Osm přátel z Humpolce se rozhodlo vzít věci do svých rukou a upravit venkovní prostor donedávna využívaného výrobního areálu v centru města. Nejdřív se tu scházeli převážně kamarádi dobrovolníků, ale postupně se komunita rozrůstala.
Osm přátel z Humpolce se rozhodlo vzít věci do svých rukou a upravit venkovní prostor donedávna využívaného výrobního areálu v centru města. Hlavní organizátorkou byla zdejší návrhářka Iveta Čermáková se svými sourozenci.
U bývalé truhlárny vytvořili obří pískoviště pro děti, na zabudované kůly natahují ve vedru plachtu, aby stínila před sluncem.
Postupně začali kultivovat travnatý plácek před továrnou a měnit jej v komunitní zahradu. „Máme k místu i osobní vztah, chodili jsme se sestrou a bratrem do truhlárny od útlého dětství. Tak možná je můj pohled trochu nostalgicky zabarvený,“ přemýšlí.
Středobodem se stal dlouhatánský dřevěný stůl s lavicemi, u něhož se všichni scházejí a na němž probíhají tvůrčí dílny.
Na trávník umístili lehátka či pingpongový stůl. Jejich komunitní zahrada je bývalou prolukou, která vznikla před dvaceti lety, kdy tu byl zbourán jeden z domů. „Působilo to tady dost provizorně, nevyužitě,“ říká návrhářka.
Z kontejneru vytvořili kiosek s drobným občerstvením. Na něj umístili i malou vitrínku pro minivernisáže.
„Podle mě se nejedná o úplně neútulný průmyslový areál. Přece jenom je to lokalita v centru obklopená relativně nízkou zástavbou, dokonce i malým sadem ze sousedního pozemku. A okolo naší zahrady vede celkem rušný chodník. Teda na poměry malého města,“ vypráví Iveta.
Na trávníku také zřídili ohniště pro společné pečení buřtů a grilovačky. Projekt Rekreativní zahrady podpořila Nadace Via částkou 85 650 korun. Nadace se tak snaží podporovat komunitní život.
„Všichni z iniciátorů projektu pochází z Humpolce, máme komunitu přátel, která se zde setkává. Navíc jsou na to navázáni naši rodiče a na ně jejich přátelé,“ vyjmenovává Iveta.
Komunita se stále rozrůstá. Humpolečtí si místo oblíbili.
„Potkávají se tu různé generace, což byl i náš cíl,“ pochvalují si autoři projektu.
Koronavirová pandemie je podle Ivety moc nezasáhla, neboť prostor začal pořádně ožívat až koncem května, kdy došlo k celkovému uvolnění.
Ač plácek není zrovna prostorný, občas sem nacpou i improvizované pódium.
Už se tu konalo pár koncertů. „Myslím, že pro Humpolec, který v posledních letech opravdu velmi společensky a kulturně vyrostl, je to další zajímavé místo, které si najde své příznivce,“ věří mladá iniciátorka.
Přišel i DJ. „Často zveme naše přespolní přátele, umělce a kreativce, kteří mohou v prostoru nějak intervenovat.“
„Vystavit své umění v ‚minigalerii‘ ve vitrínce kontejneru, mít koncert, vést workshop a podobně.“
Během července prostor zaplnily panely s výstavou studentů architektury z pražské ČVUT, kteří řešili urbanismus města. Tuto akci pořádala zdejší galerie 8smička.
Někdy se obrazy vystavují nejen ve vitrínce, ale i na plotě.
„Je to pro nás příležitost nejen se s nimi potkat, ale představit je místní komunitě, vést zajímavé dialogy, inspirovat se,“ vypráví Iveta.
„Myslím, že teprve letošní druhá sezona dala místu útulnější dojem – díky nové zeleni, záhonům, ale i plotu z textilních sítí.“
Konaly se tu například tvůrčí dílny pro děti, kde tatínkům vyráběly dřevěný box na nářadí.
„Jelikož se jedná o bývalý truhlářský areál, truhlářský workshop se tematicky hodil k místu,“ usmívá se Iveta.
Maminky a babičky zase pletly věnce z trávy a bylinek.
Řeč tu rozhodně nestojí.
Co nyní bude s místem po uvolňování opatření? „Dál chceme o zahradu pečovat. Bude otevřena pro veřejnost,“ říká Iveta.
Kdykoliv může kdokoliv na zahradu přijít si posedět, odpočinout si, pobavit se. Volně k dispozici má dětské pískoviště, ping-pong či lehátka.
Prostor využívá i kavárna, která stejně jako Rekreativní zahrada vznikla v areálu před dvěma lety.
„Rádi bychom uspořádali několik komunitních akcí – workshopy, koncerty, promítání,“ vyjmenovává Iveta Čermáková.
„Jelikož ale všichni organizátoři máme hodně i jiných vlastních projektů a zaměstnání, rozhodli jsme se, že příští rok možná uděláme méně akcí, ale o to více vylepšených,“ uzavírá.
Je to velká pecka!
A co na to pan Frantisek?
Komunitni centrum. Fajn. A o jakou komunitu ze se to jedna ?
Komunit je cela dlouha rada.
To je jedno, nějaká. Můžou udělat nějakou družbu s jinou komunitou nebo jak se to dnes říká 🙂
Jsem rád, že jsem se dožil doby, kdy lidé mají opět zájem vytvářet a vést spolky a dělat spolkovou činnost, třeba pro děti nebo mladé.
Chodí se ve společných akcích zvelebovat veřejné prostory, např. vysíkání břehů rybníků.
Tohle vše už tu dávno bylo, jen se na to zapomnělo, protože nějakej hlupák řekl, že to bylo vše špatně a teď se to s velkou slávou obnovuje.
Jak říkám, jsem rád, že jsem se toho dožil a děkuji.
No, nic proti. ale setkávat se někde pod plachtou a blízko chodníku mi nijak přínosné nepřipadá. To mě spíš baví ta kavárna a cukrárna, která funguje. To je správný krok. Bohužel na mrtvém náměstí ani tento milý počin moc oživení nepřinesl.
Teď je hitem jistý nový obchoďák.. Tak hurá tam, zvláště ti, co ho do města horem pádem cpali..
Hmmm, koupim si pozemek a chci na nem podnikat. Postavim si tam treba obchod se smisenym zbozim. Je to moje rozhodnuti. Nechapu co by mel kdo kam cpat .
A za klidne namesti panbuh zaplat. Jeste z nej odstranit to personalni parkoviste a je to ideal.