Tip na výlet. Po dobu oslav budou památky volně přístupné veřejnosti. Slavit se bude v historických kostýmech. Po dobu oslav budou památky volně přístupné veřejnosti. Slavit se bude v historických kostýmech.
Z rozpočtu města Třebíče i z dotací šly dlouhou dobu miliony korun na obnovu unikátní židovské čtvrti, která nemá v Evropě obdoby. Velké úsilí si vyžádaly i samotné snahy o zapsání památek do seznamu UNESCO. Nakonec však Třebíčští dosáhli svého a bazilika sv. Prokopa, židovská čtvrť i hřbitov se na začátku letních prázdnin zapsání dočkaly. Staly se dvanáctou českou položkou na prestižním seznamu.
Důvod k oslavám to rozhodně je. A tak se město rozhodlo uspořádat třídenní oslavy, jak jinak než v historickém duchu. Jako takový přídavek k bohatému programu jsme se ještě domluvili s místními skauty, kteří připraví vyjížďky na lodičkách v Podzámecké nivě, které budou ve večerních hodinách osvětleny loučemi, prozradila ředitelka městského kulturního střediska Jaromíra Hanáčková, do jejíž kompetence celé oslavy spadají. Návštěvníci města tak budou mít jedinečnou příležitost se od 15. až do 23. hodiny svézt jako za starých časů po vodní hladině na lodičce a sledovat z ní například i sobotní večerní ohňostroj. Za zhlédnutí ale určitě prý bude stát páteční průvod v kostýmech a samozřejmě prohlídka všech historických památek.
Bazilika sv. Prokopa byla vystavěna v polovině 13. století v přechodném románsko-gotickém stylu. Chrám patří mezi klenoty stavebního umění a svou historií je úzce spjat s benediktinským opatstvím, založeným v roce 1101 přemyslovskými knížaty Oldřichem Brněnským a Litoldem Znojemským.
Kompletně zachovalý půdorys Židovské čtvrti s více než 120 domy a úzkými uličkami představuje původní rozsah ghetta vzniklého na území sevřeném řekou Jihlavou a návrším Hrádek. K Židovské čtvrti patří i rozsáhlý hřbitov s 11.000 hroby a 3.000 kamennými náhrobky. Obě nově zapsané památky jsou kromě jedinečných architektonických a urbanistických hodnot i unikátním příkladem blízkého soužití křesťanské a židovské kultury.
V Třebíči si od oslav slibují samozřejmě i zvýšený zájem turistů. Musím říci, že za poslední měsíc se nám zvedl turistický ruch asi pětinásobně. Památky zapsané na seznam jsou velkým lákadlem, okomentovala skutečnost většího zájmu turistů o město Hanáková. Třebíč patří v oblasti kulturních akcí k jedněm z nejproduktivnějších na Vysočině. O víkendu zde pro zatraktivnění města udělali další krok kupředu. Zavedli noční prohlídky města z městské věže. Zájem o vyhlídku nás zaskočil. Byl nečekaně velký. Měli jsme tři sta platících návštěvníků, ochozy doslova praskaly ve švech, což nám způsobilo obrovskou radost, řekla ředitelka kulturního střediska.
PROGRAM OSLAV ZÁPISU HISTORICKÝCH PAMÁTEK MĚSTA TŘEBÍČE DO SEZNAMU KULTURNÍHO DĚDICTVÍ UNESCO
22. – 24. srpna 2003
22. 8. Městská věž
10 hod. vyvěšení vlajky, trubači – oznámení počátku oslav
10-17 hod. skupina historického šermu, tance, trubači a bubeníci
21-24 hod. noční prohlídka věže – sledování historického průvodu
Podzámecká niva
15-19 hod. historické městečko: tržiště, řemeslníci, tribuna, pranýř, pojízdné vězení, vojenské ležení, stany, souboje, střelnice, prapory, erby, gotická a renesanční hudba, tanečnice, heroldi, bubeníci, historické divadlo, chůdy, loutky, žonglér, plivač ohně, soutěže a hry pro děti, živá zvířata, drezúra dravců, nepřetržitý program na malém podiu
18 hod. během programu historického městečka oficiální zahájení oslav na podiu, představitelé města v historických kostýmech, předání listiny o zápisu do UNESCO
22 hod. noční historický průvod městem, pochodně, bubny, židovské město, osvětlené loučemi, louče na věži 23-24 hod. noční historický program na Podzámecké nivě
23. 8. Podzámecká niva
10-19 hod. historické městečko a vše co k němu patří
19-22 hod. večerní program na velkém podiu: skupina Tabard – historický folk, skupina Romance – dvorské tance, 21.00 – LiGht Party, Bed Infection – rockové skupiny
22 hod. ohňostroj z klášterních hradeb, logo Svět. dědictví, hudba
24. 8. Podzámecká niva
10-18 hod. historické městečko
Bazilika
10 hod. mše svatá. W. A. Mozart: Mše C moll – Pražští komorní sólisté,
Vysokoškolský umělecký soubor Univerzity Karlovy, dirigent Jakub Zicha
Masarykovo náměstí před budovou gymnázia
14 hod. odhalení památníku třebíčským obětem holocaustu
Zadní synagoga
15 hod. koncert židovské hudby, Jan Matěj Rak – kytara, balalajka, akordeon Monika Žáková – zpěv
Městská věž
18 hod. stažení vlajky, konec oslav
(po celou dobu oslav budou volně přístupné veřejnosti třebíčské památky – věž, synagoga, bazilika, židovský hřbitov)