Žena zavraždila dva novorozence. Kriminalisté obvinili sedm lidí z distribuce drog. Zebra se za Tebe nerozhlédne. Dva zranění po střetu dvou osobních vozidel u Věže.
KRAJ VYSOČINA: Kriminalisté obvinili stejnou ženu z vraždy druhého novorozence
Krajští kriminalisté z odboru obecné kriminality zveřejnili dnes zásadní a zcela nové informace k případu, který vyšetřují od dubna loňského roku. Případ se týká loňského nálezu mrtvého tělíčka novorozence u rybníka Drátovec na Havlíčkobrodsku. Loni v listopadu obvinili z vraždy jednadvacetiletou ženu z Havlíčkova Brodu, která dítě porodila. Kriminalisté dnes uvedli, že stejná žena má na svědomí smrt ještě dalšího novorozence.
Celý případ začal pro krajské kriminalisty v pátek 12. dubna 2013 večer kolem osmnácté hodiny, kdy bylo u rybníka Drátovec v katastrálním území Havlíčkův Brod v místní části Perknov, nalezeno mrtvé tělíčko dítěte. Jednalo se čerstvě narozené dítě ženského pohlaví. Tělo holčičky bylo uschováno ve světle modré igelitové tašce s logem firmy POMPO. Tato taška byla ještě vložena do další igelitové tašky s logem Penny Market. Taška byla v přesně nezjištěnou dobu odhozena v blízkosti lesní cesty, kde ji nalezl náhodný kolemjdoucí, který zde byl na procházce. Tělíčko ale nebylo v tašce odhozeno po dobu delší než jeden týden.
Případ od samého počátku vyšetřovali kriminalisté odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina ve spolupráci se svými kolegy z Územního odboru Havlíčkův Brod pro podezření z trestného činu. Po nálezu tělíčka byla nařízena jeho soudní pitva a z jejích výsledků vyplynulo, že se jednalo o dítě bílé pleti, dítě bylo donošené, po porodu žilo a bylo schopné života. Kriminalisté proto vedli ve věci úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu vraždy novorozeného dítěte matkou.
Kriminalisté se v průběhu vyšetřování opakovaně obraceli na veřejnost s výzvami o pomoc. Na všechny zveřejněné výzvy v televizi a novinách občané reagovali a všechny podněty kriminalisté prověřili, ale vždy negativním výsledkem. Během vyšetřování kriminalisté z Vysočiny také prověřovali, zdali tento případ nesouvisí s nálezy mrtvých novorozenců na území jiného kraje nebo za hranicemi v Německu. Souvislost s těmito případy se ale na základě srovnání vzorků DNA nepotvrdila.
V listopadu loňského roku se kriminalistům podařilo, mimo jiné také na základě důležitých informací od svědků, zadržet podezřelou jednadvacetiletou ženu z Havlíčkova Brodu, která v době činu bydlela se svým přítelem nedaleko místa hrůzného nálezu. „Ženu jsme obvinili ze zločinu vraždy dítěte mladšího patnácti let po předchozím rozmyslu, za což jí hrozí trest odnětí svobody v trvání patnácti až dvaceti let nebo výjimečný trest," informoval tehdy plk. Mgr. Pavel Kubiš, vedoucí odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. Na jednadvacetiletou ženu podali kriminalisté podnět k vypracování návrhu na její vzetí do vazby. Státní zástupce podnět akceptoval a podal návrh na vazební stíhání. Krajský soud v Hradci Králové návrhu vyhověl a žena je stíhána vazebně.
Již v průběhu vyšetřování tohoto případu kriminalisté měli důvodné podezření, že by se nemuselo jednat o jediné těhotenství a že žena mohla porodit již dříve a tělíčka novorozence se zbavit podobným způsobem. Proto vedli souběžně další trestní řízení, v rámci něhož byla stejná žena v procesním postavení podezřelé osoby.
Kriminalisté postupně pečlivě vyhodnocovali všechny získané poznatky a svědectví a opakovaně přistoupili k výslechu podezřelé ženy. Jejich podezření se nakonec potvrdilo a žena se sama pod tíhou okolností přiznala, že už byla skutečně dříve těhotná. Mělo to být na přelomu roku 2011 a 2012, když ještě navštěvovala střední školu v Jihlavě. Živé dítě – holčičku – porodila v březnu 2012 na toaletách autobusového nádrží v Jihlavě. Tělíčko poté zabalila do deky, ukryla pod bundu a odnesla přes celou Jihlavu na okraj města k dálničnímu přivaděči na Havlíčkův Brod, kde jej odložila od křoví. Cestou šla kromě jiného kolem jihlavské nemocnice, kde je instalován funkční babybox. Druhý den se na místo na okraji Jihlavy vrátila, dítě bylo již bez známek života, proto jej vzala i s dekou a z místa odnesla. Tělíčko v dece uložila do igelitového pytle a odložila do prostoru pod schody v jednom z bytových domů v Havlíčkově Brodě. Přiznání ženy potvrdila také provedená rekonstrukce událostí.
Žena byla proto i v tomto druhém případu v polovině března letošního roku obviněnaze zločinu vraždy dítěte mladšího patnácti let po předchozím rozmyslu, za což jí hrozí trest odnětí svobody v trvání patnácti až dvaceti let, případně výjimečný trest. Obě trestní řízení, která se proti obviněné ženě vedou, budou sloučena.
„Jde zatím o první případ za dobu fungování samostatného krajského ředitelství, abychom vedli trestní stíhání pro zločin vraždy a přitom neměli tělo oběti,“ doplnil plk. Mgr. Pavel Kubiš s tím, že jeden z nájemníků domu, kde bylo tělíčko odložené, našel pod schodištěm pytel, který silně zapáchal, a tak ho vyhodil do odpadků, aniž by se předtím podíval, co se ukrývá uvnitř. I jeho výpověď tak zapadá do kontextu celého hrůzného případu, který je za Vysočině případem naprosto ojedinělým
PELHŘIMOVSKO: Obvinění nabízeli marihuanu a pervitin
Pelhřimovští kriminalisté v březnu při rozsáhlé realizaci na úseku drogové kriminality obvinili sedm lidí. Pachatelé v rozmezí let 2008 a 2013 distribuovali zejména marihuanu, v několika případech také pervitin. Drogy nabízeli na různých místech pelhřimovského okresu, zejména však v Kamenici nad Lipou. Obviněno bylo sedm mužů ve věku od dvaceti do jednačtyřiceti let, jeden z nich byl v posledních třech letech za drogovou trestnou činnost již odsouzen.
Případ pro kriminalisty začal, když vlastním operativním šetřením zjistili, že několik osob v Kamenici nad Lipou nabízí drogy. Okamžitě začali s prověřováním a shromažďováním důkazů. Vše vyvrcholilo následnou realizací. V polovině března letošního roku si sedm mužů převzalo usnesení o zahájení trestního stíhání. Obviněni jsou z toho, že v desítkách až stovkách případů darovali, případně prodali dalším osobám marihuanu. Tři z nich navíc v několika případech darovali nebo prodali pervitin. Tuto trestnou činnost páchali někteří z nich už od roku 2008.
„Muže jsme obvinili z trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, všichni obvinění jsou stíháni na svobodě“, řekl npor. Mgr. Václav Slabý, zástupce vedoucího oddělení obecné kriminality.
V případě prokázání viny hrozí obviněným trest odnětí svobody až na pět let. Čtyřiadvacetiletému muži, který se činu dopustil opakovaně a je tedy obviněn ze zvlášť závažného zločinu, hrozí vězení na dva až deset let
KRAJ VYSOČINA: Policisté radí chodcům na přechodech pro chodce
V loňském roce vyjížděli policisté na území Kraje Vysočina k 135 dopravním nehodám s účastí chodců. Při těchto nehodách zemřelo pět chodců, 33 se jich zranilo těžce a 89 utrpělo lehké zranění. Celkem 39 dopravních nehod zavinili chodci a 38 dopravních nehod se stalo přímo na přechodu pro chodce.
Od začátku letošního roku do konce března šetřili policisté v KrajiVysočina již 19 dopravních nehod s účastí chodců. Při těchto nehodách nikdo nezemřel, šest se jich zranilo těžce a třináct chodců se zranilo lehce.
Snahou policistů na Vysočině je, mimo jiné, zvýšit bezpečnost chodců v silničním provozu. Proto policisté pořádají různé preventivní akce. Jednou z nich je preventivní akce „Zebra se za Tebe nerozhlédne“, která probíhá v rámci Kraje Vysočina od pondělí 31. března do pátku 4. dubna. Policisté oslovují u vybraných přechodů chodce a dotazují se jich na správné, tedy na bezpečné přecházení po přechodu pro chodce. Pokud chodci na kladené otázky odpoví policistům správně, obdrží od nich malý dárek související s dopravní tématikou.
Ve středu 2. dubna proběhla preventivní akce „Zebra se za Tebe nerozhlédne“ ve spolupráci s organizací BESIP a Zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra České republiky na křižovatce ulic Vrchlického a Jiráskova v Jihlavě. V ranních i odpoledních hodinách policisté dohlíželi na chování řidičů, cyklistů a chodců na přechodech pro chodce. Policisté se zejména zaměřili na školní mládež. Pokládali dětem otázky, které se týkaly pravidel pro bezpečné přecházení vozovky. Děti policisté odměnili za správné odpovědi malými dárky v podobě úkolníčků do školy, omalovánkami a reflexními prvky. Většina dětí odpovídala na položené otázky ohledně přecházení komunikace po vyznačeném přechodu pro chodce správně.
Policisté využili i toho, že v uvedené křižovatce se nachází přejezd pro cyklisty a chodce i cyklisty upozorňovali, jak se mají na tomto přejezdu chovat. Mnoho oslovených chodců a cyklistů se domnívalo, že na přejezdu pro cyklisty platí stejná pravidla jako na přechodu pro chodce. Policisté těmto lidem vysvětlili, že před vjezdem na přejezd pro cyklisty se cyklista musí řádně přesvědčit, zda může vozovku přejet, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Cyklista smí přejíždět vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče ke změně směru nebo rychlosti jízdy. Na přejezdu pro cyklisty jsou cyklisté povinni jezdit vpravo.
Policisté se věnovali nejen dětem, ale i dospělým chodcům. Pokládali jim složitější otázky týkající se chování chodců v silničním provozu. Oslovení chodci prokázali, že pravidla silničního provozu ohledně přecházení komunikací ovládají. Dokonce ani jeden z oslovených neměl mylnou představu o tom, že chodec má před vozidly „absolutní přednost“. V průběhu celé akce policisté oslovili několik desítek chodců.
Dva zranění po střetu dvou osobních vozidel u Věže na Havlíčkobrodsku
Zraněním dvou osob skončila v pondělí odpoledne nehoda dvou osobních vozidel na komunikaci u Věže na Havlíčkobrodsku. K nehodě vyslalo před půl pátou odpoledne Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina jednotky profesionálních hasičů ze stanic Havlíčkův Brod a Humpolec.
Hasiči poskytli zraněným předlékařskou první pomoc a po příjezdu zdravotníků je předali do jejich péče. Na vozidlech provedli protipožární opatření a zamezili možnému úniku provozních kapalin.
Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.