Záblesky z Vysočniny

Co se děje a co se bude dít o tomto víkendu ve vašem nejbližším okolí?

Na Pelhřimovsku podraží voda

Pitná voda na Pelhřimovsku bude od července dražší. Cena za metr krychlový včetně stočného se zvýší o desetinu na 32,50 koruny. „Městská rada upravila ceny poprvé po více než dvou letech. Přiměly ji k tomu stoupající náklady,“ řekl vedoucí hospodářského odboru Stanislav Kropáček. Obyvatelé regionu budou mít přesto nadále nejlevnější pitnou vodu ze všech okresních měst kraje Vysočina. „Vodné se zvyšuje jednak kvůli poplatku, který za odběr podzemní vody vybírá stát, a také proto, že vzrostla cena vody, kterou do města a příměstských částí dodává družstvo Pevak,“ uvedl Kropáček. Do stočného se promítnou zvýšené náklady na likvidaci čistírenských kalů. Od dubna se zvýšila cena pitné vody na Havlíčkobrodsku; obyvatelé nyní platí za metr krychlový včetně stočného 37,70 koruny. Na Jihlavsku a na Třebíčsku se zdražovalo od ledna na 40,90, respektive na 42,90 koruny. Nejdražší voda v kraji je na Žďársku. Od prosince loňského roku v tomto okrese spotřebitelé za metr krychlový včetně stočného platí 46,80 Kč.

Ředitel jihlavské nemocnice čelí výhrůžkám

Potíže jihlavské nemocnice dostávají od včerejšího odpoledne nový rozměr. Vyšlo totiž najevo, že události posledních týdnů provází kromě jiného nabízení úplatků a vyhrožování. Těmto kriminálním projevům čelí například sám ředitel nemocnice. Ušetřeni nejsou pravděpodobně ani další lidé na významných místech ústavu. O všem se ale zatím mluví pouze mlhavě a v náznacích. Právě v tomto nekonkrétním tónu hovořil včera ředitel nemocnice Jaroslav Černý na schůzce, kterou svolal Lékařský odborový klub. Ta byla reakcí na úterní výroky hejtmana Františka Dohnala o tom, že jihlavská nemocnice momentálně nemá na červencové výplaty a že Všeobecná zdravotní pojišťovna podle jeho posledních informací odmítá uzavřít s nemocnicí smlouvu pro další období „a pošle ji ke dnu“.
Ze včerejší debaty ovšem vyznělo, že situace až tak vážná zdaleka není. Také je po včerejšku jasnější, že se onkologické oddělení v nejbližších měsících přece jen dočká lineárního urychlovače, jinak řečeno zářiče pro onkologické pacienty. Ti musí nyní komplikovaně cestovat za léčbou mimo Jihlavu. Také na setkání několikrát zaznělo, že hejtmanův úterní výrok znamenal pro nemocnici nenadálé potíže a ohrozil její chod.
O nekalých praktikách se začalo hovořit až ke konci debaty, které se zúčastnili například tři radní kraje, primáři a úzké vedení nemocnice. Ředitel nemocnice tím dokresloval, co všechno se třeba kolem onkologického oddělení děje.

Ředitelovo „dokreslení“ nezůstalo bez odezvy. „Jestliže jsme tu zaslechli, že existují snahy o podplácení ředitele, už je vidět, kam jsme došli,“ uvedl mimo jiné ve svém příspěvku primář Vlastimil Hřeben.

Pro náměstkyni hejtmana Alenu Štěrbovou byla podobná slova překvapením. „To je pro mě nová informace, o takových nabídkách pro vás,“ řekla.

„To je asi tím, že mezi nás málo chodíte,“ odpověděl jí ředitel nemocnice Černý. A přidal, že během poslední noci měl sedm až deset telefonátů, „…kde mi všemožně vyhrožují. Já to nechci dramatizovat, ale tohle opravdu není normální situace,“ dodal bez bližších podrobností. Černý v této souvislosti také podotkl, že mu někdo nedávno na voze propíchal všechny pneumatiky.
Ať se děje v poslední době v nemocnici cokoli, policie zatím o ničem neví. „Zatím nám nikdo nic neoznámil,“ potvrdila včera pozdě odpoledne Jaroslava Slavíková.

Většina času včerejšího setkání ale nebyla o vyhrožování a úplatcích. Řečníci se shodli na tom, že v případě nákupu lineárního urychlovače na léčení onkologicky nemocných pacientů se, především kvůli strádajícím lidem, nesmí promeškat už ani den. Jinak podle některých účastníků hrozí, že se rodiny pacientů začnou bránit soudní cestou. Že už takové první signály jsou, včera také zaznělo.

Především z úst lékařů byly rovněž opakovaně slyšet obavy, že o provoz lineárního urychlovače má zájem soukromá firma. Ta by prý chtěla současných potíží využít ke svému zisku na úkor nemocnice.

Malí havíři vyjdou z podzemí

Znovu po dvou letech Jihlava ožije historickým havířským průvodem. Součástí programu je řada doprovodných akcí.

Jihlava – Hudba, divadla, kejklíři, komedianti, artisté, folklórní soubory i mažoretky. To všechno je součástí Jihlavského havířského průvodu, který tento víkend naplní kulturní dění v hlavním městě kraje. „Doufáme, že lidé přijdou a město i jeho ulice budou žít,“ věří hlavní pořadatel Milan Kolář.

Vyvrcholením programu je tradiční průvod kostýmovaných postav havířů, hornických učňů, hutníků, důlních kovářů, horních soudců a dalších figur. Více než sto padesát malých havířů v historických kostýmech vyjde o víkendu z jihlavského podzemí a dá tak připomenout dějiny Jihlavy jako hornického města. Stane se tak znovu po dvouleté pauze. První jihlavský havířský průvod vyšel roku 1890. V premiéře mohou lidé malé havíře vidět kráčet ulicemi města už dnes v 18 hodin a pak v sobotu a v neděli v 10 hodin.

Také letos představují havíře děti nejenom z jihlavských škol, ale i z dalekého okolí. „Jsou naprosto senzační. Strašně je to baví a moc se na průvod těší. Jít v průvodu je pro ně velká událost. Na každý kostým je tak sedm náhradníků,“ vysvětluje hlavní pořadatel Milan Kolář.

V letošním roce se budou jihlavští havíři honosit zbrusu novou korouhví, ale i množstvím nově zhotovených doplňků, ať již se jedná o boty a nebo odlitky sekerek. V průvodu se objeví také nová postava písaře. „Je to od první republiky poprvé, kdy do průvodu přibude nová figura. Dříve to bylo docela běžné,“ dodává Kolář.

Pro návštěvníky Jihlavy je v následujících dnech připravena řada atrakcí. Například už od středečního odpoledne je u kašny na dolním Masarykově náměstí zaparkovaná maringotka, která v sobě ukrývá kejklíře, artisty, divadelníky a muzikanty. Každý den maringotka ožívá, a prostranství kolem ní se mění v netradiční prostor naplněný hudbou a pouličním jarmarečním programem. Všude vládne rodinná atmosféra prosycená vůní čerstvě uvařené polévky, kterou vám bez okolků protagonisté programu naservírují.

Celý projekt nese název Saltimbango aneb Romance pro maringotku a hrnec polívky. Autorem projektu je divadlo T.E.J.P. a divadlo De Facto Mimo. Vyústěním celého programu bude dnešní sestup komedianta z věže kostela sv. Jakuba ke kašně na dolním náměstí. Stane se tak na paměť události z roku 1585. „Nejde nám o historickou rekonstrukci, ale celou událost chceme uchopit ryze divadelními prostředky. Chceme vytvořit prostor pro hru a v duchu jarmarečního divadla,“ vysvětluje Barbora Jandová, jedna z autorek projektu.

Sestup Saltimbanga se uskuteční poprvé dnes v 19 hodin. Opakovat se bude v sobotu v 11 hodin, bezprostředně po průvodu havířů. Naposledy kejklíř sestoupí z věže v sobotu v 18 hodin.

Dalším z velkých projektů, které jsou začleněny do jihlavského havířského průvodu, je Jihlavské folklórní léto. V programu se mezi 13.40 a 17. hodinou – ve stejném čase se uskuteční i v neděli – představí na sedm folklórních souborů. Připraven je krojovaný průvod ulicemi města a následné představení na pódiu. Hostitelem bude jihlavský Vysočan, který na své domácí půdě přivítá například telčský Podjavořičan, soubor Kovářovan z Kovářova, slovácký soubor Lúčka z Mistřína a další.

Jezdecký klub z Telče zve na parkurové závody

Zpříjemnit si sobotní odpoledne na parkurových závodech, mohou ti, kteří se v sobotu vypraví do Telče. Tamní jezdecký klub, střední odborná škola a školní statek pořádají už pátý ročník jezdeckých závodů o pohár starosty města. Závody se uskuteční v areálu na Ranči od 9 hodin.

Na závody se tradičně sjíždějí nejen jezdci a koně z blízkého okolí, ale na závody zavítali i reprezentanti České republiky v parkurech a soutěžích všestrannosti. Podle pořadatelů to byli právě oni, kdo si cenné vítězství a pohár starosty města z Telče odvezli. Mnoho z nich si cenu odvezlo i několikrát po sobě.
Pohárové soutěže se za uplynulé čtyři ročníky zúčastnilo celkem šedesát devět sportovních dvojic.

Ničivý požár opět zachvátí Polnou

Předvedení davové scény rekonstrukce požáru města, kterému v roce 1863 padla za oběť třetina domů v Polné na Jihlavsku, bude letošní zvláštností a zřejmě i největší atrakcí polenského Svátečního odpoledne na rynku. Každoroční odpoledne s bohatým kulturním programem v Polné letos připadlo na neděli 22. června. „Rekonstrukce požáru bude hodně realistická. Zúčastní se jí desítky lidí,“ uvedl starosta Jindřich Skočdopole.
Historická rekonstrukce ničivého požáru se v Polné uskuteční opět po 40 letech. Kromě členů místního divadelního souboru se na připomínce historické události budou podílet také lidé z dalších polenských spolků, ale i mnozí dobrovolníci. Účastníci nedělního programu uvidí mimo jiné slaňování lidí z vysokých zdí hořícího kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Sváteční odpoledne začne v polenské pobočce Muzea Vysočiny vernisáží výstavy věnované dobrovolným hasičům na Polensku. Na místním zámku bude koncertovat hasičská dechovka. Po rekonstrukci požáru zahraje na Husově náměstí Polenský big band, vystoupí mažoretky a country kapela. Připravena je také přehlídka historických vozidel.

Ničivý požár vznikl začátkem června 1863 v dílně na zpracování lnu v jednom z domů. Oheň v několika minutách zachvátil celou severní stranu polenského náměstí i Židovské město.

Z téměř 600 domů požár zničil téměř třetinu, čtyři lidé zahynuli a mnoho se ocitlo bez přístřeší. Škoda tehdy dosáhla závratné výše 420 000 zlatých.

S kosou na vstavačové louky

Přiložit svou ruku k dílu, trochu se pobavit, ale hlavně přispět k zachování a údržbě chráněných území mohou ti, kteří se rozhodnou strávit víkendový čas s kosou v ruce. Český svaz ochránců přírody z Kněžic, pořádá tento víkend první z cyklu brigád zaměřených na kosení vstavačových luk.

Kosením vstavačových luk se Český svaz ochránců přírody z Kněžice zabývá již řadu let. Střídavě se stará o 4 – 5 maloplošných chráněných území.

„Jsou to dvě pastviny s výskytem hořečku českého a jedna pastvina s výskytem jalovce. Naprosto nepřetržitě pečuje o dvě podmáčené louky Urbánkův palouk a Na Podlesích s výskytem prstnatce (vstavače) májového,“ vysvětluje Iveta Vorlíčková z pořádajícího Českého svazu ochránců přírody z Kněžic.

Český svaz pořádá brigády pro dobrovolníky celkem třikrát do roka. „V červnu začínáme víkendovou akcí Jarní probuzení, a to 20. – 22. června 2003, následuje na přelomu července a srpna desetidenní Kosení (neděle 20. července – sobota 2. srpna 2003) a v listopadu následuje víkendové Podzimní uložení (21. – 23. listopadu 2003),“ popisuje.

Tento víkend se uskuteční první z brigád zaměřených na údržbu a péči o chráněná území.

„O Jarním probuzení začínáme s kosením okrajů, na kterých kopřivy dorůstají závratných výšek, vyřezáváme bodláky a případně uděláme drobné zásahy na některé z pastvin. Také osvobodíme z trávy Alej milénia nedaleko Chaloupek, kde jsme loni vysadili přes dvacet javorů a tři lípy,“ charakterizuje víkendovou práci Iveta Vorlíčková.

Zájemce nečeká podle Vorlíčkové jenom práce, ale i zábava, společenské hry, trocha poučení a noví zajímaví lidé.
Brigády jsou pro dobrovolníky, to znamená, že se pracuje zadarmo. „Zato ale pomocníky ubytujeme a hlady a žízní rozhodně neumřou. Předem nahlášeným také rádi proplatíme jízdné,“ dodává Vorlíčková.

Krimifest seznámí lidi s prací policistů

Zhlédnout na vlastní oči práci kriminalistů, policistů a zvláštních bezpečnostních složek mohou návštěvníci 3. ročníku krimifestu, který jeho organizátoři označují jako setkání příznivců předcházení zločinnosti. Už pravidelně se koná v Havlíčkově Brodě. Dnes odpoledne začíná na Havlíčkově náměstí hlavní program přehlídky. V 17 hodin náměstí rozezní koncert hudby Hradní stráže a Policie České republiky. Po něm bude následovat beseda s občany a pracovníky ministerstva vnitra na téma Jak se nestát objetí trestného činu. Beseda se uskuteční ve Staré radnici. Od 20 hodin pak besedu vystřídá další film Road to Perdition v kinosále kulturního domu.

Na sobotu je připraven program již od 9 hodin, kdy se na Havlíčkově náměstí představí příslušníci policie a ukážou část své činnosti.

Bude k vidění zásahová jednotka, ukázky služební kynologie a hipologie, bojové umění Musado, pyrotechnický útvar, ukázky kriminalistické techniky a další. V 15,30 začne koncert žáků místní základní umělecké školy a od 17 hodin ukončí Krimifest divadelní představení souboru Adivadlo. Vstup je zdarma.

Policie má pro děti celodenní program

Dopoledne školákům a odpoledne široké veřejnosti věnují žďárští policisté, kteří na pátek 20. června připravili akci s názvem Policie dětem. Kromě policie se na akci podílejí hasiči, Střední policejní škola z Jihlavy, městští strážníci a záchranka. Přijedou i pyrotechnici z Olomouce. Akce se koná u zimního stadionu. Děti se mohou těšit na výcvik služebních psů, ukázky daktyloskopie, zbraní a služebních vozů, měření rychlosti a dechovou zkoušku. Vyzkoušejí si střelbu, první pomoc i jízdu zručnosti na kole.

Zdroj: MF DNES a regionální listy

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Speřičtí kozli rozstříleli mobilizovaný Budíkov

So Čvn 21 , 2003
Závěrečné zápasy sezóny I.A.třídy svedly proti sobě v humpoleckém derby týmy Budíkova a Speřic . Domácí nastoupili k tomuto zápasu s ještě více improvizovanou sestavou , než v předchozích kolech .

You May Like

Témata