Zítřejšího dne, tj 1.dubna 2009, vstoupí v platnost novela trestního zákona, která stanovuje především zákaz zveřejňování informací umožňujících zjištění totožnosti obětí trestných činů, pokud jsou mladší 18 let nebo i starší, pokud se staly obětí některého zákonem uvedených trestných činů. Zákon č.52/2009 Sb. se týká i diskutujících pod články na těchto stránkách.
§ 8b
(2) Nikdo nesmí v souvislosti s trestným činem spáchaným na poškozeném jakýmkoli způsobem zveřejnit informace umožňující zjištění totožnosti poškozeného, který je osobou mladší 18 let nebo vůči němuž byl spáchán trestný čin kuplířství nebo šíření pornografie nebo některý z trestných činů proti životu a zdraví, svobodě a lidské důstojnosti nebo proti rodině a mládeži.
Za redakci Humpoláka si tedy dovoluji upozornit všechny diskutující na skutečnost, že nesmějí ve svých komentářích jmenovitě zmínit nikoho, kdo se stal obětí trestného činu, pokud by snad nezískali k tomuto zveřejnění písemný souhlas poškozeného. Zveřejnit lze pouze iniciály, ovšem za podmínky, že nejsou příliš návodné.
Zákon zavádí i přísné sankce za porušení tohoto zákazu: Úřad pro ochranu osobních údajů může udělit pokutu do výše 5.000.000,- Kč a v některých případech se může jednat o trestný čin se sazbou trestu odnětí svobody až 5 let. Zároveň hrozí civilněprávní žaloba od dotčené osoby, která by se mohla domáhat odškodnění.
Za obsah diskusních příspěvků jsou odpovědní jejich autoři. Proto případná sankce bude dopadat přímo na ně, nikoliv na redakci.
Znění celého zákona č. 52/2009 Sb.: http://www.sbirka.cz/POSL4TYD/NOVE/09-052.htm
Jistě zajímavá informace,ale již od ledna lze vypozorovat,že zde na tomto fóru nastal klid,až mrtvolný. tady k problémům nedojde
Paní autorko, není to novela trestního zákona, jedná se o novelu trestního řádu.
A nevstoupí v plastnost, vstoupí v účinnost.
Pardon, samozřejmě jsem měl na mysli platnost.
Děkujeme za upozornění – ovšem upřesnění definic (podle mne spíš slovíčkaření) na podstatě věci nic nemění 😉
Slovíčkaření je to možná pro člověka, který nevidí rozdíl ve významu slov platnost a účinnost, popř. slov trestní zákon a trestní řád. Pokud chce autor podat smysluplně podobnou informaci, stačí příště jen lépe číst. Vždyť v odkazu, který je na konci uveden je řeč o trestním řádu a účinnosti. 🙂
To ale spíše do budoucna, zlepšovat se můžeme přece všichni, tak proč se pak nesmyslně bránit tím, že jde o slovíčkaření.
Mlčíím, …. už mlčím! 🙂