Z deníku Policie

Žena v Humpolci poničila automobil. Noční akce zaměřená na kamiony. Šestnáctiletá dívka nadýchala přes dvě promile. Otec neplatí alimenty. Opilý muž ležel na chodbě ubytovny v Humpolci.

PELHŘIMOVSKO: Na vozidle způsobila škodu přes dvacet tisíc korun 

Humpolečtí policisté objasnili případ poškození zaparkovaného vozidla. K případu došlo v noci na pátek 25. října v Lužické ulici v Humpolci. Tehdy neznámý pachatel u osobního automobilu značky BMW poškrábal lak po obou stranách vozidla, rozbil kryt na levých zadních světlometech, urazil zpětné zrcátko a zohýbal zadní registrační značku. Majiteli způsobil škodu přes dvacet tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu poškození cizí věci.
Během prověřování případu policisté zjistili, že vozidlo poškodila bývalá družka poškozeného, jednadvacetiletá žena z Humpolecka. Policisté jí sdělili podezření z přečinu poškození cizí věci a případ řeší ve zkráceném přípravném řízení. Ženě hrozí až jeden rok vězení.

KRAJ VYSOČINA: Policisté zkontrolovali 101 nákladních vozidel 

V noci z neděle na pondělí se v Kraji Vysočina uskutečnilo rozsáhlé dopravně bezpečnostní opatření zaměřené na dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu, měření rychlosti se zaměřením na kontrolu nákladních vozidel.
 
Do rozsáhlého opatření se zapojilo 34 policistů, kteří v průběhu noci kontrolovali na dvanácti pevných nebo mobilních stanovištích řidiče nákladních vozidel. Speciálně vyškolení policisté z týmu Kamion se zaměřili na úsek dálnice D1 vedoucí přes Vysočinu a na souběžné komunikace, které často využívají řidiči kamionů k objíždění dálnice – silnici I/38 a II/602.
 
Policisté dopravní a cizinecké policie zkontrolovali celkem 101 nákladních vozidel a zjistili 58 přestupků. Celkem 52 přestupků vyřešili na místě v blokovém řízení a za tyto přestupky uložili pokuty v celkové výši 41 200 korun. Šest přestupků policisté předali k vyřešení do správního řízení. Ve 29 případech řidiči překročili nejvyšší povolenou rychlost. Všechny tyto přestupky byly vyřešeny uložením blokové pokuty. V šestnácti případech policisté zjistili, že kontrolované vozidlo není v řádném technickém stavu. V pěti případech policisté zjistili, že řidiči kamionů porušili sociální předpisy a nedodrželi stanovenou bezpečnostní přestávku a dobu jízdy. Ve dvou případech bylo zjištěno, že řidiči jeli na cizí kartu řidiče.
 
Dvěma cizincům byla uložena kauce ve výši 40 000 korun. Jeden cizinec za překročení nejvyšší povolené rychlosti zaplatil kauci ve výši 5000 korun. Na jednom ze stanovišť policisté využili také vlastní mobilní váhy, které byly včetně nezbytného softwaru v letošním roce pořízeny z finančního příspěvku Kraje Vysočina. Na noční akce se na jiném stanovišti do vážení kamionu zapojila mobilní expertní jednotka Centra služeb pro silniční dopravu.
 
„Výsledky nočního dopravně bezpečnostního opatření ukázaly, že dopravního přestupku se dopustil každý druhý kontrolovaný řidič. Proto se akce s podobným zaměřením budou v našem kraji opakovat,“ uvedl velitel akce kpt. Mgr. Petr Halán, vrchní komisař z odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.
 
Nově vzniklý tým policistů v kraji Vysočina zahájil činnost začátkem března roku 2011 a svým zaměřením patří k ojedinělé týmy v rámci České republiky. Do speciálně vyškoleného týmu s názvem „Kamion“ byli zařazeni dopravní policisté z dálničního oddělení, oddělení silničního dohledu a dopravních inspektorátů jednotlivých územních odborů. Prioritu pro tento tým je od doby jeho vzniku nejen dálnice D1, ale také silnice prvních a druhých tříd. Právě tyto silnice v kraji jsou hlavně zatěžovány kamiony, které sjíždějí z dálnice, aby se vyhnuly placení mýtného. Jedním z nejvíce zatížených úseků je silnice druhé třídy číslo 602, která kopíruje dálnici z Jihlavy ve směru na Brno. 
 
„Ke zřízení speciálního týmu vedla vedení krajské policie řada důvodů. Patřil mezi ně stále se zvyšující podíl řidičů nákladních vozidel na dopravních nehodách. Právě na úseku dálnice D1 se tyto nehody řadí k těm nejtragičtějším. Pokud na tak frekventované dálnici havaruje kamion, vysype se jeho náklad nebo zůstane napříč přes dálnici, odstraňování následků je záležitostí hodin. To pak způsobí velké problémy, za takovou nehodou se tvoří dlouhé kolony a při jejich rozjíždění často dochází k dalším kolizím,“ uvedl plk. Jan Kostečka, vedoucí odboru sužby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.
 
Policejní hlídky při kontrolách především zjišťují, zda profesionální řidiči dodržují pravidla, která se běžných řidičů netýkají – tedy zda dodržují bezpečnostní přestávky a neřídí příliš dlouho nebo zda mají v pořádku doklady k nákladu. Současně s tím probíhají také technické kontroly vozidel i kontroly správného uložení nákladu. Vedle kontrol technického stavu vozidel se hodláme více zaměřovat i na upevňování nákladu. Zjišťujeme totiž, že jak řada nehod na dálnicích je spojena s tím, že z nákladního vozidla něco vypadlo. Majitelé vozidel na správné uložení zboží nekladou důraz. Součástí policejních kontrol je i zjišťování celkové hmotnosti a zatížení jednotlivých náprav soupravy. Pokud chceme udělat důkladnou kontrolu, tak nám prohlídka jednoho kamionu trvá v průměru jednu hodinu.
 
Řidiči zejména z třetích zemí často nedodržují zákonem stanovené bezpečnostní přestávky a falšují tachografy. Někteří používají buď vypínače na tachografech, nebo magnety. To znamená, že zapnou elektrický impuls, tachograf nepíše a přitom oni jedou. Na digitálních tachografech to je obdobným způsobem jen s tím rozdílem, že na digitálním tachografu je to poznat z výtisku karty řidiče.
 
Policisté se také setkávají s tím, že řidiči kamionů převážejí v autech daleko těžší náklad než mají povoleno. Tohoto protiprávního jednání se dopouštějí zejména cizinci. Vedou přes naši republiku tranzit, v blízkosti hranic se sdružují a Českou republikou projíždějí přetíženi. Pak část nákladu zase u hranic vykládají, aby za hranicemi měli váhu v pořádku, protože se obávají daleko přísnějších postihů. Řidiči kamiónů si budou muset zvyknout na pravidelné vážení, na kontroly tachografů, dodržování bezpečnostních přestávek a pravidel pro přepravu nebezpečných látek.
 
Méně závažné přestupky policisté na místě řeší uložením pokuty v blokovém řízení. V těchto případech může pokuta dosáhnout částky 2000 korun. Většinu závažnějších zjištěných přestupků českých řidičů pak řeší úředníci ve správním řízení. Cizinci musí na místě zaplatit kauci, protože u nich hrozí, že by se mohli vyhýbat správnímu řízení. Výše kauce se pohybuje od 10 000 do 50 000 korun podle závažnosti porušené povinnosti. Pokud řidič kauci nesloží, může mu policista zabavit doklady k vozidlu a k nákladu a zakázat mu pokračování v jízdě.
 
Letošní výsledky Kamion týmu:
Policisté ze speciálního Kamion týmu od začátku letošního roku do konce října zkontrolovali na silnicích našeho kraje celkem 2 748 vozidel provozujících osobní silniční a nákladní dopravu. Jednalo se o autobusy i nákladní automobily. Při těchto kontrolách bylo zjištěno 754 porušení, nejčastěji u tzv. sociálních předpisů – nedodržení doby řízení a nedodržení doby odpočinku. Při kontrolách bylo zjištěno 19 porušení při kontrolním vážení vozidel, pět vozidel porušilo předpisy při přepravě nebezpečných látek a sedm porušení jsme zjistili při kontrole autobusů. Policisté za zjištěná protiprávní jednání zahraničním řidičům uložili 106 kaucí v celkové částce 2 042 000 korun.

PELHŘIMOVSKO: Policisté ji předali rodičům 

V pátek ve večerních hodinách zjistili humpolečtí policisté devět mladistvých osob pod vlivem alkoholu. Při kontrolách se zaměřili na to, zda v humpoleckých zábavních podnicích není nezletilým a mladistvým umožňováno požívání alkoholických nápojů. U osob, které ještě nedosáhly zletilosti, provedli dechovou zkoušku na alkohol, která byla u devíti z nich pozitivní. Nejvíce nadýchala šestnáctiletá dívka a to 2,04 promile. Tu a také další dívku a chlapce (nadýchali 0,94 a 1,42 promile) policisté zajistili a následně předali rodičům. Všechny případy policisté šetří jako přestupky na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi.

PELHŘIMOVSKO: Na výživném dluží už přes padesát tisíc 

Policisté šetří případ neplnění vyživovací povinnosti. Sedmačtyřicetiletý muž od měsíce března letošního roku do současné doby neplatí soudem stanovené výživné na své tři nezletilé děti, které po rozvodu žijí s matkou na Pelhřimovsku. Jeho dluh se už vyšplhal na částku převyšující padesát tisíc korun.
Policisté muži sdělili podezření z přečinu zanedbání povinné výživy a věc řeší ve zkráceném přípravném řízení. Vzhledem k tomu, že muž tím, že výživné neplatí, vydal své děti nebezpečí nouze, hrozí mu trest odnětí svobody na jeden rok až pět let.  

PELHŘIMOVSKO: Nadýchal téměř tři promile 

V sobotu krátce po čtrnácté hodině přijali policisté oznámení o problémech na ubytovně v ulici U Agrostroje v Humpolci. Policisté vyjeli na místo a zjistili, že na chodbě ubytovny spí na podlaze u schodiště muž v podnapilém stavu. Ostatním ubytovaným překážel v chůzi a museli ho překračovat. Policisté muže vzbudili a provedli u něho dechovou zkoušku na alkohol. Při té jednačtyřicetiletý muž nadýchal 2,86 promile. Muž nebyl schopen vstát a komunikovat, nevěděl ani číslo svého pokoje. Protože v jeho stavu byl ohrožen jeho život a zdraví, policisté muže zajistili a převezli na protialkoholní záchytnou stanici. Je podezřelý z přestupku proti veřejnému pořádku a hrozí mu pokuta do jednoho tisíce korun
 

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

11. Hokejový ples

Po Lis 18 , 2013
Dne 30.listopadu 2013 se v kulturním domě v Kejžlici koná tradiční Hokejový ples.

You May Like

Témata