Muž okradl seniorku – pachatel byl dopaden. Nakupování po internetu se nemusí vyplatit. Kriminalita na Vysočině loni poklesla.
PELHŘIMOVSKO: Pachatele kriminalisté dopadli
Pelhřimovským kriminalistům se na základě intenzivního prověřování podařilo dopadnout muže, který na ulici okradl seniorku. Pachatel ihned po činu z místa utekl, kriminalistům se ho však podařilo vypátrat na Třebíčsku a zadržet. Policejní komisař zahájil jeho trestní stíhání a čtyřiadvacetiletý muž byl obviněn z trestného činu.
K případu došlo v pondělí 28. ledna kolem půl druhé odpoledne v Humpolci v blízkosti křižovatky ulic Panskodomská a Čejovská. Pětaosmdesátiletá žena šla po ulici a v ruce si nesla kabelku, ve které měla mimo jiné finanční hotovost kolem dvou set korun a stokorunovou poukázku na potraviny. Nečekaně k ní přiběhl neznámý mladý muž, který jí kabelku vytrhl z ruky a z místa okamžitě utekl. Žena neudržela rovnováhu a upadla na zem, přičemž utrpěla povrchové zranění. Seniorku, která ležela na zemi, nalezl náhodný kolemjdoucí. Ženě ihned pomohl vstát a poté, co zjistil, co se stalo, ji odvezl na policejní služebnu.
Všechny dostupné policejní hlídky začaly po pachateli okamžitě pátrat. Do akce byl nasazen také policejní psovod se služebním psem. Pachatele se jim však vypátrat již nepodařilo. Policisté místo činu ohledali, zadokumentovali a zajistili na místě činu stopy. Dále policisté provedli v lokalitě důkladné šetření, začali shromažďovat a vyhodnocovat všechny získané poznatky a informace.
V rámci intenzivního prověřování kriminalisté zjistili, že muž, který seniorce kabelku odcizil, by se měl pohybovat na Třebíčsku. Ve čtvrtek 7. února kriminalisté zadrželi na Třebíčsku čtyřiadvacetiletého muže, který byl z uvedené trestné činnosti podezřelý. Na základě shromážděných důkazů policejní komisař zahájil jeho trestní stíhání. „Muž byl obviněn ze spáchání přečinu krádeže,“ uvedl npor. Mgr. Luboš Jakoubek, vedoucí oddělení obecné kriminality. Po výpovědi obviněného muže, kriminalisté na označeném místě nalezli i odcizenou kabelku.
Obviněný muž byl již v minulosti soudně trestán, a to za majetkovou trestnou činnost. Naposledy to bylo v listopadu roku 2017, kdy mu byl uložen trest obecně prospěšných prací.
Případ pelhřimovští kriminalisté nadále vyšetřují.
„Čtyřiadvacetiletému muži za spáchání přečinu krádeže hrozí trest odnětí svobody až na tři roky,“ dodal Luboš Jakoubek.
por. Mgr. Stanislava Miláčková, komisař
8. února 2019
PELHŘIMOVSKO: Muž přišel téměř o dvě stě tisíc korun
Stejným způsobem jako se vyvíjí naše společnost, vyvíjí se i kriminalita a její způsoby páchání. Pachatelé se vždy velmi rychle přizpůsobí dané situaci a novému prostředí. Zkouší nové způsoby a využívají jakýchkoli prostředků, kterými můžou dosáhnout svého cíle obohatit se na úkor jiných.
Takovou oblastí je počítačová kriminalita. Jedná se o trestnou činnost, která je páchána za využití informačních a komunikačních technologií, nebo jsou oblasti těchto technologií předmětem pachatelova útoku. Každý uživatel informačních technologií za sebou v kybernetickém prostředí zanechává určitou stopu, na základě které je možným terčem pachatelů páchajících tuto trestnou činnost. Její objasňování je velice obtížné a za každým objasněným případem stojí velmi náročná práce kriminalistů. Jedná se o kriminalitu, jež je specifická tím, že zahrnuje různé druhy trestné činnosti. Nejčastěji se jedná o majetkovou trestnou činnost, kdy hlavním pachatelovým cílem je obohacení a podvodné získání finančních prostředků.
Jedním z velmi častých podvodných jednání páchaných prostřednictvím internetu jsou inzeráty na prodejních portálech, kde pachatelé nabízejí k prodeji zboží, ve velké míře pocházející ze zahraničí a za velice příznivou cenu. Pachatelé jsou zdatní manipulátoři a snaží se dosáhnout svého cíle, což je získání finančních prostředků. Jsou velmi vstřícní, komunikují velmi mile a ochotně, na každou komunikaci reagují pohotově až do doby, kdy dosáhnou svého a obdrží požadované peníze. Používají legendy o nutné potřebě financí na uhrazení nákladů spojených s přepravou zboží, jeho proclením. Kupující následně neobdrží ani zakoupené zboží, ale ani mu nejsou vráceny zaslané peníze. Po nějaké době zjistí, že se stal obětí podvodu.
Jeden z posledních takových případů řeší policisté na Pelhřimovsku. Muž si začátkem listopadu loňského roku na jednom inzertním portálu našel inzerát na prodej osobního automobilu za částku kolem dvou set tisíc korun a na tento inzerát zareagoval. Komunikace s inzerentem probíhala výhradně prostřednictvím emailu a vozidlo nikdy neviděl. Podle inzerenta se mělo vozidlo nacházet v Německu a po zaplacení částky kolem pětadevadesáti tisíc korun mělo být přepravní společností převezeno do České republiky kupujícímu. Platba proběhla v eurech prostřednictvím bankovního převodu na zahraniční bankovní účet. Následně s mužem začala emailem komunikovat osoba jménem přepravní společnosti, která měla vozidlo dovézt do Česka. V polovině ledna muži telefonovala nějaká žena jménem přepravní společnosti, která uvedla, že muž musí doplatit zbývající částku za vozidlo, aby mu mohlo být dopraveno na jeho adresu. Muž tedy stejným způsobem jako v prvním případě převedl na cizí účet přes tři tisíce euro. Převodem zbývajících peněz ustala veškerá komunikace ze strany prodávajícího i údajné přepravní společnosti. Na komunikaci ze strany podvedeného muže již nikdo nereaguje. Přišel tak o téměř dvě stě tisíc korun a údajné vozidlo, o které projevil zájem, také neobdržel.
V tomto případě byl případ právně kvalifikován jako trestný čin podvodu, za který je možné vzhledem k výši škody uložit až pětiletý trest odnětí svobody.
V souvislosti s tímto případem apelujeme na občany, aby byli při nákupu přes internet obezřetní. Zvláště při platbách za zboží či služby, které jsou vyžadovány předem prostřednictvím bankovního převodu, je nutné dbát mimořádné opatrnosti. Pravděpodobnost, že naletíte podvodníkovi, je velká zejména v případech, kdy je cena výrazně nižší, než je na běžném trhu. Obzvláště v případě koupí vozidel, zemědělských strojů, výrobních strojů a jiných věcí vyšší hodnoty se přesvědčte, zda vůbec existuje a v jakém je technickém stavu. Zajímejte se také o to, zda ho vůbec prodává jeho skutečný majitel a za jakých podmínek. Nikdy neprovádějte platbu předem, aniž byste si takovéto základní věci osobně ověřili, nepodléhejte lákavosti výrazně nízkých cen a pěkně vypadajícím fotografiím. Můžete tak přijít o své našetřené peníze a sen o novém vozidle či stroji se vám nenávratně rozplyne.
por. Mgr. Stanislava Miláčková, komisař
6. února 2019
KRAJ VYSOČINA: Loni kriminalisté řešili tři případy vraždy
V Kraji Vysočina vyšetřovali v loňském roce policisté celkem 5 312 trestných činů, což je ve srovnání s rokem předchozím o 147 případů méně. Meziročně jde o snížení nápadu trestné činnosti o 2,69 procenta. Loni se podařilo v našem kraji objasnit 3 152 trestných činů a objasněnost tak dosáhla 59,34 procenta. V loňském roce se policistům dodatečně podařilo objasnit dalších 384 trestných činů. Jde o případy, které se staly v předchozích letech. Celková objasněnost trestné činnosti v rámci našeho krajského ředitelství tak dosáhla 66,56 procenta.
„Těmito výsledky se Kraj Vysočina řadí dlouhodobě mezi nejbezpečnější regiony v rámci celé České republiky. Pokud bychom porovnali nápad trestné činnosti dlouhodobě, tak od roku 2014, kdy jsme vyšetřovali 8 107 trestných činů, došlo k poklesu nápadu trestné činnosti o 34,5 procenta,“ komentoval dosažené výsledky plk. Mgr. Pavel Peňáz, náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování.
Na loňském snížení nápadu trestné činnosti mělo na území našeho kraje, ale také v celé České republice vliv stejně jako v předchozích letech několik faktorů. Patří mezi ně poměrně stabilní ekonomika a s tím související větší pracovní příležitosti a trvající poptávka po pracovní síle. Nižší počet trestných činů lze přičíst také skutečnosti, že především někteří recidivisté, jsou v současné době stále ve výkonu trestu.
Za negativní jev lze považovat skutečnost, že se v rámci našeho kraje loni mírně zvýšila násilná kriminalita, a to o 3,92 procenta. Loni jsme v našem kraji vyšetřovali 530 případů násilné kriminality, z nichž se jich 409 podařilo objasnit, což představuje objasněnost přesahující 77 procent. Loni jsme dodatečně objasnili dalších 47 násilných trestných činů spáchaných v předchozím roce. V průběhu loňského roku jsme na Vysočině prověřovali a vyšetřovali celkem tři zločiny vraždy nebo pokusů vraždy a všechny případy se kriminalistům podařilo objasnit.
Za pozitivní jev lze považovat výrazný – dvacetiprocentní – pokles nápadu trestných činů loupeže. Loni jsme na Vysočině vyšetřovali 28 případů loupeží, což bylo o sedm méně než v roce 2017. Celkem 22 případů loupeží se podařilo objasnit, což představuje objasněnost ve výši 78,57 procenta. Loni se nám podařilo objasnit také dvě loupeže, které se staly v předchozím roce.
Mírný nárůst v počtu případů jsme loni zaznamenali u trestných činů úmyslného ublížení na zdraví. Loni jsme vyšetřovali 244 případů, což je o šest případů více než v roce 2017 – vyjádřeno procenty činí nárůst 2,52 procenta. Objasněnost tohoto druhu trestné činnosti dosáhla hranice téměř 80 procent. Dalších 26 skutků se podařilo objasnit dodatečně. Stále platí, že nejrůznější rvačky a potyčky mohou mít vážné následky na životech a zdraví účastníků těchto incidentů a proto považujeme tato jednání pachatelů za společensky vysoce škodlivá.
V loňském roce došlo na Vysočině k poměrně vysokému nárůstu počtu trestných činů v oblasti mravnostní kriminality, a to o téměř 49 procent. Loni jsme vyšetřovali 116 případů mravnostních trestných činů a 80 z nich se podařilo objasnit, když objasněnost toho druhu trestné činnosti dosáhla 68,97 procenta. Ze 116 skutků na úseku mravnostní kriminality jich 25 bylo kvalifikováno jako trestný čin znásilnění a dalších 39 případů bylo kvalifikováno jako trestný čin pohlavního zneužívání. K tomuto druhu trestné činnosti dochází nejčastěji mezi osobami stejného nebo přibližně stejného věku, které jsou mladší patnácti let.
Na území kraje Vysočina došlo loni k mírnému snížení nápadu trestné činnosti v oblasti majetkové trestné činnosti, a to o 3,51 procenta. Loni jsme vyšetřovali celkem 2 007 trestných činů v oblasti majetkové činnosti a 629 skutků se podařilo objasnit, což představuje objasněnost na úrovni 31,34 procenta, což je v rámci celé České republiky velmi dobrý výsledek. Pokud bychom porovnali nápad majetkové trestné činnosti dlouhodobě, tak od roku 2014, kdy jsme vyšetřovali 3 971 trestných činů, došlo k poklesu nápadu trestné činnosti o 49,5 procenta.
Na majetkové trestné činnosti se 515 případy podílejí krádeže vloupáním. Pokud bychom porovnali počet případů krádeží vloupáním dlouhodobě, tak od roku 2014, kdy jsme vyšetřovali 1 473 trestných činů krádeží vloupáním, došlo k poklesu nápadu trestné činnosti o 65 procent. Na majetkové trestné činnosti se 87 případy podílejí krádeže vloupáním do rekreačních chat, 117 případy krádeže vloupáním do rodinných domů a 962 případy pak krádeže prosté. Loni jsme v našem kraji zaregistrovali 67 případů krádeží dvoustopých motorových vozidel. Celkem 32 těchto krádeží dvoustopých vozidel kriminalisté objasnili, což je objasněností ve výši 47,76 procenta řadí dlouhodobě mezi nejúspěšnější týmy v rámci celé České republiky. Dalších šest případů krádeží osobních vozidel objasnili kriminalisté z předchozích let. Pachatelé nebo skupiny pachatelů se při krádežích nejčastěji zaměřovali na vozidla řady Škoda Octavia. Loni jsme v našem kraji registrovali celkem 123 případů krádeží vloupáním do automobilů a 99 případů krádeží pohonných hmot a dalších součástek motorových vozidel. Celkové mírné snížení majetkové trestné činnosti v našem kraji velice úzce souvisí s pokračujícím odhalováním trestné činnosti a zadržením pachatelů v oblasti drogové scény.
V loňském roce se na Vysočině mírně zvýšil nápad trestné činnosti v oblasti ostatních trestných činů. Loni jsme jich v kraji vyšetřovali celkem 1 027, což bylo v meziročním porovnání o 32 případů více. Loni policisté 812 případů ostatních trestných činů objasnili, takže objasněnost činila 79,07 procenta a dodatečně objasnili dalších 63 skutků z předchozích let. Do této oblasti trestné činnosti řadíme všechny drogové trestné činy, maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, nedovolenou výrobu a distribuci psychotropních látek a jedů, výtržnictví, sprejerství, ohrožování výchovy mládeže nebo zanedbání povinné výživy. Loni jsme v Kraji Vysočina registrovali 357 trestných činů maření výkonu úředního rozhodnutí a 178 případů sprejerství.
Na úseku drogové kriminality loni policisté v našem kraji vyšetřovali 263 trestných činů, což bylo ve srovnání s rokem předchozím o 16 skutků více než v roce 2017. Objasněnost u tohoto druhu trestné činnosti přesáhla loni hranici 88 procent – 88,59 procenta. V tomto případě se jedná dlouhodobě o velice pozitivní jev, neboť drogová trestná činnost patří mezi latentní kriminalitu a policisté pachatele odhalují na základě vlastních operativních poznatků. Pro úspěšnost v této oblasti je důležitá také důkladná systematická práce kriminalistů, kteří se aktivně věnují vyhledávání a odhalování tohoto druhu trestné činnosti.
K poklesu nápadu trestné činnosti došlo loni v Kraji Vysočina v oblasti hospodářské trestné činnosti. Kriminalisté loni vyšetřovali celkem 744 trestných činů, což je o 101 méně než za rok 2017. Vyjádřeno procenty tento pokles činil 11,95 procenta. Objasněnost se u tohoto druhu trestné činnosti pohybuje za hranicí 61 procent. Dalších 119 skutků kriminalisté objasnili z předchozích let. U hospodářských trestných činů kriminalisté nejčastěji vyšetřovali hospodářské podvody (316 trestných činů), úvěrové podvody (112 trestných činů), a také daňovou trestnou činnost.
„Nárůst o více než čtrnáct procent jsme loni zaznamenali v oblasti daňových deliktů, kdy jsme registrovali 56 případů a 25 se jich podařilo objasnit. Velkou pozornost jsme také loni věnovali problematice zajišťovaní výnosů z trestné činnosti, kdy loni činila hodnota zajištěného majetku částku 84 484 719 korun a v této souvislosti bylo provedeno 588 zajišťovacích úkonů. K tomuto účelu využíváme všech institutů, které nám umožňuje český právní řád,“ řekl plk. Mgr. Pavel Peňáz.
Loni jsme v kraji vyšetřovali 243 trestných činů, které měly znaky informační kriminality. Celkem 97 případů se podařilo objasnit a objasněnost tak dosáhla téměř 40 procent. Dalších 22 případů kriminalisté objasnili dodatečně – jednalo se o případy z předešlého roku. Největší počet případů se týká majetku – jde o nejrůznější formy internetových podvodů a protiprávních jednání, k nimž pachatel využije prostředí internetu. Další případy se týkají mravnostní kriminality, ale také násilné kriminality a oblasti nehmotných práv.
Velkým problémem v našem kraji jsou stále recidivisté, kteří se podíleli loni na celkové kriminalitě 39 procenty. V případě majetkové trestné činnosti dokonce na 57 procentech tohoto druhu kriminality, v oblasti násilné trestné činnosti na 40 procentech tohoto druhu kriminality a v oblasti drogové kriminality se recidivisté podílejí na 40 procentech. Děti ve věku do 17 let se podílejí v Kraji Vysočina na pěti procentech nápadu celkové kriminality, na šesti procentech v oblasti majetkové kriminality, na pěti procentech spáchané násilné kriminality a na osmi procentech drogové kriminality.
Loni se trestných činů v našem kraji dopouštěli také cizinci – celkem 250 cizích státních příslušníků, což představuje podíl ve výši téměř 7,9 procenta na počtu všech stíhaných pachatelů. Nejčastěji se trestné činnosti dopouštěli státní příslušníci Slovenské republiky, Ukrajiny a Rumunska, Bulharska.
Srovnání nápadu trestné činnosti v Kraji Vysočina za období od 1. ledna do 31. prosince:
2014 |
2015 |
2016 |
2017 |
2018 |
|
---|---|---|---|---|---|
Počet trestných činů |
8 107 |
6 880 |
5 986 |
5 459 |
5 312 |
Objasněno |
4 575 |
4 103 |
3 683 |
3 342 |
3 152 |
% objasněnosti |
56,41 |
59,64 |
61,53 |
61,22 |
59,34 |
Objasněno dodatečně |
475 |
458 |
464 |
415 |
384 |
Objasněno celkem |
5 048 |
4 561 |
4 147 |
3 757 |
3 536 |
Srovnání nápadu trestné činnosti na jednotlivých územních odborech za období od 1. ledna do 31. prosince 2018:
Jihlava |
Třebíč |
Žďár n S. |
H. Brod |
Pelhřimov |
|
---|---|---|---|---|---|
Počet trestných činů |
1 488 |
1 074 |
957 |
988 |
805 |
Objasněno |
849 |
681 |
573 |
594 |
455 |
% objasněnosti |
57,05 |
63,40 |
59,87 |
60,12 |
56,52 |
mjr. JUDr. Dana Čírtková, tisková mluvčí
2. únor 2019
zdroj: www.policie.cz
Dobrá práce kriminalistů a odporný čin muže(24)