Záchranu Orlíku brzdí nedostatek peněz

„Historie hradu je zajímavá a rádi bychom ji důstojně představili,“ říká šéf humpolecké památkové péče

Rozhovor

Dlouhá staletí se nad severním okrajem Humpolce vypíná zřícenina středověkého hradu Orlík. O to, aby se majestátní památka, tvořící dominantu města, nezřítila úplně, se spolu s jinými stará již několik let i František Kocman, vedoucí městského odboru životního prostředí a památkové péče. Na záchraně památky, každoročně navštívené tisícovkami turistů, zároveň úzce spolupracuje se společností Castrum, která je správcem hradu a má zájem zachraňovat historické památky a alespoň částečně je vracet do původní podoby.

Jak pokračují vloni zahájené archeologické práce na hradě?

Zatím se nic nového neděje, archeologové skončili s pracemi vloni na podzim a letos se ještě kvůli nedostatku peněz nezačalo. Zatím se řeší cenové nabídky a město se snaží získat na archeologické průzkumy nějaké granty. Pro tuto chvíli není ani jasné, zda bude muset být omezen původní plán na všechny archeologické i stavební práce.

Jaké jsou ty letošní plány a co by bylo třeba na zřícenině opravit?

Práce máme před sebou moc. Těch prostředků však bohužel není nikdy tolik, abychom mohli pokrýt všechny zásahy, které by zde byly potřeba. Práce je zde velmi složitá a i nákladnější než třeba při běžných opravách. Je třeba rekonstruovat obvodové kamenné zdivo. To jsou stavební práce, které však úzce souvisejí s archeologickým průzkumem. Většina prací je na prostranstvích hradu, které nejsou zastřešeny, takže špatné počasí občas práci komplikuje a zpomaluje.

Archeologické práce však loni v nějaké fázi skončily a kde konkrétně by tedy měly pokračovat?

Jednak v západním křídle dolního hradu, což by se pak už považovalo pro letošní rok jako za dokončené, ale navazovat na to budou stavební práce a to na severovýchodním rohu renesančního paláce. Pokud to vyjde, chtěli bychom zde zastřešit jeden objekt a vnitřní prostory pak využít pro stálou expozici, která by byla veřejnosti sezonně k dispozici.

Předpokládám, že výstava by úzce souvisela se zříceninou hradu. Co všechno máte v plánu zde lidem ukázat?

Máme určitou představu, že bychom zde vystavili předměty, které zde byly nalezeny v rámci archeologických prací. Dále bychom zde chtěli dát k nahlédnutí všechny historické dokumenty a fotodokumentace, které máme k dispozici a které pomohou k porovnání stavu zříceniny před opravou a po několikaletých rekonstrukcích. Ten vývoj je docela zajímavý a stálo by za to, aby byl k dispozici těm, kteří se o podobné záležitosti zajímají. Máme v plánu nechat vypracovat i model hradu v původní podobě, který bychom zde rovněž umístili, aby měl návštěvník přehled, jak celý hrad vypadal, v kterých místech se nachází a co kde najde.

Kolik by bylo potřeba v letošním roce vynaložit na nutné opravy peněz?

Nejde jen o letošní rok. Záleží na finančních nabídkách a na dotacích. Kromě letošních úprav, které jsem již zmiňoval, je potřeba opravit i hradební zeď, která je pod západním křídlem dolního hradu a bastionu k první hradní bráně. To jsou takové nejdůležitější věci, které se nám postupně hroutí. Pak je ještě spousta relativně drobných prací, kde prozatím nehrozí poškození zdiva. Všude by však bylo potřeba zdivo vyspárovat, aby byl objekt dlouhodobě zajištěn a postupně se nerozsypával.
Takže je to otázka spíše roků než peněz při tom, kolik finančních prostředků se dá ročně získat od státu a z městské pokladny. Počítáme s tím, že zmíněné rekonstrukce budou trvat ještě tak tři roky. Peněz zde ale proteče dost, protože jen v loňském roce stály pouze stavební práce půl milionu korun.

V areálu zříceniny se v létě každoročně pořádají i dobové kulturní akce. Jsou v plánu i na letošní rok?

Samozřejmě. Hned 5. a 6. července zde bude již tradiční akce Středověké slavnosti, s řemeslnými trhy, divadélkem a podobně. Na začátku srpna se zde uskuteční podobná akce, i když trochu jinak koncipovaná. Vystoupí zde sokolníci, šermíři a návštěvníci budou moci zhlédnout spoustu dalších zajímavostí. Na poslední týden v srpnu je zde dále naplánován již druhý ročník filmového festivalu. Tentokrát se zde budou promítat filmy o novověku od 16. do 18. století. Loni měl tento festival velký úspěch.

Pomohou tyto akce i při opravě hradu?

Jistě. Ze vstupného, které se od návštěvníků vybere, a to nejen během těchto akcí, se hradí běžná každoroční údržba hradu a zbývají i drobnější částky, které máme v rezervě. Ty pak pomáhají při vylepšování hradu.

Zdroj: MF DNES

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Letní dětské tábory nabízejí poslední volná místa

Po Kvě 12 , 2003
Dva měsíce letních prázdnin se nezadržitelně blíží. Co s dítětem, když dovolené je žalostně málo a není k dispozici hlídající babička? Rodiče mohou poslat děti na letní tábory, o které je stále velký zájem. Potvrzuje to fakt, že řada pořadatelů letních táborů na Vysočině má už nyní obsazeno. O volná […]

You May Like

Témata