Stejně jako v loňském roce, tak i letos vás chci pozvat na originální akci, která se bude konat v šumavském městečku Volary na Prachaticku. 12.ročník Volarských slavností dřeva proběhne o tomto víkendu v sobotu a neděli, tj. 20. a 21.srpna. Návštěvníci se zde mohou pokusit o překonání rekordu v počtu účastníků pochodu v dřevěné obuvi z roku 2003. V loňském roce se kvůli nepřízni počasí překonání rekordu nezdařilo.
Ani v letošním roce nebude chybět bohatý doprovodný program. Po oba dva dny volarské náměstí zaplní lidový trh s nabídkou zboží z přírodního materiálu – dřeva, keramiky, vlny, včelího vosku apod. Jako každý rok se zde také představí tradiční řemesla a různí kameníci, kováři, řezbáři, truhláři, proutkaři a další představí svoje umění. Hlavní atrakcí je ovšem kromě pochodu v dřevácích mezinárodní sportovní soutěž o “Putovní dřevák”, které se účastní zástupci tří měst ze vzájemně sousedících států: z českých Volar, rakouského Wallernu a z německého Waldkirchenu. Soutěžní disciplíny jsou zajímavé a slouží k velkému pobavení obecenstva. Vždy ale voní dřevem, aby byl zachován význam slavností. Z jednotlivých disciplín lze snad jmenovat převoz starosty každého z měst na polenech, řezání klád ruční pilou, šplh na holý kmen, běh na chůdách a další a další. Závodníci povzbuzovaní svými krajany berou tuto soutěž nesmírně vážně, což přispívá k její atraktivnosti.
Celé slavnosti jsou doprovázeny hudební produkcí dechových kapel, pěveckého sboru a sólistů zdejší umělecké školy. Svoje vystoupení předvede i romská kapela “Mistral” a skupina “Revival Michala Tučného”. Je možno shlédnout orientální tanečnici, fakíra, kouzelnické a divadelní představení. Navštívit lze také výstavní expozici ve Volarském muzeu sídlícím v jednom z historických volarských roubených domů. Mezi stálé výstavní expozice patří “Pochod smrti” , “Staré Volary ve fotografii” a “Zlatá stezka”. Tradičně se v sobotní večer bude konat bál pod širým nebem zakončený půlnočním ohňostrojem. Po oba dva dny je v místě konání zajištěno bohaté občerstvení s možností posezení u dřevěných stolů.
Pokud tedy nemáte ještě naplánovaný program na nadcházející víkend, můžete letos i vy přispět k překonání rekordu v počtu návětěvníků v dřevěné obuvi, který pak bude zaznamenán v knize GUINESS WORLD RECORDS, jakož i v České knize rekordů. Navíc každému účastníkovi pokusu je vystaven pamětní list, takže získáte milou upomínku na vaši zřejmě jedinou chůzi v dřevácích. Dokonce můžete získat i některou ze zvláštně udělovaných cen, a to v případě, pokud zvolíte ten nejlepší dobový oděv, stanete se nejstarším či nejmladším účastníkem, anebo přijedete do Volar z té nejvzdálenější oblasti. I když – poslední varianta zřejmě nepřichází v úvahu, neboť Volary jsou od Humpolce vzdálenné cca 170km a na volarské slavnosti přijíždějí zájemci až ze Švýcarska nebo také z Itálie. Ovšem není důležité vyhrát, ale zúčastnit se, takže si přijeďte vychutnat atmosféru starých zašlých časů. Bližší údaje o programu získáte na stránkách www.mestovolary.cz/clanek.php?id=195&lang=1
Nebyl tenhle článeček původně delší? Mám dojem že jo. Nestačil jsem si ho přečíst, a teď je tu jenom tohle torzo. 🙁
Byl 🙂
Dík za upozornění, už je to snad OK.