Senát táborského soudu zvažoval i doživotí. Navrhnout ho chtěla i státní zástupkyně. Podle soudce šlo o hraniční případ.
Soud v Táboře poslal v pátek 2. října na dvacet devět let a deset měsíců sedmačtyřicetiletého Romana Fouska za loňskou brutální vraždu o jedenáct let starší servírky Dany B. v Humpolci na Vysočině.
K výjimečnému trestu mu soud ještě uložil zabezpečovací detenci. Tu by měl nastoupit po propuštění z vězení. Fousek totiž podle znalců trpí sadisticko-nekrofilními sklony a pro společnost je vysoce nebezpečným jedincem. Kromě toho dostal peněžitý trest necelých čtrnáct tisíc korun a soud nařídil propadnutí nožů, které u něj policisté po vraždě našli.
Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce a obžalovaný se po vyhlášení rozsudku k případnému odvolání, které by řešil Vrchní soud v Praze, nevyjádřili.
„Zvažovali jsme i uložení doživotního trestu, ale byl to hraniční případ. I sama státní zástupkyně, která se původně klonila k doživotnímu trestu, nakonec v závěrečné řeči navrhla nižší trest,“ konstatoval předseda senátu Ondřej Kubů.
Roman Fousek už byl před lety za pokus o vraždu odsouzen. Tehdy dostal desetiletý trest, který si celý odseděl. K vraždě servírky se nepřiznal. Potvrdil sice, že byl v den vraždy v restauraci, ale na samotný čin si kvůli opilosti nepamatuje. V pátek nevyužil ani možnost vyjádřit se v závěrečné řeči. Při prvním výslechu pouze uvedl, že nebude odpovídat na žádné otázky a nehodlá se ani léčit.
„Právě kvůli tomuto postoji obžalovaného jsme zvolili uložení zabezpečovací detence na dobu neurčitou,“ poznamenal Ondřej Kubů, podle něhož byly motivem činu, který se odehrál v noci z 12. na 13. prosince v hospodě Na Mlýnku v ulici Na Kasárnách, sadisticko-nekrofilní sklony Romana Fouska. Ten své oběti zasadil na devadesát bodnořezných ran po celém těle včetně genitálií. Jen v obličeji jich patologové napočítali sedmatřicet. Mnoho ran Fousek své oběti zasadil už po její smrti. Navíc si počínal natolik brutálně, že ji skoro odřízl obě prsa a u jejího těla ležela část uříznuté tkáně. Problematická je podle znalců do budoucna i jeho takzvaná resocializace – náprava.
Daně B., která patřila k nejoblíbenějším servírkám ve městě, se zřejmě stala osudnou právě její vstřícnost a ochota. Osudný večer se v podniku konal pravidelný country večer. Fousek byl poslední host, který v hospodě zůstal. Pravděpodobně pomáhal Daně B. s úklidem. Když si pak žena dávala poslední cigaretu a kávu, Fousek měl vytáhnout z kalhot opasek a začít ji škrtit a poté i šíleným způsobem bodat. Z místa vzal nože a odešel na hotel. Tam se neúspěšně pokusil za sebou zamést stopy. Druhý den si jeho podivného chování všiml provozovatel hotelu a oznámil to policistům. Fousek byl zadržen v nedaleké lékárně, kde si kupoval obvaz kvůli řezné ráně na ruce a od lékárníka si dokonce nechal ránu ošetřit.
Mrzí mě, že nedostal tento zákeřný vrah doživotí! Věřím, že pokud by v této zemi platil absolutní trest, za tyto hrůzné činy, určitě by to naší společnosti prospělo. Věřím, že nejsem sám, kdo má takovýto názor.
Je mu 47. Dostal 29 let. Takze vyleze v 77 letech, pokud to dozije. Ten trest je dozivotni.
Tak dlouho nevydrží. Nějaká nehoda, třeba se oběsí v cele, nebo upadne ve sprše. Tyhle šmejdy nemají rádi ani za katrem.