Nejen léto je ideálním časem k výletům. Zatímco v létě, Vás od cestování mohou odrazovat vysoké teploty, které je příjemnější přečkat u vody, na podzim v chladnějším klimatu nemusí být od věci strávit víkend na výletě
A uvažovali jste, že byste při svých cestách využili hromadnou dopravu? Výhodou veřejné dopravy je bezesporu její nižší vliv na životní prostředí oproti individuální dopravě. Ale zejména pokud cestujete sami, může mít vliv i na Vaši peněženku.
V současné době existuje v České republice značné množství různých dopravních systémů a tarifů dopravců. Přiznáváme, že je občas obtížné se v nich vyznat, zejména pokud tuto znalost nevyužíváte denně. Přinášíme pár tipů ohledně cestování veřejnou dopravou z Humpolce.
Prvním typem je kouzelné zaklínadlo VDV. Pod touto zkratkou je schovaný název tarifu/integrovaného dopravního systému Kraje Vysočina – Veřejná doprava Vysočiny. Autobusoví dopravci, zapojení do tohoto systému, by Vám jízdenku VDV měli vystavit automaticky, nicméně u Českých drah je nutné si jízdenku v tarifu VDV vždy vyžádat. Oproti tarifu Českých drah vyjde tarif VDV levněji. V rámci tarifu VDV je také možné koupit jízdenku s dobou platnosti 24 hodin za 150 Kč nebo rodinnou (max. 2 dospělí a 3 děti do 18 let) za 300 Kč. Za takovéto jízdné pak můžete cestovat například do Brna (pouze autobusem), nebo třeba za památkami UNESCO (Žďár nad Sázavou, Telč, Třebíč) či do jiných destinací našeho kraje a zpět do Humpolce v rámci 24 hodin. Důležité však je využívat dopravce, kteří jsou zahrnuti v tomto dopravním systému (ať již se jedná o autobusy nebo drážní dopravu). To, že je linka/spoj v systému zahrnuta poznáte na jízdním řádu, ale i např. na IDOSu (www.idos.cz), kde bude uvedeno „Na lince platí tarif a smluvní přepravní podmínky VDV“ nebo v případě ČD mezi kterými stanicemi tarif VDV platí. Zde by bylo nutné zdůraznit, že i jednorázové jízdenky v tomto tarifu jsou přestupní. Například při cestě z Humpolce do Kamenice nad Lipou si v autobuse z Humpolce do Pelhřimova můžete zakoupit rovnou jízdenku do Kamenice nad Lipou. K tomu stačí sdělit řidiči, že chcete přestupní jízdenku a dále číslo zóny ve které se nachází Vaše cílová zastávka. V Pelhřimově se již pouze prokážete touto jízdenkou při nástupu do navazujícího spoje. Více informací o tarifu VDV naleznete na www.idsvdv.cz Pokud byste se rozhodli, že své výlety budete podnikat pouze na dráze je možné zakoupit Skupinovou víkendovou jízdenku, celodenní jízdenku, nebo jízdenku léto. Podrobnosti o cenách a využití naleznete přímo na webu Českých drah (www.cd.cz). Bohužel se tato jízdenka nevztahuje na ostatní drážní dopravce a je skutečně nutné cestovat pouze vlaky ČD.
Rádi si vyrazíte do Prahy? Pak možná nevíte, že i u nás je možné využít tarif PID (Pražská integrovaná doprava), resp. PID region. Celodenní jízdenku zakoupíte za 240 Kč a můžete na ní jezdit nejen po celém území Středočeského kraje (s přesahy do sousedních krajů), ale i v rámci Pražské MHD, včetně metra. Důležité je upozornit, že nejjednodušeji byste se do Prahy dostali ze Světlé nad Sázavou vlakem. Cestu do Světlé n/S. však bohužel nelze absolvovat v tarifu PID. Zde je tedy nutné kombinovat jízdenku s jednorázovou jízdenkou VDV nebo se do Světlé dostat po vlastní ose. Autobusem lze v tarifu PID jet do Prahy také z Pelhřimova, ale přes Vlašim a Benešov. Autobusoví dopravci, kteří jezdí do Prahy po D1 jsou komerčními dopravci a platí na nich tarif vydaný dopravcem. Proto byste na těchto linkách výše uvedenou cenu neuplatnili. Více informací o tarifu PID naleznete na www.pid.cz
Pevně věříme, že jsme Vás tímto příspěvkem neodradili a někdy cestování veřejnou dopravou vyzkoušíte. Pokud cestujete rádi i do jiných krajů, doporučujeme podívat se na možnosti dopravy v daném regionu. Někdy se skutečně vyplatí nechat auto doma a předejít tak komplikacím s vyhledáváním vhodného parkovacího místa atp. Přejeme Vám příjemný podzim plný zážitků.
Veronika Veselská a Štěpán Koubek
Velice dobrý a poučný článek. Díky za něj. Je fajn šířit tuto osvětu v hromadné dopravě, která se konečně postupně zkvalitňuje.