Z deníku Policie

1
  • Žena je podezřelá, že na neschopence pozměnila datum
  • Dealera drog kriminalisté odhalili
  • Tři cyklisté při nehodě zemřeli

Žena je podezřelá, že na neschopence pozměnila datum

PELHŘIMOVSKO: Policisté případ řeší ve zkráceném přípravném řízení

Pelhřimovští policisté sdělili devětačtyřicetileté ženě z Pelhřimovska podezření ze spáchání trestné činnosti. Žena je podezřelá z toho, že v červnu letošního roku pozměnila údaje na rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti. Na rozhodnutí bylo lékařem vyznačené datum ukončení pracovní neschopnosti, přičemž žena měla tyto údaje upravit tak, že si dobu neschopnosti prodloužila o deset dní. Na základě získaných informací a výsledků prověřování policejní inspektor sdělil ženě podezření ze spáchání přečinu padělání a pozměnění veřejné listiny. Za takový trestný čin lze uložit až tříletý trest odnětí svobody. Policisté případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

por. Mgr. Stanislava Miláčková, komisař

13. září 2019

 

Dealera drog kriminalisté odhalili

PELHŘIMOVSKO: Třiatřicetiletý muž skončil ve vazbě

Výsledkem skvělé operativní činnosti pelhřimovských kriminalistů je dopadení dealera drog, kterého minulý týden zadrželi bezprostředně poté, co několika lidem prodal marihuanu. Více jak jeden kilogram drogy kriminalisté zajistili při domovní prohlídce. Třiatřicetiletý recidivista byl mimo jiné obviněn ze spáchání zvlášť závažného zločinu a skončil ve vazbě.

Třiatřicetiletého muže zadrželi kriminalisté na začátku minulého týdne ve večerních hodinách na Humpolecku. Bezprostředně před zadržením prodal několik dávek marihuany čtyřem osobám. Kriminalisté provedli domovní prohlídku a prohlídky nebytových prostor, které zadržený muž užíval. „Při domovní prohlídce a prohlídce vozidla a garáže jsme zajistili téměř 1200 gramů marihuany, ale také elektronickou váhu a semena konopí“, uvedl npor. Mgr. Pavel Nováček, vedoucí oddělení obecné kriminality. Na základě shromážděných důkazů policejní komisař zahájil trestní stíhání třiatřicetiletého muže z Pelhřimovska. „Muž byl obviněn ze spáchání pětinásobného přečinu a dále ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy“, dodal vedoucí pelhřimovských kriminalistů Pavel Nováček.

Zadržený muž byl obviněn z toho, že v průběhu roku 2013 prodal, nebo zdarma poskytl, v několika případech jiným osobám marihuanu. Dále drogy prodával od roku 2016, a to i přes to, že bylo v té době zahájeno jeho trestní stíhání ve věci drogové trestné činnosti. Nejméně dvaceti lidem pak od roku 2017 na Humpolecku distribuoval marihuanu, za kterou v některých případech postupně vyinkasoval až deseti tisícové částky.

Obviněný muž byl již v minulosti za drogovou trestnou činnost odsouzen, a to v roce 2017, kdy mu byl uložen podmíněný trest odnětí svobody.

Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného muže do vazby, což akceptoval a na základě rozhodnutí soudu byl třiatřicetiletý muž vzat do vazby.

Případ kriminalisté dále vyšetřují. „Obviněnému muži za uvedenou trestnou činnost hrozí trest odnětí svobody až na deset let“, řekl Pavel Nováček.

por. Mgr. Stanislava Miláčková, komisař

16. září 2019

 

Tři cyklisté při nehodě zemřeli

KRAJ VYSOČINA: Cyklistická přilba by měla být při jízdě samozřejmostí

Policisté v Kraji Vysočina od začátku letošního roku do konce srpna vyšetřovali celkem 104 dopravních nehod, na kterých měli účast cyklisté.  Účastníky dopravních nehod byli v 77 případech cyklisté – muži a ve zbývajících případech ženy – cyklistky. Z celkového počtu dopravních nehod s účastí cyklistů jich 66 cyklisté zavinili. Tři cyklisté při letošních dopravních nehodách zemřeli, sedm jich utrpělo těžké zranění a 83 cyklistů bylo zraněno lehce. Pouze 11 cyklistů vyvázlo z nehody bez zranění.  V patnácti případech policisté zjistili, že cyklista byl při nehodě pod vlivem alkoholu.

Statistika dopravních nehod cyklistů v období od 1. ledna do 31. srpna 2019

nehody cyklistů úmrtí těžká zranění lehká zranění alkohol
ÚO Pelhřimov 12 1 1 9 5
ÚO Havlíčkův Brod 17 0 2 13 5
ÚO Jihlava 20 0 0 16 2
ÚO Třebíč 19 1 1 16 0
ÚO Žďár nad Sázavou 36 1 3 29 3
DO Velký Beranov 0 0 0 0 0
Kraj Vysočina 140 3 7 83 315

Dopravní policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina připravují na nadcházející podzimní období celou řadu dopravně bezpečnostních akcí, v rámci nichž se zaměří také na kontroly cyklistů, a to zejména s ohledem na dodržování všech ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích. Do některých preventivních akcí se zapojí také policisté z oddělení tisku a prevence, kteří budou cyklistům poskytovat rady týkající se zásad bezpečné jízdy na jízdním kole a povinné výbavy jízdního kola.  Jedna z těchto akcí se uskutečnila včera na Jihlavsku. Policisté z oddělení tisku a prevence rozdávali cyklistům reflexní prvky a blikačky na jízdní kola.

Na jízdním kole nebo motokole vyjíždí stále vyšší počet cyklistů. Často ale cyklisté zapomínají na svoji bezpečnost a vyjíždějí na silnice bez řádného vybavení, zejména bez osvětlení jízdního kola. Jsou pak rizikem nejen sami pro sebe, ale především pro ostatní řidiče, kteří cyklistu na silnici spatří na poslední chvíli, kdy už bývá často velice obtížně dokázat na vzniklou situaci adekvátně zareagovat.

Cyklisté jsou jednou z nejohroženějších skupin účastníků silničního provozu. V případě dopravní nehody dochází v naprosté většině případů ke zranění cyklisty. Ten totiž, na rozdíl od řidiče osobního nebo nákladního vozidla, není chráněn karoserií vozidla ani žádným jiným bezpečnostním prvkem. Jediné, čím cyklista může přispět ke své bezpečnosti, je jeho opatrnost, důsledné dodržování pravidel silničního provozu a vhodné oblečení.

Podle zákona je cyklista, který je mladší osmnácti let, povinen použít za jízdy ochrannou přilbu. Přilba je to jediné, co v případě pádu na komunikaci nebo při střetu s jiným vozidlem, chrání cyklistovu hlavu a v mnoha případech již přilba zachránila jejímu uživateli život. Je proto vhodné používat přilbu i tehdy, pokud je cyklistovi více jak osmnáct let. Jednou ze základních příčin zranění či úmrtí cyklistů je totiž právě poranění hlavy. Cyklistická přilba zabrání v 85 procentech případů úrazů hlavy a 88 procentech případů úrazů mozku. Při střetu vozidla s cyklistou dochází nejčastěji k úrazu hlavy nárazem o vozovku, kapotu vozidla nebo jinou překážku – strom, obrubník, patník. V závislosti na síle úderu může poranění hlavy vyústit v dlouhodobé poruchy soustředění, bolesti hlavy a problémy s rovnováhou, případně ve vážné poškození mozku či úmrtí.

Riziko dopravní nehody lze také snížit správným vybavením a dobrým technickým stavem jízdního kola. Cyklisté si musí uvědomit, že je musí být v silničním provozu dobře vidět. Policisté proto v rámci výkonu služby kontrolují povinnou výbavu jízdních kol. Funkční brzdy na jízdním kole musí být samozřejmostí. Policisté se často setkávají s jízdními koly, která nejsou vybavena odrazkami a v případě snížené viditelnosti ani předepsaným osvětlením. Tito cyklisté zbytečně hazardují se svým zdravím.

Při dopravních kontrolách nebo při šetření dopravních nehod se policisté také setkávají s cyklisty, kteří jsou pod vlivem alkoholu. Letos jich při nehodách policisté zjistili patnáct. Tito cyklisté si zřejmě neuvědomují, že cyklista je řidič nemotorového vozidla, které nesmí řídit pod vlivem alkoholu. Cyklistovi může být za tento přestupek uložena ve správním řízení pokuta až do výše 50 000 korun.

Při dodržování všech zásad bezpečné jízdy na jízdním kole lze výrazně snížit nebezpečí úrazů, které hrozí nejen cyklistům, ale i ostatním účastníkům silničního provozu.

Proto by cyklisté měli dodržovat základní pravidla bezpečné jízdy:

  • jezděte co nejblíže u pravého okraje silnice a sledujte pozorně provoz okolo sebe, abyste mohli včas zpomalit nebo zastavit před možným nebezpečím
  • nikdy nejezděte dva vedle sebe, ani dva na jednom kole
  • nevozte předměty, které by mohly vás nebo další osoby zranit
  • nepoužívejte kolo k přepravě nadměrných, neforemných a těžkých nákladů
  • své úmysly při směru jízdy dávejte najevo včas a takovým způsobem, aby je ostatní řidiči i chodci správně pochopili
  • při každé změně směru jízdy dejte včas a zřetelně znamení paží a před vybočením doleva se nezapomeňte ohlédnout
  • na přechodu pro chodce, zejména když odbočujete vpravo nebo vlevo, dejte přednost přecházejícím chodcům
  • tam, kde je hustý provoz, veďte jízdní kolo raději opatrně po chodníku
  • respektujte pokyny policistů, světelné signály a dopravní značky
  • buďte ohleduplní k ostatním účastníkům silničního provozu
  • nezdržujte provoz zbytečně pomalou jízdou a nepřekážejte ostatním řidičům
  • při jízdě si vždy chraňte hlavu cyklistickou přilbou
  • za snížené viditelnosti nezapomeňte včas rozsvítit osvětlení kola
  • oblékejte si barevné, reflexní a světlo odrážející oblečení
  • pro jízdu na kole se rozhodujte vždy s ohledem na svůj aktuální zdravotní stav a přihlédněte také k hustotě provozu a momentálním podmínkám na silnici
  • před každou jízdou na kole i během jízdy platí zákaz požívání alkoholických nápojů stejně tak jako při řízení motorových vozidel
  • pravidelně ošetřujte své jízdní kolo a dbejte zejména na to, aby bylo řádně vybaveno a mělo v pořádku všechny součásti, které umožňují bezpečnou jízdu

mjr. JUDr. Dana Čírtková, tisková mluvčí

17. září 2019

 

zdroj: www.policie.cz

Petr

One thought on “Z deníku Policie

  1. Ta blbka s neschopenkou mohla simulovat se zadama, ci bolesti hlavy jako to delaji vsichni. A mohla se v klidu valet doma jak stara svina.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

FESST - festival sociálních služeb

Út Zář 24 , 2019
Pátek 27.09.2019 10:00 – 16:30

You May Like

Témata