Možná už víte, že Ghawar, největší světové naleziště ropy, poněkud ztrácí na
významu, nebo přesněji řečeno, umírá. K tomu si
přidejte několik chmurných varování Matta Simmonse o budoucnosti těžby saudské
nafty a neočekávanou zprávu, že Saudská Arábie produkuje denně o 400
tisíc barelů nafty méně, než předchozí měsíc (hledejte přibližně v jedné třetině
textu, odstavec začíná Despite pledges…), a to navzdory ujišťování OPEC, že těží na maximum kapacity, a musíte nutně
být zneklidněni. Situace je zřejmě natolik vážná, že EIA umístila Saudskou
Arábii na seznam oblastí, kterým věnuje zvláštní pozornost.
Je-li skutečně pravdou, že dochází k poklesu těžby v Saudské Arábii, pak nám brzy bude cena 50 dolarů za barel připadat směšně nízká. Přidejte si možnost útoku teroristů na infrastrukturu saudského ropného průmyslu, popř. občanské povstání proti saudské vládě, opepřete to zprávou, že druhé největší světové naleziště ropy, Cantarrel, rovněž vysychá, a co vám vznikne, je nezvratitelný fakt, že cena ropy může dosáhnout 125 dolarů za barel ještě dříve, než to předpovídal Samsam Bakhtiari.
Matt Simmons (americký bankéř se specializací na investice do energetiky a poradce při přípravě kontroverzního energetického plánu pro Bushe a Cheneyho) nedávno předpověděl, že cena ropy za barel může v blízké době dosáhnout 182 dolarů. Někdo tak známy, jako je Matt Simmons, nebude dělat prázdná prohlášení a zneklidňující předpovědi, nemá-li k tomu vážný důvod.
Jen málo lidí vnímá toto nebezpečí v širším kontextu. Totiž pokles vývozu nafty ze Saudské Arábie může vést ke zrušení ústavy v Americe a vyhlášení stanného práva. Všechny zákony a prezidentské směrnice toto umožňující už jsou na místě. Pokud by cena vyšplhala na 125-200 dolarů za barel, mělo by to pro americkou a světovou ekonomiku devastující účinek. Růst světové ekonomiky by se zastavil. Překročení hranice 100 dolarů za barel by dnes mělo mnohem horší důsledky, než ropná krize v roce 1970; důvodem je vyšší zadluženost a vysoká spekulativní hodnota investic.
Následuje seznam výkonných vyhlášek a prezidentských příkazů, které mohou být uvedeny v život v případě krize ohrožující růst a prosperitu (každý prezidentský příkaz obsahuje odkaz na plný text). (Tyto příkazy jsou více než čtyřicet let staré, vydával je kolem roku 1962 ještě prezident Kennedy v přípravě země na jadernou válku. Nicméně zřejmě stále platí.)
10995: Stát může konfiskovat veškerá komunikační média ve Spojených státech
10997: Stát může konfiskovat veškerou elektrickou energii, paliva, nerostné zdroje, a to veřejné i soukromé.
10999: Stát může konfiskovat veškeré dopravní prostředky, včetně osobních automobilů jakéhokoliv druhu, a může převzít kontrolu nad všemi dálnicemi, přístavy a vodními cestami.
11000: Stát má právo povolat kteréhokoliv amerického občana, může rozdělit rodinu za účelem vytvoření pracovních čet a odeslání kamkoliv, kde se to vládě bude hodit.
11001: Stát může zabrat veškeré nemocnice, sociální a výuková centra, a to soukromá i veřejná.
11002: Stát může nařídit povinnou registraci všech mužů, žen a děti v USA.
11003: Stát může převzít pod svou kontrolu veškerý letový prostor, letiště a letadla.
11004: Stát má právo zabavit libovolnou nemovitost, bez ohledu na případné finanční závazky majitele, za účelem vytvoření „relokační oblasti“ nebo proto, aby přinutil k vystěhování lidi z oblastí, které označí jako „nebezpečné“.
11005: Stát může konfiskovat všechna železniční vybavení, vnitrozemské vodní cesty, skladištní prostory a to jak veřejné, tak soukromé.
11921: Stát může ustanovit nucenou správu nad veškerým tokem peněz a finančních prostředků ve Spojených státech, může převzít pod kontrolu mzdy, odměny a půjčky.
Jinými slovy, snížení těžby saudské nafty = masivní ekonomický kolaps = Německo 1939-1940 = Amerika 2004-2005.
A vše bude plně v mezích zákonů. Kongres do toho nebude smět mluvit. Nejvyšší soud to nebude moci zvrátit. Žádné protesty a demonstrace v ulicích. Žádné dotazy v talk shows. Žádné vývěsky na veřejných místech. Žádný útěk do Kanady.
Nic.
Je to jen paranoidní představa, že? Nikoliv podle toho, co říkají na ultra konzervativní webové stránce Newsmax.com nebo ještě konzervativnější CATO institut.
Dokonce i šéf OPECu nedávno vyjádřil vážné znepokojení nad růstem cen ropy. A stanice al-Jazeera je přinejmenším stejně zneklidněna, jako Matt Simmons.
Musí existovat důvod, proč Bush nechce uvolnit část strategických ropných zásob, ačkoliv by to snížilo cenu ropy a zvýšilo šanci na jeho znovuzvolení.
A zřejmě ze stejného důvodu se zatím nehodlá zbavit Dicka Cheneyho a nahradit ho Giulianim, ačkoliv by tento krok jistě přispěl k jeho politickému zisku.
Náznaků blížící se katastrofální krize je dostatek. Jednotlivé zprávy vytvářejí moziaku. Kdo chce, může vidět úplný obraz už nyní. Ti ostatní mají už jen krátký čas k prozření.
Článek Life After the Oil Crash vyšel v těchto dnech na serveru www.lifeafteroilcrash.net a je průběžně doplňován. Zájemce o tuto problematiku upozorňuji na množství dalších odkazů za původním článkem. Bohužel, vše v angličtině.