Za svoz odpadu zaplatí Humpolečtí od nového roku 780 korun za rok.

29

Zastupitelé rozhodli o navýšení kvůli stále rostoucím nákladům.

Po čtyřech letech schválilo zastupitelstvo města Humpolce na svém zasedání 19. prosince navýšení poplatku za svoz a likvidaci odpadu, a to o 15 korun pro každého obyvatele města a jeho místních částí za měsíc. Od roku 2015 lidé platili 600 korun za rok, od příštího roku tak zaplatí 780 korun. Důvodem jsou stále rostoucí náklady spojené právě se svozem a likvidací odpadu i s provozem kompostárny. I přes navýšení poplatku bude Humpolec ze svého rozpočtu doplácet na sběr a zpracování tříděného odpadu a provoz kompostárny.

 

Návrh nové vyhlášky předložily zastupitelům Odbor místního hospodářství a Ekonomický odbor Městského úřadu Humpolec. „Už v roce 2015 byly skutečné náklady za komunální odpad na jednoho poplatníka za rok spočítány na 650 korun. Pokud by se k tomu přičetly ještě náklady za provoz kompostárny, částka by činila zhruba 1200 korun. Zastupitelé tehdy rozhodli, že každý obyvatel města a jeho místních částí zaplatí 600 korun ročně. Zbytek byl hrazen z městského rozpočtu,“ vysvětlil na základě důvodové zprávy předložené zastupitelům města místostarosta Humpolce Ing. Vlastimil Brukner. Dodal, že zákonem o místních poplatcích je výše maximálního místního poplatku stanovená na částku 1000 Kč na obyvatele za rok.

 

Celkové náklady na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu se v Humpolci v roce 2017 vyšplhaly na 9 120 874 korun, přičemž v roce 2018 se kalkulace SOMPa ještě navýšila o 36 korun na každého poplatníka. Náklady zahrnují nákup a svoz odpadkových košů ve městě, pořizování a výměnu popelnic, úklid kontejnerů i obsluha překladiště a další výdaje vynaložené například na výměnu kontejnerů, opravy, mytí nebo rozšíření sítě sběru. V uvedené částce pak nejsou započítány náklady na sběr a zpracování tříděného odpadu a bioodpadu. Tuto položku hradí městský rozpočet, stejně jako doplatky na provoz kompostárny i pro obyvatele v rámci obvodu obce s rozšířenou působností Humpolec.

 

Mgr. Aneta Slavíková

MěÚ Humpolec

Petr

29 thoughts on “Za svoz odpadu zaplatí Humpolečtí od nového roku 780 korun za rok.

  1. Bla Bla Bla, okolí: Havlíčkův Brod 600 Kč/za rok; Jihlava 680/585 Kč/za rok; Pelhřimov 650 Kč/za rok; Třebíč 648 Kč/za rok; Žďár n. S. 580/760 Kč/za rok a hle Humpolec 780 Kč !!!!!

      1. Nasadil bych těch 1.200 Kč co jsou skutečné náklady a nedotoval bych to z rozpočtu města. Ušetřené peníze by mohli jít na sport, kulturu a další prospěšné věci a lidé by si alespoň uvědomili skutečnou cenu skládkování odpadu a začali by více třídit a tím by cena sama klesla dolu. Jenže se bohužel místní ODS bojí pravicového řešení a radši volí socialismus……to dělal ve velkém Kučera a je vidět, že Kratochvíl v tom chce pokračovat…… a pak se modří ptáci diví, když o nich někdo napíše, že jsou prohnilí ! Vždyť to dokazují svými činy ve městě celé roky………….

        1. Že jsou modří ptáci prohnilí je docela dost dobře možné, ale že výše uvedený příspěvek mohl napsat jen naprostý blb je zcela jasné. Pravidla v Humpolci pro platbu za svoz odpadů jsou nastavena zcela nesmyslně a zastupitelé se při svém rozhodování o zvýšení ceny za tuto službu vůbec v této problematice neorientovali. Měli se nejdříve prozhlédnout jak to dělají v jiných městech a to podstatně lépe nežli v Humpolci. Ostatně to není jen o odpadech.

          1. Vidím, že jste odborník tak prosím napište jak to má být nastaveno.

          2. No a zároveň aby byly dodrženy platné zákony a vyhlášky !

          3. Je potřeba zavést to, že kdo třídí bude platit třeba 500Kč pouze. Jiná cesta není. To znamená vymyslet nový systém svozu odpadu. Některá města to už zkouší. Je však třeba myslet i na to, že v místních částech lidé topí pevnými palivy,takže tam v zimní sezóně v popelnicích vždy něco bude.
            A nebo když zavedli tuto novou částku 780korun, mohli udělat úlevy pro třetí dítě nebo tak. Některá města opět toto mají. Kdysi to tady bylo i v Humpolci.
            A nebo kdo už konečně dohlédne na tzv.chalupáře, kteří mají bydliště třeba v Praze a na chalupě v místních částech jsou od jara do října. Odpad vytváří, popelnici vlastní nemají..I to je k zvážení

          4. Jak chcete rozlišovat kdo třídí a kdo ne v panelákách a bytovkách kde mají kontejnery – to řešení bych docela rád viděl. Mimo to veškeré kontejnery jsou veřejně přístupné pro každého občana města – tedy i majitele rodinného domu, nebo dokonce i občana z jiné obce. a to nemluvím o stovkách lidí, kteří zde bydlí, ale nejsou zde hlášeni a tudíž neplatí, ale odpad produkují a do kontejnerů odkládají.

          5. Jsem pro aby město ,vytvořilo poplatky dle svozu směsného odpadu.Některé obce nevybírají celoroční poplatek za popelnici na obyvatele ale obyvatel si nakoupí kupóny a když chce vyvést popelnici nalepí zakoupený kupón.Akorát by se musel dořešit svoz kontejnerů na sídlištích. Ale to musí MěÚ něco dělat!!
            Popelnice by byla povina na každé číslo popisné i když se jedná o rekreační objekt. Potom by nedocházelo k tomu že pražáci když jedou z chalupy pohazují odpad po lese kolem sinice. Mě by stačil odpad vyvážet za 1-3 týdny a vedle pitomec soused si postaví před barák několik popelnic a za týden je všechny naplní.Tak to o něčem vypovídá a mělo by se to asi řešit .Ale to je práce pro úředníkynavíc a tak radši zvýší cenu hromadně !!

            Pavel H.

          6. Čekal jsem, že navrhnete jak vyřešit ty kontejnery a pak také to, že pokud se bude platit za každé vyvezení, začne část našich spoluobčanů sypat odpad na černé skládky třeba v lese….tak co s tím ?

          7. Pokud bude povinná popelnice na každý RD ,tak se nechá zjistit kdo si tu popelnici nechá vysypávat!! Chce se podívat také do světa ,kde to mají dávno vyřešeno.

            Pavel H.

          8. Co funguje ve světě nepobere většina českých občanů

  2. Takže vše zaplatí POUZE trvale hlášení obyvatelé. Ty řeči o doplácení města je třeba brát v kontextu faktu, že každý obyvatel naopak ještě přispívá městu daní z nemovitosti. Ta byla pře pár lety rovnou zdvojnásobena s pohrůžkou, že by to mohlo být i mnohem větší zdražení. MĚSTO PRO BYZNYS

        1. Domovní daň, pokud si dobře vzpomínám, byla zvýšena ohledně úklidu chodníku i když jak je vidět dnes t.j. 7.1.2019 se to moc nepovedlo. Kdo za úklid chodníku nese odpovědnost ?? Co se týče svozu odpadu proč se zdražuje (výmluva na kompostárnu), která je zbytečná. Nemusela se za drahé peníze stavět v první řadě se měla postavit třídírna odpadů a najít nejlevnější odběratel těchto odpadů a pod řešit kompostárnu.

          1. úklid chodníku ve městě je katastrofální a vedlejší ulice nejsou vůbec stažené .

          2. JIHLAVA ,BROD je krásně stažená a vyčištěná tam asi vůbec nesněžilo.

          3. Nesouhlas. Jihlava má s údržbou dlouhodobý problém. Konkrétně chodníky jsou dodnes na většině míst neposypány a chodit po nich je o čumák.

            frrrr

          4. Jo technický si dělají města dojnou krávu. V zimě neudržují chodníky, v létě nezametají ulice. Ale hlavně posílají účty za sečení trávy… Chodníky za vybudované za těžké peníze se propadají a zarůstají travou.
            Možná zde je ta pointa proč neshrnují sníh? To aby se nevyjezdily v chodníku koleje, protože si je město nechalo vybudovat levně bez potřebné nosnosti 🙁

          5. Lidé, nenaříkejte na chodníky, popelnice a další služby ve městě. Pokud byste opravdu byli nespokojeni, nikdy nezvolíte takřka ty stejné zastupitele, zastupitelky. Loni jste měli možnost rozhodnout, rozhodli jste jak jste rozhodli. Pět mandátů pro vítěznou ODS je výsledek toho, že vlastně město řídila dobře.
            A nevyprávějte tu o propadlých chodnících a nosnosti.

          6. Žádná strana město neřídí,řídí jej konkrétní lidé a ti jsou buď schopní či naopak. Zatím se to s cenou za odpady zastupitelům moc nepovedlo. Dejme tomu, že ti noví se musí ještě zorientovat, ale ti staří“mazáci“ toopravdu podělali.

          7. Kdo viděl záznam jednání či přímý přenos, tak ví, že byl na stole návrh zvýšit na 660Kč, bohužel ODS, KDU ČSL a ANO ve spolupráci s HuGEM tento návrh zařízli. HUGO alibisticky se zdrželo hlasování. Čest výjimkám z těchto stran, kteří návrh Ing. Bartákové podpořili.
            Takže město řídí konkrétní lidé, ale zvolení za někoho.. O tom to je

          8. DNEŠNÍ STAV CHODNÍKŮ JE PRO HŮŘE POHYBLIVÉ ZDRAVÍ NEBEZPEČNÝ, TO JE HOLÝ FAKT.

          9. Jenže dle právníka u kterého to skončí jsou Ti padající lidé nevhodně obuti na takovou ledovku. Takže mačky a cepín a hurá do města. Za úklid přece nikdo neodpovídá, není to soukromý pozemek jako to bylo dřív

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Guinea. Město. Smutek. Hněv.

Po Led 7 , 2019
Pátek 04.01.2019 – Pátek 22.02.2019

You May Like

Témata