k tomu došlo a policistům se například podařilo dopadnout více zločinců, kteří by byli také pravomocně odsouzeni, co si s nimi počne stát? České věznice jsou totiž přeplněné na 114 procent!
V současné době běhá na svobodě pět a půl tisíce lidí, kteří mají sedět za mřížemi. Jak je to možné? Pravomocně odsouzení jednoduše nenastoupili trest. Kvůli špatné komunikaci mezi rezorty spravedlnosti a vnitra má policie v rukou jen třetinu soudních příkazů tyto lidi najít a dopravit do vězeňských cel. Ani to ale není moc platné. Kdyby je totiž policie náhodou našla nebo kdyby se ve všech odsouzených najednou hnulo svědomí a rozhodli se pykat, neměli by kde sedět. Ve věznicích prostě není volné místo.
V cizině se každý odsouzenec snaží nenastoupit trest ani o minutu později, než mu bylo uloženo. Ví, že by se připravil o možnost žádat po určité době o přerušení výkonu trestu nebo o podmínečné propuštění. To jen u nás jsou takové praktiky zcela beztrestné.
Alarmujícím ovšem zůstává fakt, že na svobodě běhá i 29 odsouzenců s tresty vyššími nad 10 let. A takové tresty se udělují za brutální loupeže, vraždy nebo superpodvody.
Pro vězeňskou službu neexistuje úřední povinnost hlásit, že odsouzenec trest nenastoupil. Přesto to po čase hlásí policii, která ovšem může takového člověka dodat do výkonu trestu pouze na základě soudního příkazu. Znamená to, že problém může být právě u soudců, kteří pachatele sice odsoudili, ale ne vždy pak sledují, zda je jejich verdikt respektován.
V současnosti pyká v českých věznicích zhruba 18 tisíc lidí. Pro ty, kteří by pykat ještě měli, by však bylo potřeba přistavit hezkých pár kriminálů. A to by možná šlo realizovat právě z peněz, které budou přidány policistům.