Jihlava/Brusel – Dvě třetiny zemědělců v Evropě jsou starší padesáti pěti let. Pouze šest procent je pod třicet pět let. Současná situace obrácené věkové pyramidy znamená, že za dvacet let nebude nikoho, kdo bude pracovat v zemědělství
„Nejen Česká republika, ale celá Evropa se potýká se zoufalým nedostatkem mladých zemědělců. Začátky jsou velmi riskantní a podnikání v zemědělství je považované za nevýdělečné. Je nejvyšší čas s tím něco udělat,“ upozorňuje prezident Společnosti mladých agrárníků Petr Mareš, který vítá snahy Evropské rady mladých zemědělců a Evropské komise.
EU zveřejnila tento týden nové zemědělské priority
Tento týden předložil evropský komisař Dacian Cioloş v Bruselu balíček na podporu mladých zemědělců. Změny začnou platit od roku 2014. Prioritou je důraz na generační obměnu a podporu mladých začínajících zemědělců. Ti by měli v prvních 5 letech hospodaření o 25 % vyšší podpory než starší kolegové a měly by být podpořeny jejich investice na počátku podnikání.
„Pokud chceme změny a inovace v zemědělství, musejí je dělat mladí, a ne ti, kteří mají před důchodem. Mladé zemědělce musíme motivovat a v prvních pěti letech finančně pomoci. Trvá totiž delší dobu, než se zemědělcům začnou vracet investice. První fáze je velmi riziková a rozhodně o přežití,“ zdůrazňuje Petr Mareš.
Evropská rada mladých zemědělců chce dále prosadit změnu ve financování mladkého zemědělství v členských státech EU. V současné době se jedná o poměr 75 % : 25 %, tedy větší část jde z Bruselu, menší část pochází z členského státu. Mladí zemědělci usilují o upravení poměru tak, aby z Bruselu šlo 80 % a stát přispíval 20 %.
Čeští zemědělci nemůžou čekat, až se nové priority projeví
V České republice byli v posledních pěti letech mladí zemědělci podporování v začátku podnikání a zájem byl takový, že rozpočet do konce roku 2013 je již v tuto chvíli vyčerpaný.
„Bohužel se očekává, že v letech 2012 a 2013 bude podpora začínajících zemědělců z důvodu vyčerpání prostředků pozastavena, což samozřejmě bude mít negativní dopad na mladé lidi na venkově, které se na podnikání v zemědělství připravují a chtějí se mu věnovat. Mnoho z těchto lidí nemůže čekat další roky na to, až se projeví nové priority evropské zemědělské politiky,“ hodnotí Petr Mareš a poukazuje na volné prostředky v rámci Programu rozvoje venkova, které by bylo možné pro tyto účely podpory podnikání mladých zemědělců přesunout. Zamezilo by se tak nedočerpání a pomohlo by to velmi potřebnému zapojení mladých lidí do podnikání na venkově.
Kontakt: Petr Mareš, tel. 724962985
Když budou obchody plné potravin, tak problémy zemědělství budou zajímat jenom zemědělce. Až budou potraviny opravdu drahé a nebo nebudou, potom se teprve budeme ptát a co zemědělci, jak to, že nás nenakrmí. Je to stejné, jako málokoho dneska zajímají zábory zemědělské půdy na stavby supermarketů, skladů….. Až nebude dost polí na obilí a brambory, tak se teprve začnem ptát, jestli se dá beton jíst.
Je pravdou,že starého dobrého socialismu se zemědělská půda chránila snad až moc.
Ovšem po restauraci kapitalistických pořádků se půda stala tak výnosným kšeftem a takřka nechráněna,že jsme byli zase jednou v popředí Evropy jak s půdou nenakládat
Ano, třeba meliorace, zničení mezí, práškování kdejakým svinstvem atd. Skutečně, ochrana jako bejk.
Ty jsou totální debil ne provokatér.
Psal jsem o tom,že dříve se nedalo tak lehce stavět na zem.půdě jako dnes.
Meliorace a používání pesticidů je zase jiná kapitola.
To je výsledek 20 leté snahy dostat Česko do závislosti na dotovaném dovozu potravin. Dnešní stav je takový, že na vysočině budou brambory z Holandska, Polska.. levnější než tuzemské a mléko vyrobené v Čechách, ani nenajdete. Podívejte se třeba na produkci PRIBINY a kolik z jejich výrobků lze koupit například v Lídlu. Lídl uvádím schválně, protože zde je nejvíce vidět nedostatek českých produktů v regálech.
Ideální stav bude CR = zatravněné plochy, nebo pěstování řepky a produktů pro biomasu. Na trávu přece unie dá dotace a dovážet budem všechno od Śpanělska, Itálie…
Je také pravda, že v změdělství rychle klesá počet zaměstnanců pod 40 let.
Petr
…Jeho specialitou byla vojtěška, na jejímž nepěstování velmi vydělával. Vláda mu velice dobře platila za každý metrák vojtěšky, který nevypěstoval. Čím víc vojtěšky nesklidil, tím víc peněz od vlády dostal, a každý halíř, který si takto vydělal, vynakládal na nákup dalších pozemků, aby mohl množství nesklizené vojtěšky stále zvyšovat.
Pokud šlo o nepěstování vojtěšky, nedopřával si tatínek Majora Majora ani chvilky oddechu. O dlouhých zimních večerech zůstával doma a neopravoval žádné postroje, a den co den vyskakoval k polednímu čile z postele, aby se přesvědčil, že pole zůstávají neobdělaná. Do půdy investoval velmi promyšleně a brzy nepěstoval více vojtěšky než kterýkoli jiný farmář z okresu…
Joseph Heller, Hlava XXII
Byly doby, kdy jsme se tomu smáli!
Dokonalý obraz dneška.
Trefné a bude hůř,půjdu pěstovat kozy.
To nepůjde, za cvilku budeš moct mít doma jenu kozu a ještě k tomu musíš mít vybudovanou čističku odpadní vody. Jo EU je EU
Na Eu nenadávejte, v referendu si Češi vybrali vstup,jestli nám podmínky nevoní,je na europoslancích aby za republiku víc bojovali s menšími státy společně