Tibetská vlajka bude 10. března na tragické výročí čínské, komunistické, okupace Tibetu, vlát i na humpolecké radnici.
Nekomunistická část humpoleckého zastupitelstva prosadila vyvěšení vlajky v roce 2004 a 2005. V loňském roce se mi tento minimální počin pro vyjádření solidarity s malou, dnes již de facto neexistující, zemičkou v srdci Himaláje nepodařilo zachytit, zda byl či nebyl realizován.
Velice mě potěšila informace v Radničních listech, že zastupitelstvo města na svém zasedání 7.2.2007 schválilo pravidelné, každoroční vyvěšování tibetské vlajky až do roku 2010. Skvělá zpráva, že se symbolicky dokážeme postavit takovému gigantu jako je Čína. Asi u nás nebude tato země investovat, protože již loni neslo velvyslanectví Číny nelibě rozmíhající se nešvar vyvěšování tibetské vlajky a připomínání jakéhosi brutálního potlačení povstání poklidného a mírumilovného nárůdku.
Konenckonců myslím si, že tato symbolická akce je velice důležitá jak pro Tibeťany, Dalajlamu, tak i pro nás. Pokud sledujete zprávy, tak čínští komunisté se poslední dva roky snaží dělat nepokoje a převraty v Nepálu a čekám, kdy si přivlastní i Bhútán, který se nemá jak bránit stejně jako kdysi Tibet. Která ze světových mocností by si dnes dovolila postavit se Číně kvůli nějakým bezvýznamným zemičkám a nárůdkům v Asii? Jsem rád, že dokážeme vyjádřit svůj vzdor proti bezpráví alespoň na lokální úrovni.
Bursík rozčílil Čínu :)) Viz http://zpravy.idnes.cz/bursik-rozcilil-cinu-jako-prvni-ministr-podpori-tibet-p1k-/domaci.asp?c=A070308_190454_domaci_anv
Za to ma u me kladny bod, stejne jako radnice. Cinani se ve sve expansivni politice neohlizi na nic a co se tyka nerostnych surovin, jdou pres mrtvoly. Vsichni kolem vidi nebezpeci v cinskem levnem zbozi ap., ale uz se zdaleka nemluvi o tom, ze diky obrovskemu soukromostatnimu kapitalu skupuji naleziste a „zdroje“ pitne vody po celem svete. Tibet je smutny priklad toho, ceho je tato „postMaova“ komunisticka zeme schopna pro to udelat 🙁 . A jestli si nekdo mysli, ze to je daleko a nas se to netyka, tak zapomina na provarene ale pravdive heslo „kapital nezna hranic“.