Chomutovské primátorce Ivaně Řápkové (ODS) se v boji proti dlužníkům, narkomanům a prostitutkám dostalo nečekané podpory, a to od královéhradeckého romského aktivisty Františka Koláře. Jeho tvář shlíží z billboardů na severu Čech, obklopená textem Míň Kocábů, víc Řápkových. Je totiž přesvědčený, že na romské problematice vydělávají jednotlivci, zatímco armáda Romů je dál bez práce.

Prohlášení ministra pro lidská práva Michaela Kocába navíc podle něj prohlubují negativní postoj většinové společnosti k Romům a páchají víc škody než užitku. "A není to pravda? Pár lidí si z nás udělalo byznys, žijí si jako baroni. K tomu všechny ty řeči o stamiliónech na nějakou agenturu. To jenom naštve lidi, ale ti nejchudší Romové z toho vůbec nic nemají," usoudil.

Tvrdí o sobě, že je Cigán, který se za národnost nestydí. S menšinou pracuje ve sdružení Sbližování, které vloni pomohlo vytvořit 62 pracovních míst. "Snažím se Romy přesvědčovat, aby pracovali. Co ale zmůžu, když pak vystoupí v televizi Kocáb a začne mluvit o pozitivní diskriminaci? Romové se na práci zase vykašlou,“ tvrdí Kolář.

 

Investice do zakládání agentury pro začleňování Romů považuje za zbytečné. "Na co potřebujeme školení a rekvalifikační kurzy, když pak stejně nedostaneme práci? Ať se ty peníze použijí přímo na vytvoření pracovních míst. Pak si bílí řeknou: Hele, jsou to cikáni, ale makaj," sdělil Právu.

Za značně problematický považuje systém sociální pomoci. Dávky jsou podle něj vysoké a demotivační. "Někteří lidé dokonce tvrdí, že je práce ponižuje, z dávek se jim žije dobře,“ uvedl.

Exekuce dávek Kolář schvaluje

Kocába označil za diletanta. "Oni plní tu funkci užitečných idiotů, ale v konečném důsledku Romy zatahují do většího bahna beznaděje,“ poznamenal.

S receptem na snížení napětí mezi menšinou a většinovou společností přišla podle něj Řápková, kritizovaná za nemilosrdné exekuce sociálních dávek. "Souhlasím s ní, jediné řešení je důsledné dodržování zákonů. Dávky se musí tvrdě kontrolovat a dluhy okamžitě vymáhat, bez výjimek,“ tvrdí Kolář.

Pravidla pro poskytování sociální pomoci by nastavil tak, aby se nedala zneužívat tak snadno, jako nyní. "Exekuce dávek plně schvaluji, kdo má dluhy, musí je přeci uhradit, to je logické,“ uvedl Kolář. Krácením dávek by důsledně trestal rodiče, kteří neposílají své děti do škol. Drtivá většina Romů má jen základní vzdělání, s nímž úzce souvisí až 90procentní nezaměstnanost etnika. "Dokud nedonutíme rodiče, aby děti posílali do školy, nikdy se stav nezlepší," usoudil.

Za Řápkovou přišel sám

Královehradecký Rom se stal součástí kampaně Řápkové před volbami do parlamentu. Našel si ji prý sám. "Líbilo se mi, co říkala v televizi a pak mě rozčílilo, když soud označil exekuce za nezákonné. Napsal jsem jí email, sešli jsme se a začali spolupracovat," řekl.

Řápková využívá popularity, kterou jí navzdory kritice ochránců lidských práv přineslo vymáhání dluhů i z dlouholetých neplatičů dluhů a poplatků. Na únorové odebírání sociálních dávek navázaly minulý týden návštěvy městských exekutorů v domácnostech dlužníků. Zaměstnanci magistrátu také rozdávají výzvy k zaplacení dluhů prostitutkám a jejich ochráncům. Exekuce se skrývají i pod hlavním heslem kampaně Řápkové do parlamentu, uváděné sloganem: Stejný metr na všechny.

V Ústeckém kraji se utká o hlasy voličů s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem nebo s nasazenou dvojkou soc. dem. hokejistou Jiřím Šlégrem.