Taky to prostě někdy, občas přeženete s alkoholem? A druhý den máte kocovinu, nic nemůžete jíst. Pak mám pro vás inspiraci na nový vypršťovák. A to je żurek z jajkiem – polská polévka z kvásku. Milujete-li nakyslé polévky jako je zelňačka či kyselo, učaruje vám i polský žurek. Stejně jako v případě kysela se o chuť stará kvásek. A nenechte se odradit předsudky, že polské jídlo není dobré. Tahle polévka je vynikající. A i když zrovna nejste po opici.
Já tuto polévku připravím vždy den předem když se chystáme se ženou na flám. A na druhý den se nám vždycky moc a moc hodí. Ale můžete si ho udělat i když na flám nejdete. Je to opravdu vynikající polévka.
Žurek je tradiční polská polévka, která se vyrábí z kysaného žitného kvasu, bílé klobásy, brambor, cibule a koření. Kysaný žitný kvas dodává polévce charakteristickou kyselou chuť a vůni. Někdy se do žurku přidávají i další ingredience, jako například vejce nebo klobása. Je to populární pokrm v Polsku, ale najdete ho také v některých oblastech Česka a Slovenska.
Nejdříve si musíme připravit žitný kvásek.
Žitný kvásek
100 g žitné celozrnné mouky
2 stroužky česneku
3 bobkové listy
7 kuliček nového koření
375 ml převařené vychladlé vody
zavařovací sklenice 0,7 l
Všechny suché ingredience smícháme ve sklenici, zalijeme je vodou a dobře promícháme. Sklenici přikryjeme utěrkou a odstavíme ji na 3 dny na teplé místo bez průvanu. Kvásek po třech dnech bude mít nasládlou ostře kořenitou vůni a bude rozdělený na dvě části, dole kaše z mouky a nahoře zkvašená tekutina.
A teď se pusťme do přípravy smaotné polévky. Ta je velice jednoduchá.
Żurek
2 l vývaru z kořenové zeleniny
3 lžíce sušených hřibů
3 větší brambory
1 větší bílá klobása, nebo 3 menší
majoránka
sůl
pepř
Sladká nebo kysaná smetana
cca 4 naběračky žitného kvásku
4 vejce
Houby namočíme do vody a necháme je nabobtnat, pokud jsou velké, tak je přesekáme na menší kousky. Vejce uvaříme na tvrdo.
Do uvařeného zcezeného vývaru dáme houby, oloupané brambory nakrájené na malé kousky, klobásku vcelku a majoránku a dáme vše vařit. Jakmile jsou brambory měkké, vyndáme klobásu, nakrájíme ji na kolečka a vrátíme do hrnce. Odstavíme hrnec z ohně a přes sítko do něj nalijeme promíchaný žitný kvásek , za stálého míchání, aby v polévce nevznikly hrudky. Vrátíme na sporák a krátce provaříme.
Dochutíme solí a pepřem. Podáváme s vejcem uvařeným na tvrdo a sladkou nebo kysanou smetanou, dle chuťových preferencí.
Tak ať vám chutná. A ať vás popřípadně spraví. 😉